Ideaparkin Funpark

Nimimerkitön iskä

Onko joku käynyt tuossa sisähuvipuistossa? Onko minkälaista virikettä ja minkä ikäisille enimmäkseen? Onko 2-4 vuotiaille mielenkiintoista tekemistä vai onko liian haastavia pelejä ja vauhdikasta menoa? Kuinka ruuhkaista tuolla on? Onko alue kuinka pieni?

Funpark vs Särkänniemi tuon ikäisiä lapsia ajatellen?

Katsoin kyllä funparkin sivut, mutta niistä nyt ei kovin objektiivista kuvaa luonnollisesti saa.

20

3847

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nilsaslak

      Tänään Särkänniemessä on tilaa ja tuonikäisille rauhallista.

      • Fun fun fun

        Totta tosiaan ehdotan myös Särkänniemeä todella rauhallinen perheystävälllinen
        huvipuisto tähän aikaan vuodesta, ei ole jonoja minnekään jippiii sinne.


    • saimamaikki

      Eikö tosiaan yhtään kävijäkokemusta funparkista löydy?
      Tarkoitus ensi viikolla suunnata tuonne, mutta olisipa kiva kuulla
      jos jollain kokemuksia olisi..lähdössä 7 v. poikalapsonen.

      • ei toiste

        Rahastusta. Ei siellä ole oikein kuin pikkupojille suunnattuja pelejä. 8- ja 12-vuotiaat tyttäremme olivat todella pettyneitä, kuten myös me vanhemmat.

        Aikuisiltakin pyydettiin täysi maksu, käsittämätöntä.

        Ehkä 7-vee poika voisi olla kohderyhmää mutta jos olet kuka tahansa muu, ei kannata mennä.


      • app4
        ei toiste kirjoitti:

        Rahastusta. Ei siellä ole oikein kuin pikkupojille suunnattuja pelejä. 8- ja 12-vuotiaat tyttäremme olivat todella pettyneitä, kuten myös me vanhemmat.

        Aikuisiltakin pyydettiin täysi maksu, käsittämätöntä.

        Ehkä 7-vee poika voisi olla kohderyhmää mutta jos olet kuka tahansa muu, ei kannata mennä.

        funpark on muuten ihan kiva paikka mutta, kannattaa ottaa vaihtovaatteet mukaan ja


    • njki

      funpark.fi

      • nk

        www.funpark.fi


    • Oiva Porkka

      Hyvä on paikka, kaksi kertaa pojan kanssa käyty (n. 4 v). On tekemistä pienille ja isoille. Hintaa sisään on mutta toisaalta maksaahan esim. muumimaailmaan lippu jotain 20€/käynti ja tuolla Funparkissa on sentään tekemistä, niin isoille kuin pienille. Suosittelen paikkaa koska on avara, siisti ja tekemistä riittää.

    • onko vain lapsille

      Onko se funpark ihan lasten paikka, vai löytyiskö teineille ja nuorille aikuisille tekemistä? Särkänniemessä aika kyllä kuluis, jos vaan olis auki eli kesää odotellessa...

      Nettisivuja yritin tutkia, mutta niistä ei kyllä saa mitään selvyyttä. Joku nurkka on vissiin ihan pikkulapsille ja jotain taas ei suositella kaikkein nuorimmille, ainakaan ilman vanhempia. Mutta ei sanaakaan kuluuko aika aikuisemmalla porukalla.

      • Parkissa käynyt

        Sanoisin edelleen että ikähaitarille 2-99 vuotta löytyy tekemistä, sukulaisperhe tulee aikuisten voimalla Oulusta asti hurvittelee funparkkiin.


    • app5

      Funpark...
      Funpark on ihan kiva paikka ja ulkona on myös pomppulinnan tapaisia juttuja ja vesi allas jonka ympärillä on vesi-tykkejä (altaassa ei voi uida). Ulkona on myös tramboliinit. Ulkona kuuluisi käyttää uikkareita minun tietääkseni koska on vesi-alue. (mutta kaikissa pomppu-linna jutuissa on kuravettä! en suosittele mennä niihin ja Pitkät housut olisi hyvä olla jos aikoo liukumaan mennä ettei jalat pala.(uikkaraitä ei välttisti tarvita jos ei haluu uida kuravedessä). Sisällä on kaiken näköisiä laitteita esim:laasersota,laaserkammio,simulaattoreita,sonneja,hoplop,mahan pohjasta ottava laite ja paljon muita. (HUOM! muistathan jos sinulla on ranneke et voi poistua alueelta ja tulla takaisin) Hyvää palvelua siellä kuitenkin on!

    • ENSUOSITTELE

      Me ei mennä ideaparkin FUNparkkiin enää koskaan .
      -"kauhu"-laitteesta puuttui henkilökunta, saimme itse pelotella toisiamme. (kuuluisi n 10 henkilön pelotteluhenkilökunta)

      - saimme 65€ perhelipun mukana peräti 8 kpl poletteja, emme tienneet että KAIKKI maksaa poletin!: lapsien sähköautorata (kauppakeskus tuulosessa on parempi),KAIKKI pelit (puuhamaassa sisäänpääsymaksuun kuuluu pelit ilmasiks!), peli-pelit (mielummin pelaan kotona wiitä jne), sähköiset vetkuttimet joihin lapset tahtoo muutenkin joka huoltsikalla jne (vois kuulua sisäänpääsymaksuun, joka liian iso)...

