Varsova

ei ennen

Onko järkkee käydä 1 vko perillä

9

1292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kracow 1

      Ei.

    • Ehdottomasti

      On. Viikko Varsovassa on lyhyt aika ja kysymyksessä on yksi Euroopam merkittävimmistä pääkaupungeista. Tunnettua on myös puolalaisten lämmin suhtautuminen suomalaisiin ja Varsovan nähtävyyksistä syntyisi essee.

    • KRK,.

      Yhdistäisin kuitenkin ainakin Krakovaan, junalla 2 tuntia 45 min. / suunta.

      • On liikaa...

        Samaa mieltä. Kyllä viikko pelkästään Warsovassa on, ainakin omasta kokemuksesta, liikaa.

        Mutta jos siitä päivä/pari Krakovassa, niin sitten.

        Mutta jokainenhan tuon itse päättää.


    • parga

      Varsovaan riittää 2-3 päivää. Mene ihmeessä junalla Krakovaan!!!

    • Varsovassa asuva

      Riippuu täysin mitä haluat Wawassa tehdä.

    • heinäkuussa -12

      Tuli käytyä, hieno reissu kaikkiaan, suosittelen
      Tosi siistiä kaikkialla ja ystävälliset ihmiset

    • popolsku

      Varsova on Puolan mahtavin kaupunki. Olen ollut siellä useita kertoja, mutta myös mm Krakovassa ja Gdanskissa. Varsova on kaupunki josta löytää joka kerta uutta, siihen ei voi kyllästyä. Viikon reissulla olin 2 päivää Krakovassa ja joka hetki toivon että pääsisin pian takaisin Varsovaan. Kocham Warszawę!

    • Puolafani

      Varsovaan kannattaa ehdottomasti mennä. Olimme lähes viikon kesällä siellä, näkemistä ja tekemistä riittää. Ja julkisilla kannattaa liikkua, yhden päivän lippu maksaa 12 ja kolmen päivän lippu 24 zlotya. Yhden matkan kertalippu 3.60 zl.
      Vanha kaupunki on käymisen arvoinen paikka, tosin siellä rahastetaan turisteilta hieman enemmän. Kulttuuripalatsi keskellä kaupunkia tai siis keskustassa, keskusaseman vieressä tarjoaa mahtavat näkymät.
      Ruoka on hyvää, samoin paikalliset oluet. Olutta on kuulemma noin 50 erilaista, en löytänyt yhtään huonoa vaikka maistettua tuli useita, ehkä 15-20 laatua...
      Ruuista ihastuin puolalaiseen keittoon nimeltä zürek. Se on hapanpohjaan tehty, jossa on perunaa ja sipulia, joskus porkkanaa, sekä tietysti valkoista makkaraa bratwurstia, maukasta!
      Siinä vähän osviittaa, miksi Varsovaan ja muuallekin Puolaan kannattaa mennä.
      Ai niin, miehiä ajatellen pienenä kuriositeettina pitänee mainita, että Puolassa on kauniita (ja isorintaisia) naisia paljon!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      146
      3217
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      3012
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      110
      1483
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      145
      1227
    5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1087
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1067
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      1027
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      979
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      23
      873
    10. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      42
      837
    Aihe