ATeismimussa = AntiGospelia

soul-doremi

laittakepa linkkiä sellaisee nmussaan missä on jumalaton ateismihenki, eli Antisoul-meno joka kuitenkin tarttuisi soul-musiikki-ihmisiin, eli vajakkeihin.

14

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käärmetyynynalla
      • soul-doremi

        tää oli eurovisusuehokkaana muistaksen niukasti hävis ja sit hävetti
        lisää


    • eioomittäänparempaa
    • Niin että oikein ateismimusiikkia??? Teidän ajatuksen juoksu on joskus niin uskomatonta että sitä ei voi käsittää..

      • soul-doremi

        soul musiikki on ehta tavara, eikä siihen liity kokouksia sattumasta
        vähän kuin blues. eli kohtalo joka on korkeimman käsis.
        Nyt sitä sattuma , antisoul-musaa siis


    • K.R.S.

      ''kokouksia sattumasta''
      Sopasta löytyi sattuma ja sen johdosta pidetään kokouksia?

    • Uskon kauneus

      No sinähän voisit kokeilla vaikkapa jotakin näistä:

      http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_atheists_in_music

      Minä itse esimerkiksi pidän kovasti brasilialaisen Caetano Veloson musiikista. Jota tosin ei voi suositella uskovalle, koska se on aivan liian älykästä musiikkia uskovan ihmisen tajuttavaksi. Putkinäöllä ei voi tajuta sen hienoutta, eikä muinaisten paimentolaisten tarukokoelma auta sen ymmärtämisessä.

      Pidän myös Linton Kwesi Johnsonin dud-runoudesta, jossa todella sykkii mainion karibialaisen dub-reggaen rullaava biitti. Mutta tämäkin musiikki taitaa olla liian älykästä uskovalle. ("in 2004 he became an Honorary Visiting Professor of Middlesex University in London. In 2005 he was awarded a silver Musgrave Medal from the Institute of Jamaica for distinguished eminence in the field of poetry.")

      Jos nuo eivät kelpaa, niin tietenkin voisi myös leijailla Brian Enon ambient-avaruudessa. Tämä ateisti ja edelläkävijä kun käytännössä keksi ja kehitti tämän nykyään niin kovin suositun musiikkityylin.

      Pidän myös kovasti Flaming LIps -.yhtyeen nokkamiehen Wayne Coynen eriskummallisista kappaleista, joissa jännästi yhdistyy surumielisen viiltävä kauneus omintakeiseen lyriikkaan ja vielä oudompiin kappalerakenteisiin. Tätäkään ei tietenkään voi suositella kenellekään uskovalle, koska tämän musiikin ovelasti syvällisen kauneuden tajuaminen vaatisi toimivat aivot.

    • murhajumala

      Kaikki progressiivinen musiikki on "ateismia" sillä mm. kristinusko on yksi suuri virhe ja progemiehethän eivät tee virheitä musiikissa eikä elämässä :)

      Ite en dream theaterista välitä mut se on aika kovettu progejyrä?

    • 10

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      65
      4839
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      272
      3720
    3. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      281
      3394
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      114
      3280
    5. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      33
      2656
    6. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      127
      1688
    7. 105
      1610
    8. Leo Meller on kuollut

      Mtä sääntöjen vastaista Mellerin kuolemassa?
      Helluntailaisuus
      172
      1241
    9. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      84
      1130
    10. Toimari laittoi afrikkalaiset työharjoittelijat laulamaan Banaaninlastaajan laulua!

      Käski vielä heidän sanoa aina aamulla tehtävien jaossa "tama ei olla valkoisen miehen homma."
      Maailman menoa
      34
      1031
    Aihe