tuo Haapaveden virallinen kirkko,mitä on nykykirkoista nähty. Bunkkerimainen,vääriin ilmansuuntiin tököttävä, pimeä, liian vähän tilaa siellä, missä pitäisi olla ja liian paljon tilaa siellä, missä sitä ei koskaan tarvita.
Lisäksi se on liidunkalpea ja muistuttaa siis osuuskaupan kylmiötä.
Toivottavasti Vattukylän kirkosta tulee arvokkaamman oloinen.
Lisäksi se on liidunkalpea ja muistuttaa siis osuuskaupan kylmiötä.
Toivottavasti Vattukylän kirkosta tulee arvokkaamman oloinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Haapaveden Opiston entinen rehtori R.M. kävi aikoinaan katsastamassa Haapaveden kirkon ja samaan aikaan rakennetun Pyhäjoen kirkon ja kirjoitti
lehdessään, että "Pyhäjoen kirkko oli onnistuneempi".
Hän herrasmiehenä halusi sanoa mielipiteensä noin .
Muitakin mielipiteitä onneksi löytynee. Joskus olen kuullut jonkun vanhan ihmisen sanovan, että siellä on niin kaunista niin kuin olisi tullut taivaan esikartanoihin. :)
Tärkeintä on sisältö.
Jos pytinki maksaa 13 silloista miljoonaa, pitäs sen joltain näyttääki ja olla toimiva sekä ympäsristöönsä sopiva.
Jos sisältö on tärkeintö miks kuoriin pannaan miljoonia ??
Valtaosin haapavetisille on tuo bunkkeri ollut pettymys.
Siis jotain vähä päälle 2 miljoonaa euroa? Aika vähä kirkosta ja seurakuntasalista. Ja virastosta. Ja kerhotiloista. Eipä silti, olihan se vanha kirkko tosi hieno.
älä höpötä että kahella miljoonalla . 13 sillosta miljoonaa.
Kirkko nyt vain on siinä, mitä tuota molaamaan.
Akustiikaltaan tämän seutukunnan paras rakennus.
siellähän on niin iso kaiku ettei naapurin kans voi sanaa vaihtaa
mitä sillä akustiikalla tekee ei se oo kirkkorakennuksen tehtävä olla akustinen.
kirkon pitäs palvella kaikkia seurakuntalaisia eli olla toimiva ja toiminnallinen
nyt kirkosta puhutaan vaan, kun sitä pitää paikata seinistä tai hometta poistaa
Vähemmälläkin akustiikalla pärjätään. Mitä kun siellä istua tököttää aina samat kuuntelijat, vuodesta, kuukaudesta, viikosta toiseen. Luulisi ymmärtävän jo papin suun liikkeestä mikä on päivän / illan epistola meneillään.
Muistan kun muutettiin 25 vuotta sitten paikkakunnalle. oletettiin rakennuksen olevan kirjasto. Tottaste sielltä se taivaspaikka aukeaa oli sitten fasaadiltaan vaikka kirjasto.
Lienee hyvä kun mummot ja papat sekä pappi pysyvät kuivina sateelakin.