Minulla on 10 viikkoa vanha urosfretti ja ajattelin tässä jossakin vaiheessa hankkia kissan. Tuleeko ne yleensä hyvin toimeen ja uskaltaako niitä jättää kahdestaan?
Vastaukset 9
- Heips!
Serkkuni luona oli kissoja ja fretti, yhden kissan kanssa fretti leikki, muut kissat jättivät suosiolla fretin rauhaan.
Itselläni kävi niin, että kun frettipoikani kuoli, otettiin kissanpentu tytön kaveriksi.
Kuviteltiin että kissanpentu tottuisi paremmin frettiin kuin aikuinen kissa.
No, tyttöni olikin vähän turhan innokas, kissa alusta asti vain pelkäsi sitä...
Samassa huoneessa voivat olla jopa valvomatta (ei tietysti heti), mutta kavereita heistä ei tullut.
Hankin myöhemmin toisen frettipojan, kissamme uskaltaa sitä vähän läpsiä jos se tulee liian lähelle, mutta vielkin juoksee tyttöä karkuun.
Eli joo, ei voi ikinä tietää miten tulevat toimeen, jos tulevat =)
Meilläkin alkuun kissa sai asua makkarissa, fretti olohuoneessa, ja vain valvotut yhdessäolot kunnes oltiin varmoja ettei kummallekaan kävisi huonosti jos ne on kahden samassa tilassa. - ------
Kissalle tulee jatkuva stressi jos se joutuu elämään fretin kanssa.
Ei todellakaan uskalla jättää kissaa ja frettiä valvomatta kahdestaan.
Saat varautua ongelmiin jos otat kissan fretin seuraksi, eikä ole ollenkaan varmaa sietävätkö ne myöhemminkään toisiaan.- Heips!
Mihin perustat väitteen että kissalle tulee jatkuva stressi jos elää fretin kanssa?
Kun löytyy frettejä ja kissoja jotka tulevat hyvin toimeen ja leikkivät keskenään?
Ihan samalla tavalla voisi väittää että kissalle tulisi jatkuva stressi jos samassa talossa asuu koira.
Tai toinen kissa.
On ihan yksilöllistä miten tulevat toimeen, ja stressaako vaiko ei.
Jos ei ole mahdollista pitää molempia vaikka eivät tulisikaan toimeen, niin että esim fretillä om ahuone, ja kissa vapaana kun fretti omassa huoneessa, ja kissa makkarissa kun fretti on vapaana tms, on kyllä aikamoinen riski ottaa kissaa kaveriksi kun ei tiedä miten tulisivat toimeen, mutta minun kokemukseni on että kissat suhtautuvat lähinnä väliinpitämättömästi frettejä kohtaan. - ------
Heips! kirjoitti:
Mihin perustat väitteen että kissalle tulee jatkuva stressi jos elää fretin kanssa?
Kun löytyy frettejä ja kissoja jotka tulevat hyvin toimeen ja leikkivät keskenään?
Ihan samalla tavalla voisi väittää että kissalle tulisi jatkuva stressi jos samassa talossa asuu koira.
Tai toinen kissa.
On ihan yksilöllistä miten tulevat toimeen, ja stressaako vaiko ei.
Jos ei ole mahdollista pitää molempia vaikka eivät tulisikaan toimeen, niin että esim fretillä om ahuone, ja kissa vapaana kun fretti omassa huoneessa, ja kissa makkarissa kun fretti on vapaana tms, on kyllä aikamoinen riski ottaa kissaa kaveriksi kun ei tiedä miten tulisivat toimeen, mutta minun kokemukseni on että kissat suhtautuvat lähinnä väliinpitämättömästi frettejä kohtaan.Kissa on altavastaaja jos tulee tappelu fretin kanssa.
Joo kyllä joskus kissa ja fretti voi leikkiäkin keskenään, mutta siinä on vaarana että leikki muuttuukin yhtäkkiä liian raisuksi kissalle, ja siitäkin tulee stressiä kissalle.
Kerroit, että sinun kissasi vieläkin juoksee frettityttöäsi karkuun. Frettityttö aiheuttaa kissallesi siis jatkuvaa stressiä koska kissasi pelkää sitä.
Todennäköisesti myös poikafrettisi aiheuttaa stressiä kissallesi, koska kissasi läpsii sitä kun se tulee liian lähelle. Kissasi ei selvästikään halua frettipoikasi kanssa olla tekemisissä ja osoittaa sen läpsimällä. - Heips!
------ kirjoitti:
Kissa on altavastaaja jos tulee tappelu fretin kanssa.
Joo kyllä joskus kissa ja fretti voi leikkiäkin keskenään, mutta siinä on vaarana että leikki muuttuukin yhtäkkiä liian raisuksi kissalle, ja siitäkin tulee stressiä kissalle.
Kerroit, että sinun kissasi vieläkin juoksee frettityttöäsi karkuun. Frettityttö aiheuttaa kissallesi siis jatkuvaa stressiä koska kissasi pelkää sitä.
Todennäköisesti myös poikafrettisi aiheuttaa stressiä kissallesi, koska kissasi läpsii sitä kun se tulee liian lähelle. Kissasi ei selvästikään halua frettipoikasi kanssa olla tekemisissä ja osoittaa sen läpsimällä.No, meillä kissat ja fretit eivät ole samassa tilassa, paitsi silloin tällöin jos kissa ollut jossain ovelassa piilossa enkä ole sitä löytänyt ennenkuin päästän frettejä vapaiksi.
Ihan rentona se kissa kyllä seuraa frettien toimintaa lipaston päältä, se ei vain halua niitä lähelleen.
Kissat eivät sähise freteille jos sattuvat samaan aikaan samaan tilaan, hypäävät vain korkeammalle ja seuraavt toimintaa.
Tottakai tilanne olisi kissalle stressava jos olsivat ahtaassa suljetussa paikassa, eikä kissalla olisi mahdollisuutta päästä korkeammalle, mutta usko tai älä, meillä kissat eivät kyllä stressaa frettien takia.
Et varmaan halua uskoa, mutta näin se kuitenkin on.
Yhtä paljon stressiä sitten aiheuttaa kissoille se että kämpässä on pölynimuri, ja lapsi.
Lastakin juoksevat karkuun jos lapsi menee liian lähelle, ja pölynimuriakin juostaan karkuun.
Teilläkin varmaan jatkuva stressi lemmikeillä jos kerran viikossa imuroitte.
- ei ikinä!
olet hullu jos otat kissan fretin seuraksi!!!
- miksi
Perusteleee...
- ..
Itselläni on fretti ja kissa. Tulivat alusta asti oikein hyvin toimeen. Nukkuvatkin vierekkäin. =)
- kissa&frettifani
no hyvä :) itsekin varmaan hankin sitten kissan jossain vaiheessa :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu521197- 16835
- 68742
- 63735
- 47704
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa69698Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131625Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31585Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.9550Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45518Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i8510- 4482
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24473Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �104469Pitäisikö seksille asettaa huvivero?
(ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen113444- 16431
Olet pelottava ilme vakavana
Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳26427- 36425
- 34414
- 35409