1920- ja 1930-luvun lääkärinkirjoissa suositellaan diabeetikoille päivässä yhtä annosta viskiä. Miksi juuri viskiä? Eikö vodka tai konjakki kävisi yhtä hyvin?
Diabetes ja viski
7
4419
Vastaukset
- Kohtuus kaikess
Nykylääkärit kieltävät juomasta sokeria sisältäviä alkoholijuomia, joista pahimmasta päästä on likööri. Koskenkorvan sokerimäärällä ei juuri ole merkitystä kuin teoreettisesti (3 grammaa/litra).
Yksi annos ei paljoa vaikuta, nykyään jotkut sallivat miehile jopa 4 annosta.
Alkoholi estää sokerin muodostumista maksassa ja saattaa johtaa jopa vaarallisen alhaisiin arvoihin liikakäyössä.
Vodka ja konjakki ovat jopa parempia kuin viski.- Pieni tarkennus
Konjakki, rommi ja viski ovat Finelin mukaan 100 prosenttista alkoholia. Makuaineiden osuus on vähäinen.
http://www.fineli.fi/food.php?foodid=907&lang=fi
Viinissä voi useiden lähteiden mukaan olla muitakin terveysvaikutuksia kuin alkoholi. - Stabiili vs.
Pieni tarkennus kirjoitti:
Konjakki, rommi ja viski ovat Finelin mukaan 100 prosenttista alkoholia. Makuaineiden osuus on vähäinen.
http://www.fineli.fi/food.php?foodid=907&lang=fi
Viinissä voi useiden lähteiden mukaan olla muitakin terveysvaikutuksia kuin alkoholi.Kun juon väkeviä tai viinejä, niin en tankkaa koskaan hiilareilla ennen nukkumaan menoa. Aamulla vs. 4.4-5.2. Näin on ollut aina, ei hypoja ensinkään. Sikäli kummallista, että vedän yleensä perseet olalle.
- kokemus opettaa
Stabiili vs. kirjoitti:
Kun juon väkeviä tai viinejä, niin en tankkaa koskaan hiilareilla ennen nukkumaan menoa. Aamulla vs. 4.4-5.2. Näin on ollut aina, ei hypoja ensinkään. Sikäli kummallista, että vedän yleensä perseet olalle.
Minäkin olen ykkönen enkä varsinaisesti tankkaa hiilareita nukkumaan mennessä. Aamutkin ihan hyviä. Romahdus tulee sitten aamupäivällä ja tiedänkin (olen oppinut), että jos aamuarvot ovat tuollaisia kuin sulla, niin siinä vaiheessa onkin tankattava hiilareita tai vähennettävä pikainskaa.
Mitään valtavia määriä en ota ja punkkua enimmäkseen, väkeviä tuskin koskaan. Eli mulla toimii se, että kun maksa polttelee vielä niitä ed. illan alkoholeja, niin se ei pysty sokereita nostamaan kuten ilman tuota alkoholia..
- Reilustikin ottava
Kohtuus on kuitenkin hyödyllisempi kuin säästää päiväannokset perskänniin.
Riippuu lääkityksestä ja terveydentilasta miten kunto kestää.
Metformiini ei helpolla johda hypoon, mutta insuliinin käyttäjien pitää olla tarkkana.- stabiili vs.
Olen ykkönen ja monipistoshoidossa.
- Anonyymi
stabiili vs. kirjoitti:
Olen ykkönen ja monipistoshoidossa.
Juu olisi hienoa n.s suomen tervedenhoidon neuvoja meille diabeetikoille ! . Diabetes hoitaja katosi vuosia sitten . Nyt kertoivat että itse pitää tilata. Aiemmin oli kutsunsa. Marin / Sipilä tuhosi suomen totaalisesti. Mustat käppäilee uusissa musikaalissa urheiluvaatteissa kuulokkeet korvillaan Porvoossakin. Eipä täällä suomenkieliset terv.hoidossa invaliidit missään arvossa .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012180Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.3021980Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1111950Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441781Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2091637- 341415
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii291225Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941143Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤701130- 511077