Aloin tuntemaan kaikenlaisia oireita, esim. pahoinvointia, selkäkipuja, päänsärkyä, mielihaluja ihme asioihin, haistoin kaikki hajut voimakkaammin yms.
Tein testin ja olen raskaana.
17 ja opiskelut täysin kesken.
Minkälainen toimenpide on abortti?
Onko siihen helppo päästä.
Asun pienellä paikkakunnalla, eikä täällä ole kuin pieni terveyskeskus.
Olisi erittäin lohduttavaa kuulla kokemuksia!
Tein testin ja olen raskaana.
17 ja opiskelut täysin kesken.
Minkälainen toimenpide on abortti?
Onko siihen helppo päästä.
Asun pienellä paikkakunnalla, eikä täällä ole kuin pieni terveyskeskus.
Olisi erittäin lohduttavaa kuulla kokemuksia!
Vastaukset 6
Vanhimmat
abortista. Kannattaa lukea!!
http://www.malux.edu.helsinki.fi/bg/kirjasto/prosem2002/Artikkeli1/main.htm
Jarno Kukkonen? Kuka hän on? Kirjoitti nettiin jonkun esitelmän, jotain varten.. Jee, pojot kotiin!
Sitä loppua en tajunnu.. Arvoistako se oli? Meille aikakin jankutettiin koulussa että harrasta seksiä vain jos haluat, muista ehkäsy, kerrottiin vaihtoehdoista, etc..
Vai mahtoiko kirjoitus meinata ettei ole arvoja jos tekee abortin? Tai jos ei anna lasta adoptioon? Jarnon tyttöystävä jos tulis raskaaks eikä lapsi olisi haluttu niin se varmaan lykätään adoptioon..
Ihan vaan käytännön ongelmia adoptioon annosta; saako olla miten kauan poissa töistä synnytyksen jälkeen? Miten tuet (rahoitus)? Abortista ei tarvitse kenenkään ulkopuolisen tietää, mutta adoptioon laitettavien lasten kohtalon tietää kaikki, miten se vaikuttaa naiseen, puolisoon, muuhun perheeseen, sukuun?
Jälkiehkäsy unohdettiin, en huomannu katsoa minä vuonna kirjotus on tehty, mutta ajatuksia pillereiden vapaudesta apteekeissa?
Kovalla kintaalla viitattiin naisiin jotka tekee abortin naimattomina. Johan 2000 on naimisissa ja 6000 ei ole.. Eli taas jossain mättää? Tuliko kirjoittajalle mieleen että nykyään ei mennä alle 20-vuotiaana naimisiin niinkuin joskus 40-luvulla? Mutta seksiä harrastetaan avioliiton ulkopuolella.. Hyi kamala..
"Jarno Kukkonen? Kuka hän on? Kirjoitti nettiin jonkun esitelmän, jotain varten.. Jee, pojot kotiin!"
hän on mitä todennäköisimmin tehnyt jollain opiskelupaikallaan tutkilman, jonka on sitten halunnut laittaa näytille, niin että siitä jotain saataisiin sitten irti..
pongoja todellakin :)
Onko se todellakin noin kamalaa mitä tuossa jutussa luki? Paljoko maksaa?
Onnistui. Tuli suoraan sellainen olo... Abortti on jokaisen oma päätös ja se ei koskaan ole helppo. Itselleni tehtiin abortti nuorena...
Alkup. kirjoittajalle tietoa sen verran, että menee ensin lääkärille (terveyskeskus käy) ja kertoo haluavansa abortin. He tekevät tarpeelliset tutkimukset ja sen jälkeen katsotaan menetelmä, joko lääkkeellinen abortti tai kaavinta nukutuksessa. Lääkkeellisestä mulla ei ole kokemusta sillä itelleni tehtiin kaavinnalla. Ja sain vieläpä harkinta-aikaa muuttaa mieleni. Mutta aamulla menin 7 ja 12 pääsin jo pois.
Mieli oli paha, mutta tiesin sen olevan oikea ratkaisu... Opiskelija, jolla ei ole mitään mahd. elättää yh lasta.
Itselleni tehtiin abortti 16vuotiaana.
Ensin tein testin kotona ja tuli plussaa. Varasin ajan terveyskeskukseen jossa sitten tutkittiin ja tarkasteltiin, sain lähetteen sairaalaan ultraääneen jossa katsottiin raskauden kesto.
Keston määrityksen jälkeen lääkäri kirjoitti minulle lähetteen aborttiin ja sain ohjeet miten toimia. Mukaani laitettiin myös vino pino pillereitä ja ohjeet niiden ottamiseen.
Abortti oli 3päivää lääkärikäynnin jälkeen.
Edellisestä illasta asti piti olla ilman ruokaa, tupakkaa, juomaa.
Toimenpideaamuna menin sairaalaan, sain siellä lisää lääkkeitä ja vähän tutkiskeltiin. Pienen odottelun jälkeen pääsin leikkaussaliin jossa minut nukutettiin. Seuraavat muistikuvat heräämöstä.
Sain melkein heti ruokaa kun olin virkeämpi, kahvia ruuan jälkeen.. ja kahvin jälkeen pääsin kotiin ilman saattajaa.
Myöhemmin kadutti koko abortti, mutta se oli tilanteeseen nähden kaikkein järkevin vaihtoehto.
Lääkärit ja muut suhtautuivat asiaan "jokainen päätös on oikea päätös".
Harmittelin aborttia eniten kun tapasin lapsirakkaan miehen.. Mietin ja pohdin "..nyt mulla voisi olla jo tän ja ton ikänen lapsi.."
Tulin kuitenkin raskaaksi ja nyt odottelen 9llä kuulla..
Ystäväni lihoi varmaan 20kiloa abortin jälkeen, tosiaan sen jälkeen saattaa hormonitasapaino järkkyä ja tulee "aikuisen naisen" hormonit.