Sukupolvien kuilu?

Ukki helvetistä

http://www.savonsanomat.fi/uutiset/kotimaa/junan-alle-lapsen-kanssa-jattaytynyt-mies-kuoli/1228384

Junan alle lapsen kanssa jättäytynyt mies kuoli

Asta Tenhunen
11:20

Kesäkuun lopulla junan alle tyttärenpoikansa kanssa mennyt mies on menehtynyt. Tapaus sattui Vantaalla.

Poliisi epäili miestä henkirikosken yrityksestä, mutta tutkinta joudutaan lopettamaan miehen menehdyttyä.

Poliisi ei ehtinyt puhuttaa miestä lainkaan.

Keski-ikäinen mies meni lähijunan alle lapsi sylissään. Molemmat loukkaantuivat vakavasti ja kuljetettiin sairaalahoitoon.

Poliisi ei päässyt puhuttamaan miestä tämän vammojen takia teon syystä.

Lapsi on edelleen sairaalahoidossa. Reilun kahden vuoden ikäisellä pojalla ei ole hengenvaaraa, mutta hänellä on pitkää hoitoa vaativia, jopa pysyviä vammoja.

.

Miten tuon voi millään ymmärtää?
Saimme ja otimme miehet jotka kasvatti ne anopit ja apet, mutta isä yrittää surmata tyttärensä lapsen?

Ikäpolveamme kasvatettiin kunnioittamaan vanhempia ihmisiä Onko kaikkiaan jatkuvasti jäänyt kasvattamatta kunnioitus elämään ja ymmärrys siihen ettei kellään ole oikeutettua ylivaltaa toisen elämään. Tuon Ukin suku ei ole millään tavalla kommentoinut tai selitellyt murhaa.

Huomioitteko kasvatuksessa: naisen kunnioituksen, lapsen kunnioituksen, vai pitikö sen olla itsestään selvyys..

5

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pahuus

      Vika on juuri siinä, että kautta aikojen on lapset kasvatettu kunnioittamaan vanhempia ihmisiä Kun ihminen sitten on "vanhempi" saa hän arvostelematta tyrannisoida muita. Ainakin omasta mielestään.
      Tästä tapauksesta en tiedä mitään, joten en halua ottaa kantaa asiaan, mutta yleisellä tasolla on virhe tehty tuhansia vuosia.

      Meidän tulisi oppia kunnioittamaan toisiamme. Vastasyntynyt lapsikin tarvitsee kunnioitusta ja koskemattomuuden. On asioita, joita ei kenellekään tehdä, ikään katsomatta. Pienimmälläkin lapsella on mielipide, jonka hän on oikeutettu ilmaisemaan.

      On ihmisiä, jotka kostavat toisilleen vihansa tai tyydyttävät himonsa lapsien kautta. He ovat juuri se porukka, joiden kaulaan mylly kivi pitää ripustettaman.

      Alkuperäiseen aiheeseen palatakseni: Miten voi perhe suhtautua tällaiseen isään ja isoisään edes vainajana!
      Miten tällaisesta voi toipua?

      • mummotta

        Eihän tämä nyt kuollut henkilö ollut suinkaan ensimmäinen tai ainoa, joka on surmannut perheenjäseniään, usein omia lapsiaankin. Ehkäpä hän on kuitenkin yksi harvoista isovanhemmista, joka on sellaista tehnyt. Isät ja äidit surmaavat lapsiaan paljon useammin. He eivät edes aina itse kuole, vaan jatkavat elämäänsä. Jotenkin heihinkin vain täytyy suhtautua.


    • Ukkiymmärrystävailla

      Eiköhän tuollaisen laajennetun itsemurhan takana ole aina erittäin vaikea mielisairaus ts. melenterveysongelma ja potilas on jäänyt vaille hoitoa?

      • Pahuus

        Pahansuopainen alkoholisti. Tai psykopaatti, narsisti.
        Hoito ei kelpaa sellaiselle.


      • Ukkiymmärrystävailla
        Pahuus kirjoitti:

        Pahansuopainen alkoholisti. Tai psykopaatti, narsisti.
        Hoito ei kelpaa sellaiselle.

        Sairaus se on alkoholismi, psykopatia ja narsismikin, vaikkakin hoitoa vaille jääminen johtuu potilaasta itsestään, eikä kahdelle jälkimmäiselle psyykkiselle sairaudelle ole hoidosta juurikaan apua.
        Paranemista ei ole odotettavissa 30 vuoden terapioinnillakaan. Lääkehoidolla voi psykopaatista ja narsistista tehdä zombin, mutta tällöinkin tarvitaan pakkohoitoa, koska potilas ei tunne itseään sairaaksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5163
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4575
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3447
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe