Kilpailuoikeuden päättyminen

kertakäyttöelämä

Kertokaas asiasta enemmän tietävät, mitä tapahtuu 14-vuotiaalle lämppäriravurille? Päätyvätkö ne todella järkinään teuraaksi, vaikka elinvuosia olisi vielä rutkasti edessäpäin? Vai onko tuossa iässä jalat revitetty jo piloille?
Kuulostaa meinaan siltä, että kun eläimestä on revitty ensin kaikki hyöty irti, se onkin sen jälkeen pelkkää ongelmajätettä. Onko kellään mitään faktaa moniko "vanha" ravuri jää siitokseen, opetetaan ehkpä ratsuksi tai siirtyy muuten vaan eläkkeelle? Ymmärrän kyllä että hevosen pitäminen tyhjänpanttina ei ole taloudellisesti kannattavaa, mutta eikö hevosen elämällä ja hengellä ole yhtään itseisarvoa? Vai kärsiikö entinen kilpahevonen siitä jos joutuu eläkkeelle?

3

2536

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemuksella

      Mun oma lv on ex-ravuri joka ei pärjänny radoilla, selkä ongelmia. Se jäi eläkkeelle ravi hommast kokonaan ja mä opetin sen mun äitin kans ratsastukseen, jotta mä voisin harjotella montte sillä. No kyllähän se mun mielestä puoliks tyhjänpanttina seisoo tuolla, mut mietippäs jos se laitettaisi noin nuorena teurastamolle? Sen elämä loppuisi kuin seinään! Mun lv on 11 ja lopetti kilpailemisen viime vuonna, opetettiin ratsuksi monte harjoituksia varten ja on myös mun ajo-opetus heppa. Seisooko se tyhjän panttina? Ei seiso, se viettää mukavia "eläkepäiviä" mun omana :)

    • vitunfiksu

      Tuo ikäraja on hevosten turvana. Starttailu on hevoselle fyysisesti raskasta (puhumattakaan siitä reenin määrästä mikä vaaditaan, jotta hevonen saadaan starttikuntoon), joten vanhoja kaakkeja ei enää päästetä viivalle. Mitä sitä vanhaa kiusaamaan.

      Hyvät hevoset jäävät usein paljon aiemmin siitokseen, oreilla tietenkin voi siitos- ja kisaura kulkea käsikädessä jos pääkoppa sen sallii. Siitostammat keskittyvät pelkästään mammailuun. Ruunanrupukoilla ei ole mitään siitosarvoa.

      Huonot / rikki menneet hevoset laitetaan aika nopeasti kuoppaan tai myydään pikkutyttöjen leluiksi. Kuoppaaminen on mielestäni reilumpi vaihtoehto, ei se hevonen sitä ymmärrä. Tiedän myös pari paikkaa joissa on vanha ruuna lopettanut starttailun, mutta on jätetty nuoremmille hevosille reenikaveriksi.

      Ravihevosen elämä ei mielestäni ole sen hassumpi kuin ratsunkaan, paljon paremmin ne ravihevoset kyllä hoidetaan.. Ihan voin kokemuksesta sanoa.

    • juu4

      Mutta jos ajattelee tarkkaan harvoin lämppärin jalat menee huonoiks jos niilt vaaditaan vain se mihin ne pystyvät,ei ENEMPÄÄ!Lämminverisien kisa vuodet loppuu 12vuoteen!Suomen hevosilla 13 ikään.


      Hevonen saa paremman elämän jos sillä ei kilpailla raveissa kauan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe