Mistä kreationisteja tulee?

iksu_tep

Kiinnostaisi kovasti, onko kreationismi paikallistunut joillein tietyille alueille. Onko alueen kouluissa jokin ongelma vai jokin tietty ryhmä, joka jostakin syystä kertoo jäsenilleen omaa todeksi hoettua uskomustaan? Vai mikä merkillinen tausta tässä vaikuttaa..henkilökohtiaset tragediat..?? Ihan siksi, että en kyllä tiedä tuntevani yhtään, edes uskomuksiin taipuvaista henkilöä, joka ihan tosissaan voisi näin ajatella.

10

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä ne on enimmäkseen ihan v-tusta.

      • No eiks se ole sama paikka meille kaikille? :) Hyvä tarkennus sinänsä. Mutta mitä sieltä alkaa näkymään..??


    • * * * * *

      Järvenpäässä ainakin on todella agressiivisia kretiiniuskiksia. Oikein vituttaa niiden tuppautuminen joka heIvetin paikkaan.

    • kr

      Niin kauan kuin sinä iksuteppi uskot että hikirauhasista kehittyi tissejä ongelma on kuule ihan sinun omassa päässäsi.

      Kas kun tuollaista ne evolutionistit uskovat ankaran vertaisapaineen vuoksi vaikka tiede ei millään tasolla tue tuollaista uskomusta.


      Niin että tutkitutahan nyt vain oma pieni pääsi ihan ensiksi.

      • En minä siihen usko. Pidän sitä toistaiseksi ylivoimaisena selityksenä, joka on yhteydessa todellisiin havaintoihin. Vertaispaineesta en tiedä mitään, katos kun minun elinympäristössäni ei ole oikein- tai väärinuskovia. Mikään uskomus ei herätä käsityksiä saatanan vallassa olemisesta tai muunlaisesta tieltä poikkeamisesta. Kaikkia uskomuksia voi tarkastella ihan uteliaisuuden vallassa. Olek sää ny näitä Järvenpään porukoita, vai onko teitä muuallakin?


    • spällymälöö

      Latinaksi ilmaisu kuuluu de profundis.

    • kvasi
    • petri.

      Yksinkertaista, itse en usko että bakteerista tulee ihmistä miljoonien vuosien kuluessa. Jos joku tähän uskoo se on hänen uskonsa.

      Itse en usko..

      • Oletko varma siitä montako nollaa vuosiluvussa on?


      • En minä siihen usko. Se on vaan paras selitys sille, mitä tapahtuu, kun molekyyli alkaa kopioimaan itseänsä.
        Jos nyt poisluetaan se että sinä et usko, kuten en minäkään, niin vastauksesi sävystä kuitenkin ymmärsin, et pidä mahdollisena evoluutioteoriaa. Miten aloit etsiä muuta selitystä? Mistä sait tietoja? Tapasitko ihmisiä tai miten tämä tarve luomisuskoon syntyi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      97
      3360
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      195
      2936
    3. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      143
      2897
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      219
      2464
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      130
      1913
    6. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      203
      1832
    7. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      48
      1747
    8. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1259
    9. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      88
      1125
    10. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      198
      1108
    Aihe