Seat ruostuu !!!

seat pissii alleen

Seat ruostuu ? miksi ??
esim skoda ei juuri ruostu ja on niillä sama valmistaja, mut eri maa....
Seat on siis se vw -audi halpamalli huonoilla halvoilla pellelillä ?

20

3221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No siks kun

      ei ole suojattu tehtaalla, sekin nimittäin maksaa.

    • joopa joo

      Kappas kun en ole havainnut. Minulla on jo kolmas Seat ja aiemmilla olen ajanut reilut 100.000 ennen vaihtoa. Yhtään ainoata ruostevauriota ei ole ollut. Ei vaikka takalokasuojaa hipaisi yksi auto ja pelti hieman vääntyi. Minkäänlaista ruostevauriota ei siitäkään syntynyt parin vuoden aikana.


      Siirryin aikanani (v 2006) Skodasta ja autoilla tuolloin oli eroa kuin yöllä ja päivällä. Seat nimittäin toimi loistavasti, myös talvella: Skodassa oli koko ajan pientä häiriötä ja huoltokäyntiä. Öljyä kuluin, samoin dieseliä. Vaimolla edelleen Fabia, mutta se vaihdetaan Ibitsaan vielä tänä syksynä. Huoltokustannusten ja öljyn- sekä bensankulutuksen takia. Pieniä harmittavia vikojakin vähän väliä.

      Keväällä sain uuden Seattini (Altea), kävin koeajamassa toki muitakin merkkejä mm Skoda Octavian. Ei todella ole minun autoni.. Joku varmaan pitää siitäkin, kun se jostain kumman syystä on niin suosittu.

      Totta on, että myös Seat on VW-konsernin halpamalli kuten Skodakin. Pellit ja muovit, kuten muutkin osat tulevat samasta tehtaasta ja prässätään sitten eri merkkien muotoilun mukaisesti.

    • huono provo

      Ei vakuuta alkuunkaan.
      Yritä kovempaa, paljon kovempaa...

    • SEat No1

      Höpö, höpö provoilija iski tännekin"esim skoda ei juuri ruostu ja on niillä sama valmistaja, mut eri maa....
      Seat on siis se vw -audi halpamalli huonoilla halvoilla pellelillä ?"

      Samoja osia ja mareriaaleja käyttää koko konserni! Yritä jotakin omaperäisempää!

    • pois hus hus

      Koitahan vaan pysyä siellä Skoda-palstalla provoilemassa. Nämä tyypilliset skoda-palstan -tyyliset jonninjoutavat provot voit unohtaa. Ei muiden merkkien mollaamisyrityksillä Skodan maine parane ja varsinkaan kun vielä ovat noin läpinäkyvää huuhaata.

      Tämä palsta onkin pysynyt asiallisena, joten kaltaisiasi ei täällä tarvita.

    • espanja laatua

      seat kerää ruosettaa, ilmeisesti pellin laatu on huonompaa espanjan tehtailla ?

      • huono provo

        Ei riitä vieläkään, ei läheskään. Yritä vaan kovempaa paljon kovempaa.

        Mitä jos hankkisit vielä faktaakin? ymmärrän kyllä, että sen hankkiminen on mahdotonta, mutta jaksat varmaan silti etsiä...


      • ABCDEF

        Jospa nyt ihan ensiksi opettelisit kirjoittamaan. Tule sitten takaisin ja kerro mitä mieltä olet autoista.


    • ???

      Miksi kinaatte? auton kuuluukin ruostua, ei kukaan muuten ostaisi uusia autoja.

    • espanja ruostuu

      vw espanja tekee huonommasta pellistä ja huonommilla maaleilla autoja. Kun niistä valta osa jää etelä-euroopaan, niin ei ole sitä ruostumisongelmaa niin kuin pohjoisemmassa...
      Ja kyllä ne meren rannalla ne sielläkin etelässä ruostuu.....

      Omassa volkkarissa kaikki espanjassa tehdyt osat ruostuu.
      Saksassa tai tsekeissä tehdyt osat ei....

      • huono provo

        Ei vakuuta vieläkään. Yritä kovemmin ja keksi parempia ja uskottavampia perusteluita..

        Täytyy silti ihailla sitkeyttäsi omassa missiossasi..

        Palaahan taasen asiaan, kun olet pari viikkoa miettinyt uusia hämmästyttäviä oivalluksiasi...

        Faktaahan, josta lapselliset väitteesi voisi todentaa, et löytänyt vieläkään...

        Viehän terveisiä Skoda-palstallesi...


    • vinkki seatisteille

      Jo uutena laitoin seattiin pohjaan tukivanerit. Kun on pohjassa vanerit niin seatilla voi ajaa ainakin 8v ilman että pohja pettää alta.

    • antalaontelo

      Kyllähän seatit ruostuu kuin mitkäkin, kaukana tunnutaan olevan sinkki korista. Käytössä seat toldeo -07 ja pohjaa on saanu hitsailla silloni tällöin että vuoden leiman saanu, ovien alareunatkin alkaa kukkimaan.. En tiedä sitten, kai uusissa seateissa on jo sinkitty kori?

      • raskaat huvit

        Heh heh. On varmaan raskasta tuo juttujen keksiminen, kun ei tuon parempaa synny...


      • Anonyymi

        Vuoden v.98 toledo ja 2-kpl2004 toledot, ajoin 3-Toledoa tdi v1998- 2019 aikana, ei ruostetta, helmoista irtoili vähän maali, alla sinkitty pelti, ei ruostetta. En suojauttanut koskaan. En tiedä uudemmista.
        t. Jorma


    • ei espanjaaa

      espanjan seat ja audi tehtaat käytää halvinta mahdolliita peltiä. Sisi ne espanjassa tehdyt ruostuu
      Ja työmoraali on mitä on....

      • huono provo

        Onko sulta jo mielikuvitus loppunut, kun mitään uutta lorua et enää keksi? Menee epätoivoiselta vaikuttavalta toistolta, vaikka olet asiaa miettynyt viikkoja.
        Yritä nyt edes rakas provoilija. Meiltä menee muuten hyvät naurut hukkaan...


    • espanjan audi on sus

      Se työmoraali näkyy laadussa. ja taviautoksi ei espanjan tuotteet sovi ollenkaan.

    • vaneri vahvistaa

      Seatti kannattaa tilata uutena aina sellaisella vaneri vuorauksella. Niin ei talvella tule puhki ruotuneesta pohjsta sohjo sisälle.

    • kylmäliimaa

      Olkaa varovaisia kun hitsaatte seatin pohjaan paikkoja. Siellä on paljon muoviosia jotka syttyy.
      Toi vanerin laitto ruuveilla on turvallisempaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      144
      3641
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      72
      2206
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      64
      1938
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      97
      1911
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1869
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      9
      1714
    7. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1581
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1564
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1370
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1353
    Aihe