Uusi järjestelmäkamera, kuvat sumeita.

VITUTTAA,KAMERAUUSI

Hankin pari kuukautta sitten uuden järjestelmäkameran. Canon eos 550d. Se toimi kuukauden hyvin kunnes alkoi ilmetä ongelmia:

-Videota kuvatessa 7 sekunnin kohdalla video kuvaus pysähtyi yhtäkkiä ja näytölle ilmestyi teksi: video kuvaus pysähtyi automaattisesti. Vaikka muistikortilla oli tilaa.

-Kuvat ovat alkaneet sumentua, objektiivi ei tarkenna mihinkään, enkä siis saa kuvia enää ollenkaa otettua. Kameran automaatti tarkennus hurisee normaalisti yrittäessään tarkentaa, mutta ei anna laukaista.

Muilla ohjelmilla kuvattaessa edes käsitarkennuksella ei pysty saamaan tarkkaa kuvaa.

Onko ongelma kamerassa vai objektiivissä?

Aloin tutkiskella objektiiviä ja huomasin että linssin puolella lasin sisällä olisi kuin joku pallero, ihan kuin ilmaa tai nestettä, mutta se ei liiku. En ole aiemmin huomannut sitä.

MIKÄ NEUVOKSI? Saisiko objektiivin itse korjattua vai vienkö korjattavaksi? Vai pitääkö ostaa kokonaan uusi objektiivi? Ja se ei ole varaa kalliisiin objektiiveihin!

12

1248

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VITUTTAA,KAMERAUUSI

      Ja kamera ei ole koskaan pudonnut,kastunut tai kolhiintunut!!!! Ja linssin on pinnalta puhdas. Ja käytän linssinsuojusta. Sekä säilytän kameraa kameralaukussa. Ja vielä vähän aikaa sitten kameralla sai upeita kuvia mutta nyt yhtäkkiä kaikki kuvat sumeita ja epätarkkoja.

    • ..TTU ETTÄ ..TUTTAA

      Mene liikkeeseen josta olet Känönin ostanut. Kai ne korjaa vielä ilmaiseksikin ko. romun.

    • Muistikortti on liian hidas videokuvaukselle, siksi pysähtyy. Videokuvaus vaati vähintään SDHC Class 6.

    • class 10
      • class 10

        Siis "Ei ehkä haittaa vaikka kortti olisi class 10" piti sanomani.


    • järki käteen jätkä

      Jospa kameran linssiin on päässyt ilmaa tai jotain? Vieppä kami ensin vaikka isukilles tarkistuttevaksi ja siitä sitten vasta korjauttamoon jos ei muu auta..

      • Vtuttaako vieläkin

        "Jospa kameran linssiin on päässyt ilmaa tai jotain?"

        Ettei vaan olisi mennyt pierua sisään


    • HaKe

      Hmmm.....vai alkaa Canonin 550 D:kin olla jo perinteellinen järjestelmäkamera ;)


      ..niin se aika vierähtää.....

      • johnnymale07

        sama vikn näemma rahikaisella. ja etsin on nykyää näemmä silmänreikä.


    • höhkamera

      Mulla on itsellä canonin 1000D ja nyt vähän aikaa sitten huomasin, että kun kattoo tuosta "silmän reiästä", kuva näkyy sumeana, ja vaikka se tarkentaa automaattisesti, reiästä katsoen kuva on silti sumea. Kuitenkin itse kuva on erittäin tarkka. Tuollainen epätarkkuus vain häiritsee kuvaamista, kun ei tiedä että mihin se tarkentaa. Olen kokeillut että toimiiko tuo edes manuaalitarkennuksella, mutta silmänreikä on silti epätarkka, vaikka kuva näyttäisi tarkalta. What's wrong??

      • Onkohan siinä

        diopteri


    • väärä osio

      Tää sun viestis kuuluis Järjestelmädigit-osioon eikä Perinteiset kamerat-osioon. Jälkimmäinen eli tämä osio kun on tarkoitettu filmikameroille eikä digikameroille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      53
      1394
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      19
      1074
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      987
    4. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      77
      683
    5. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      678
    6. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      27
      500
    7. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      21
      489
    8. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      26
      451
    9. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      53
      450
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      423
    Aihe