Vasemmistoliitto ja Kokoomus antoivat täyden tukensa Suurpääoman ja suurpankkien tukipaketille. Vasemmiston koko kansanedustajisto sanoi suurella voimalla "KYLLÄ" öky-pankkiirien 3.6 miljardin euron tuelle.
Näin Vasemmistoliitto äänesti pankkituesta 20.7.2012
1. Arhinmäki Paavo, vas, JAA
2. Kontula Anna, vas, JAA
3. Korhonen Martti, vas, JAA
4. Kyllönen Merja, vas, JAA
5. Modig Silvia, vas, JAA
6. Myllykoski Jari, vas, JAA
7. Pekonen Aino-Kaisa, vas, JAA
8. Tiainen Eila, vas, JAA
9. Uotila Kari, vas, JAA
10. Virtanen Erkki, vas, JAA
Vasemmistoliitto on luokkapetturim työväen kyykyttäjä.
Näin Vasemmistoliitto äänesti pankkituesta 20.7.2012
1. Arhinmäki Paavo, vas, JAA
2. Kontula Anna, vas, JAA
3. Korhonen Martti, vas, JAA
4. Kyllönen Merja, vas, JAA
5. Modig Silvia, vas, JAA
6. Myllykoski Jari, vas, JAA
7. Pekonen Aino-Kaisa, vas, JAA
8. Tiainen Eila, vas, JAA
9. Uotila Kari, vas, JAA
10. Virtanen Erkki, vas, JAA
Vasemmistoliitto on luokkapetturim työväen kyykyttäjä.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Vasemmistoliitto on hallituksessa mukana. Jos olisivat äänestäneet EI, olisi se tarkoittanut hallituskriisiä. Poliittinen kenttä lienee nyt sen verran sekaisin, ettei muuta ole odotettavissa kuin tämä. Hallituksen ei haluta kaatuvan. Silloinhan koko näytelmän karu totuus paljastuisi.
En tiedä olisiko tilanne yhtään eri silloin, mikäli persut olisivat hallitukseen asti menneet. Siinäkin tilanteessa Suomessa olisi kuitenkin pyritty väkisin pitämään hallitus kasassa. Tällöin se olisi todennäköisesti tarkoittanut samanlaista äänestystulosta. Nythän persut äänestivät kaikki EI istuessaan oppositiossa.
Siinä olet oikeassa, että (velka)ökyily tällä tyylillä voittaa. Ja juuri tästä onkin mielestäni kyse. Näitä perskärpäsiä riittää joka paikassa. Tämä valuutta- ja pankkikriisi on väärien henkilöiden ratkaistavaksi saatettu. Poliitikot eivät tule saaamaan tätä kuntoon. Kaikki tulee menemään vain enemmän päin sitä itseään. Eikä se ole mielestäni vasureitten vika, äänestivät sitten miten vain.
Saksan antama ´mitsku velvoittaa ja tollot kannattaa, mitä käsken,Jykä!
Kun hallitus tekee ensin oppositiolle niiden oman politiikan valmiiksi niin voi sitten suomen huonoin oppositio ikinä muodostaa oman mielipiteensä.Sitä odotellessa.. siksi vasemmisto!
Oppositiolla ei ole KOSKAAN ollut päätösvaltaa Suomessa... Suomessa ei olla KOSKAAN tehty mitään päätöksiä opposition tahdon mukaisesti!
Kaikki päätökset mitä tämä luopiohallitus tekee,niistä vastaa yksinomaan hallitus!
Tämä luopiohallitus ei ole vielä tehnyt kuin idioottimaisia päätöksiä,ja tämä luopiohallitus kantaa yksin seuraukset niistä!
Joten luulisi aivovammaisenkin ymmärtävän että oppositiota on järjetöntä syyttää siitä että Suomea viedään kohti kaaosta!
Niinkauan kun tehdään rikkaita ja keinottelijoita suosivaa politiikkaa,seuraukset ei voi olla kun katastrofaaliset veronmaksajille!
Mutta sitähän porvarikätyri ex... haluaa!
Ei ole päätösvaltaa,tiedän.Ei myöskään mitäään linjaa,tiedän.
Oppositiolla ei ole edes omaa politiikkaa senkin pitää hallitus heille rakentaa.
Suomella on tiukka paikka ja toimiva hallitus.Onneksemme persut luikki käpykaartiin ja saatiin olosuhteisiin nähden hyvä hallitus!
"Perussuomalaisia Arhinmäki syytti takinkäännöstä, vaikka kansalaiset uskoivat vaaleissa erityisesti perussuomalaisiin muutoksentekijöinä. Timo Soinin puheissa perussuomalaiset tarjosivat vaihtoehdon "vanhoille puolueille". Arhinmäen mukaan ääni Soinin kellossa on muuttunut kahdessa viikossa.
- Napit vain lentelevät, kun Timo Soini kääntää takkiaan. Hän on sanonut hallitusneuvotteluista, ettei semmoinen ole mahdollista, että otetaan sama asento, mikä oli ennen vaaleja, ryöpytti Arhinmäki.
Myös eurokriittisyys on kadonnut Soinin puheista, ja nyt ehdoton ei Portugalin tukemiselle onkin muuttunut neuvottelukysymykseksi, sanoi Arhinmäki.
Arhinmäki tarjosi vasemmistoa myös hallitukseen, jos kolmen suurimman puolueen neuvottelut eivät johda tulokseen."
http://yle.fi/uutiset/arhinmaki_syyttaa_soinia_takinkaannosta/5351239
Eikös ed.vaalit olleet protesti niin kepuleiden ja sossujen suuntaan.Sieltä persut haalivat suurimman osan kannattajistaan.Toki petyttyään heidän huonoon politiikkaan ovat jo palaamassa omiin puolueisiinsa. Paavo on hallituksen suosituimpia ja osaavimpia ministereitä!Siksi vasemmisto!
http://www.youtube.com/watch?v=xRXv2hSCg1c
Eiköhän takinkääntöpuolueiden aika ole ohi. Vähän niin kuin pettävän puolisonkin eli ero tulee.
Valehteluilla rajaa..
Kuinkahan paljon nykyiset kansanedustajat nettoavat tästä europankkituesta? Eihän Erkkikään usko että miljardeja heitettäisiin ulkomaille rikkaille pörssipelureille ilman lahjuksia. Eihän siinä ole mitään järkeä.