Uuvuttaa. Olen jotenkin "pihalla" elämässäni välillä. Mieheni on tällähetkellä ulkomailla lomalla, ja minuun iskee usein kova ahdistus, kun hän on poissa. Meille aiheutui riitaa, ja minulla on ollut todella paha olo. Voi olla, että olen jotenkin läheisriippuvainen, koska mieheni poissaolo usein aiheuttaa minulle suurta ahdistusta. Ikävöin, tympiinnyn, ja harmistun jos en tavoita miestäni kännykällä. Saatan ahdistua paljokin, jos hän ei vastaa kännykkään. Miten voisin oppia suhtautumaan toisen poissaoloon paremmin? Minua myös harmittaa hänen bilettämisensä siellä ulkomailla.
Olen itse raskaana tällähetkellä ja harmittaa kun mies voi lomailla ulkomailla ja ryypätäkin. Itse en tietenkään käytä alkoholia raskausaikana, enkä siitä muuna aikanakaan hirveästi. Puolisoni ei ole mikään alkoholisti, mutta jotenkin hänen pienikin juominen välillä häiritsee. Hänellä on nyt lomalla ollut tapana ottaa melkein joka päivä ainakin yksi kalja.
Minulle perhe on todella tärkeä, ja toivoisinkin että minulla olisi mies joka viihtyisi lähinnä kotona, mutta taitaapi olla turha toive. Olemme kai niin erilaisia, toinen on enemmän menijä-tyyppi ja minä kotihiiri.
Minä koen itseni jotenkin uupuneeksi ja tuntuu välillä etten jaksaisi enää tätä parisuhdetta. Meille on kuitenkin vauva tulossa, joten olisi tärkeää että saisimme asiat kuntoon ja selvitettyä. Tämä sama ahdistus iskee minulle usein, kun mieheni on poissa.
Olen tällähetkellä työttömänä, (valmistuin viime keväänä alalta, joka ei oikein enää innostakaan ja nyt kesällä on vaikea löytää töitä), minulla ei ole hirveästi ystäviä (olen melkoisen ujo ja hiljainen, ja pelkään joitakin sosiaalisia tilanteita...) Mieheni puolestaan on hyväpalkkaisessa työpaikassa, hänellä on paljon ystäviä, hän on sosiaalinen, hänen on helppo jutella tuntemattomillekin..
Tuntuu, että olemme kuin yö ja päivä. Minä taidan olla se ressukka, joka ei oikein ole onnistunut elämässään. Haluaisin olla hyvä odottava äiti, haluaisin mukavan työpaikan, ystäviä..haluaisin olla tasapainoinen ja onnellinen. Kunpa vain keksisi miten.
Ahdistusta..stressiä..
3
348
Vastaukset
- Opa2012
Moikka,
Raskausaikanahan nuo tunteet taitavat mennä ylös ja alas raskaudesta johtuen. Tosin miehenä en niistä mitään tiedä. Olet varmasti vielä nuori ja jos kerran valmistunutkin niin olet jo siinä onnistunut. Itseken valmistunut eri alalle jossa teen töitä ja nyt mietin jos taas vaihtaisi alaa. Itsekin vasta noin 30 v. Elämähän on jatkuvaa muutosta. Se että miehesi viihtyisi kotona saattaa olla turha toive koska ihmisen perusluonnetta on vaikea muuttaa.
Viestistäsi paistaa se, että olet riippuvainen miehestäsi tai ainakin koet niin. Se on omiaan lisäämään ahdistusta jos tuntee epävarmuutta. Ymmärrän tunteesi ja se ei valitettavasti ole harvinaista. Jos vain usklallat kannattaisi mennä juttelemaan ammattiauttajan kanssa. Hän voisi antaa uusia näkökulmia ja vinkkejä elämään. Tarkoitan lähinnnä psykologia, itse käyn joskus keskustelemassa ja hakemassa neuvoja ja purkamassa mieltäni. Se auttaa.
Ota rauhallisesti, olet tärkeä noinkin ilman mitään työpaikan statusta. Töitä ehdit varmasti tekemään vielä monte vuotta elämässäsi.
Hyvää vointia.- Pumpulipilvi
Kiitos kommentistasi!
Olen joskus aikoinaan käynytkin juttelemassa psykologille asioistani, mutta nyt kynnys mennä sinne tuntuu jostain syystä suurelta.Jotenkin tuntuu ettei jaksaisi mennä vaikka siitä saattaisikin olla hyötyä.
Yritän kai ensisijaisesti selvitä ominvoimin ja jos tilanne pahenee, niin tarvitsee varmaan jutella jollekin. Itsestänihän se muutos lähtee kuitenkin.
- jk
vai iin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,1284639Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu293377- 203305
Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt472979Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka512935Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222819Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod182580Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132315- 92169
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142135