Heippa kaikki!
Onko kellään kokemuksia kyseisestä firmasta? Suostuvatko maksusuunnitelmaan miten hyvin? Itse laitoin hiedän netti sivuillaan perjantaina ehdotuksen maksusuunnitelmasta, mutta vielä ei ole vastausta tullut? Onko kukaan muu laittanut netin kauttaa maksusuunnitelma ehdotusta?
Onko kellään kokemuksia kyseisestä firmasta? Suostuvatko maksusuunnitelmaan miten hyvin? Itse laitoin hiedän netti sivuillaan perjantaina ehdotuksen maksusuunnitelmasta, mutta vielä ei ole vastausta tullut? Onko kukaan muu laittanut netin kauttaa maksusuunnitelma ehdotusta?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Toimii hyvin ja rahastavat siitä kalleimman kautta. Se on heidän bisnes !
Eikös se lain mukaan saa maksaa enintään 30 euroa? Paljonko teitä on laskutettu siitä suunnitelmasta?
No tottakai ottavat kaiken minkä laki ENINTÄÄN sallii ja vielä ovat keksineet siihen päälle täysin laittoman 5 euroa / erä lisämaksunkin.
Mun mielestä ei kohtuuton ottaa kerran 30 eur mutta jos tollasen suunnitelman tekis vielä toiste nii se ois kohtuutonta kun on jo tiedossa ettei suunnitelmaa välttämättä noudateta. Kyllä se kerrasta pitäs selvitä noudatetaanko suunnitelmaa vai ei ja sitten vaan oikeuteen.
Aivan törkeä perintäfirma. Suosittelen välttämään sekä Ikassaa, että Risicumia.
Pystyykö kukaan edes nimeämään asiallisia perintäfirmoja? Näyttää siltä että kaikkia pidetään törkeinä vain sen vuoksi, että ne koittavat saada maksamaan laiminlyötyjä suorituksia. Onhan se varmasti ikävää kun tulee isot lisäkulut perintätoimiston astuttua kehiin, mutta yleisesti saatavien perintä ei ole lainvastaista liiketoimintaa ja valtaosassa tapauksia jossa ne kirjeitään lähettelevät on ihan asialliset perusteet, eli lasku maksamatta pitkällä viiveellä.
Ekaksi eräksi suostuivat pistämään vain 200 euroa. Tällä menolla tarvon tässä suossa vielä vuosien päästä (omaa tyhmyyttäni toki).
Jos ei pysy velkaa maksamaan.Maksusuunnitelmia hyvän perintätavan mukaan vain kaksi. Sitten ulosottoon.
Tulee halvemmaksi kuin pitkittää ja venyttää jopan 2 vuotta ( perintä) .Venyttävät mahdolliseen korkeimpaan kuluihin asti ja sitten laittavat ulosottoon.
Usein ei onnistu jos suoraan maksaa alkuperäiselle velkojalle vaikka pienissä erissä. Luulisi että hekin hyötyisivät tästä.
Tai velan antaja ja perintäyhtiö samassa kimpassa, siinä taitaa olla syy...
Ulosottoon ei mennä ilman käräjiä kuin suoraan ulosottokelpoisten saatavien osalta. Ja pitää sen velkojan sitä ulosottoakin sitten erikseen hakea.
Svea perinnältä sai muistaakseni pitkiäkin maksuaikoja eikä kulut olleet ainakaan kalliimmat kuin muilla. Taitavat lähes kaikki perintätoimistot ottaa maksimikulut, mitä laki sallii. Sen takia kannattaa maksaa laskut ajoissa, niin ei joudu kusetetuksi.
Mutta kokemuksen syvällä rintaäänellä: Älkää maksako vippejä vipeillä, vaan antakaa mennä rohkeasti laskujen perintään. Tekee kaikkien laskujen kanssa maksusuunnitelmat perintätoimistojen kanssa ja maksaa palkasta pois sitten lyhennykset. Näin selvisin itse aikanaan viisinumeroisesta kokonaisvelkasummasta. Kyseinen summa ei olisi kyllä saanut enää yhtään kasvaa siitä mitä se oli pahimmillaan, tai siitä ei olisi enää itse pystynyt selviytymään. Velkaneuvojakin oli sitä mieltä, ettei siitä selviä omin neuvoin ja ehdotti velkajärjestelyä, mutta suomalaisella sisulla ja ehkä tuurillakin siitä selvittiin!
Selästä ei ole kyllä enää mitään jäljellä, mutta kummasti se vaan piristää, kun edessäni olevassa laskumapissa mikä ennen oli n. 10cm paksu, ei ole enää kuin pari hassua lappua, kohta ei enää niitäkään.
Eikä koskaan enää pikavippejä!
Minulla itselläni ei ole yhtään huonoa sanottavaa Ikassan perinnästä. Juuri hetki sitten sovin heidän kanssaan, että maksan erään suunnitelmani heinäkuun erän vasta elokuun puolivälissä. Tästä ei synny mitään kuluja, suunnitelma pysyy kunnossa ja ei tarvitse pelätä häiriömerkintöjä.
Hei nim. entinen vippaaja! Saitko sovitusti maksettua kaikki suunnitelmat ilman että menetit luottotietojasi? Kysyn siksi, että olen samassa tilanteessa kuin sinä olit, kaikki palkka menee maksusuunnitelmiin mutta vielä toistaiseksi olen selvinnyt vaikka palkka menee melkein kokonaan (palkka käteen 1700 kuussa).
Luottotiedot meni kyllä valitettavasti, koska silloin kun päätin lopettaa vippien maksamisen vipeillä ja annoin kaiken mennä perintään, yksi lasku kerkisi mennä 60pv yli sen eräpäivän, mistä tulee sitten se merkintä... Kohta on kuitenkin onneksi lusittu sekin kakku, pari vuottahan ne luottotiedot on paskana...
Perintätoimistojen kanssa pysyin kyllä suunnitelmissa ja halvemmaksi tulee niissä pysyminen joka tapauksessa, vaikka maksaisi lainalla ne erät mitä ei palkasta pysty maksamaan. Tärkeintä on ajatella oikealla tavalla, eli tosiaan lainat maksetaan itse tienaamilla rahoilla, lainalla lainan maksaminen on tosiasiassa vain korollista eräpäivän siirtämistä.
Jotakuinkin yhtä suurilla kuukausituloilla itsekin noista selvisin, ehkä vähän vähemmälläkin, joten toivotan onnea yritykseen! Parempi vaihtoehto sekin on yrittää, kun lapioida lisää rahaa noille koronkiskureille!
Kyllähän se harmittaa kun koko palkka aluksi menee muutaman kuukauden ajan sileäksi noihin, mutta kyllä sitä vähitellen alkaa jäämään itselle yhä enemmän käteen. Kutakuinkin kaksi vuotta itsellä meni tuosta p****sta kuiville selviämiseen. Kuitenkin kutakuinkin normaalia elämää pystyi silti elämään. Rahaa vaan ei koskaan ollut tilillä yhtään ylimääräistä kuin oli pakko olla syömiseen ja bensaan, että pääsi töihin.
Mikähän merkintä? Ei ainakaan maksuhäiriömerkintä. Se voidaan vasta asettaa oikeusteitse, jotain muita häiriömerkintöjä voi tulla mutta ei virallista maksuhäiriötä ilman Ulos-ottoa.
ikassa mainostaa itseään tässä!