Kiinnostaisi kovasti, onko kreationismi paikallistunut joillein tietyille alueille. Onko alueen kouluissa jokin ongelma vai jokin tietty ryhmä, joka jostakin syystä kertoo jäsenilleen omaa todeksi hoettua uskomustaan? Vai mikä merkillinen tausta tässä vaikuttaa..henkilökohtiaset tragediat..?? Ihan siksi, että en kyllä tiedä tuntevani yhtään, edes uskomuksiin taipuvaista henkilöä, joka ihan tosissaan voisi näin ajatella.
Mistä kreationisteja tulee?
10
92
Vastaukset
Kyllä ne on enimmäkseen ihan v-tusta.
No eiks se ole sama paikka meille kaikille? :) Hyvä tarkennus sinänsä. Mutta mitä sieltä alkaa näkymään..??
- * * * * *
Järvenpäässä ainakin on todella agressiivisia kretiiniuskiksia. Oikein vituttaa niiden tuppautuminen joka heIvetin paikkaan.
- kr
Niin kauan kuin sinä iksuteppi uskot että hikirauhasista kehittyi tissejä ongelma on kuule ihan sinun omassa päässäsi.
Kas kun tuollaista ne evolutionistit uskovat ankaran vertaisapaineen vuoksi vaikka tiede ei millään tasolla tue tuollaista uskomusta.
Niin että tutkitutahan nyt vain oma pieni pääsi ihan ensiksi.En minä siihen usko. Pidän sitä toistaiseksi ylivoimaisena selityksenä, joka on yhteydessa todellisiin havaintoihin. Vertaispaineesta en tiedä mitään, katos kun minun elinympäristössäni ei ole oikein- tai väärinuskovia. Mikään uskomus ei herätä käsityksiä saatanan vallassa olemisesta tai muunlaisesta tieltä poikkeamisesta. Kaikkia uskomuksia voi tarkastella ihan uteliaisuuden vallassa. Olek sää ny näitä Järvenpään porukoita, vai onko teitä muuallakin?
- spällymälöö
Latinaksi ilmaisu kuuluu de profundis.
- kvasi
Harvardista:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kurt_Wise - petri.
Yksinkertaista, itse en usko että bakteerista tulee ihmistä miljoonien vuosien kuluessa. Jos joku tähän uskoo se on hänen uskonsa.
Itse en usko..En minä siihen usko. Se on vaan paras selitys sille, mitä tapahtuu, kun molekyyli alkaa kopioimaan itseänsä.
Jos nyt poisluetaan se että sinä et usko, kuten en minäkään, niin vastauksesi sävystä kuitenkin ymmärsin, et pidä mahdollisena evoluutioteoriaa. Miten aloit etsiä muuta selitystä? Mistä sait tietoja? Tapasitko ihmisiä tai miten tämä tarve luomisuskoon syntyi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.845277Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.283508Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j402864Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin262073Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.581840Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2861626- 471596
- 941392
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441366Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.71155