      -siivooja ei saanut koko 4 tuntisen paikalla olomme aikana imuroitua kuin 4 neliöö! ja siivoojia oli vain 1.

      -1 valvoja hoiti 5ttä laitetta vuorollaan, joten laitteet olivat kiinni aina sen aikaa(puol tuntia) jonka valvoja piti auki jotakin muuta laitetta ennenkuin tuli kierroksellaan taas k-o-laitetta käyttämään.

      -kävimme myös hampurilais-aterialla funparkissa: pihvi oli raakaa, saimme mahataudin, pitsa oli ollut valmiina jo vartin, kun ensin sitä ei tullut ollenkaan ja kävimme viimein kysymässä asiaa"juu on se tossa ollu jo hetken(15min)" "mä unohdin..." jne..

      ei kannata mennä! luulimme tämän suomi24-sen tietojen mukaan että se olisi parempi paikka, eipä ollut.

      puuhamaa on toimiva paikka, eikä petä koskaan! funparkkiin emme rahojamme enää tuhlaa! hinta/laatu-suhde aivan toinen puuhamaassa kuin funparkissa, vaikka puuhamaa onkin kalliimpi, on siellä enempi toimintaa kaikenikäisille ! ja ruokakin on paistettu kunnolla!

      • RAHASTUSTA

        nii ja vielä: parkkiin et takas pääse, jos tekis mieli hakea rahaa/vaatetta/mitävaan muualta. miksi ??? olis järkevämpi että paikkaan pääsis samalla rannekkeella vaikka aamulla ja illalla, nyt ku kerran lähet ulos, ni uus täysmaksu seuraavaks vaikka samana päivänä on samat rannekkeet käytössä !!!!

        meinattiin että pihamaan laitteisiin pääsee ulkokautta, ei mitää asiaa, sisältä olis pitäny mennä, ja ku mentii takas sisää ni ette te enää pääse, ku ei me tiedetä koska ootte rannekkeet ostanu..(tänää). pelleilyä! miksei ulkoa pääse sisään funparkkiin vaikka sitte sisäänpääsyn kohdalle, ku kuitenki 2het portaat menee funparkista ulkotiloihin!!!?? joutuu juoksee kaupan tiloissa 100metriä ja eka ulkona toiset sata!


    • ihanok2

      Ihan mukava paikka! Korjaukseksi edelliseen viestiin haluan tarkentaa, että kyllä näin kesä aikana Funparkista pääsee poistumaan alueelta ja tulemaan myöskin takasin. Kaikissa sisäänpääsyn tiedoissa kylläkin ilmoitetaan toisin, mutta henkilökunta ilmoitti selkeästi, että näin saa tehdä.
      Lisäksi kaikki laitteet toimivat tietysti rannekkeella, johon henkilökunta tulee laittamaan laitteen päälle. Valitettavasti kylläkin totta että yksi laitekuljettaja saattaa ohjata kolmeakin laitetta kerrallaan eli (puolituntia kyseisellä laitteella kerrallaan) Pelipolettipelejä voi pelailla lastenpelittämössä.

    • Funpark_hirmu

      Itse kun olin Funparkissa oli kaikki kunnossa.
      Siisteys: Siivoojia muistaakseni 2 ja hyvin sai siivottua.,
      Laitteet: kaikki hyviä ja soveltuu kaikenikäisille. Melkein jokaisella laitteella oli joku. Jossain kohti alkoi koneet käymään kuumana että pitää vartin tauko pitää.
      Ruoka: Oli todella hyvää! Mikään ei ollut raakaa. Jäätelöthän aina hyvää. Hinnat sopivat ja sen arvoisia! Kantsii mennä!

      Ps. Piakkoin taas menossa

    • Mhtv

      Mahtava paikka ja kannattaa mennä ! Olen käynyt itse fun parkissa ainakin jotain 5 kertaa ja olen taas menossa !

      • Qsef1

        Joopa joo


    • Vhialumtaala

      Siis oikeesti fun park on maailman paras paikka !Menkää!

    • mitähänsitäkeksis

      Itse mietin huomista kun on pojat joilla ikää 5 ja 6 niin hoplop vai funpark. Funparkin sivut vähän sekavat.

      Tuosta riemurannekkeesta en ota selkoa että pääseekö sillä hoplopiin ihan normalisti funparkin lisäksi.

      Tarkoitan siis sitä että voiko riemurannekkeella funparkin lisäksi mennä puuhastelemaan kaikke hoplopiin ilman että tarvitse 15e lippua ostaa hopiin erikseen.

    • Jokurandomsuomalainen

      10 vuotiaana 2 vuotta vanhan isosiskona voisin sanoa että funparkissahan on se hoplop ja omien kokemuksien mukaan suosittelen funparkkia ja siellä on tosi kivaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      379
      4159
    2. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      254
      3119
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      72
      2553
    4. Kuka lääketeollisuuden lahjoma "professori" on tämän takana

      Lääkäri Ari Miettinen on otettu kiinni poliisin toimesta. Ari on avoimesti tuonut esiin lääketeollisuuden bisneksen vast
      Helsinki
      4
      2194
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      25
      1670
    6. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      70
      1585
    7. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      182
      1580
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      1210
    9. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      50
      1103
    10. 62
      1056
    Aihe