Uusi järjestelmäkamera, kuvat sumeita.

VITUTTAA,KAMERAUUSI

Hankin pari kuukautta sitten uuden järjestelmäkameran. Canon eos 550d. Se toimi kuukauden hyvin kunnes alkoi ilmetä ongelmia:

-Videota kuvatessa 7 sekunnin kohdalla video kuvaus pysähtyi yhtäkkiä ja näytölle ilmestyi teksi: video kuvaus pysähtyi automaattisesti. Vaikka muistikortilla oli tilaa.

-Kuvat ovat alkaneet sumentua, objektiivi ei tarkenna mihinkään, enkä siis saa kuvia enää ollenkaa otettua. Kameran automaatti tarkennus hurisee normaalisti yrittäessään tarkentaa, mutta ei anna laukaista.

Muilla ohjelmilla kuvattaessa edes käsitarkennuksella ei pysty saamaan tarkkaa kuvaa.

Onko ongelma kamerassa vai objektiivissä?

Aloin tutkiskella objektiiviä ja huomasin että linssin puolella lasin sisällä olisi kuin joku pallero, ihan kuin ilmaa tai nestettä, mutta se ei liiku. En ole aiemmin huomannut sitä.

MIKÄ NEUVOKSI? Saisiko objektiivin itse korjattua vai vienkö korjattavaksi? Vai pitääkö ostaa kokonaan uusi objektiivi? Ja se ei ole varaa kalliisiin objektiiveihin!

12

1183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VITUTTAA,KAMERAUUSI

      Ja kamera ei ole koskaan pudonnut,kastunut tai kolhiintunut!!!! Ja linssin on pinnalta puhdas. Ja käytän linssinsuojusta. Sekä säilytän kameraa kameralaukussa. Ja vielä vähän aikaa sitten kameralla sai upeita kuvia mutta nyt yhtäkkiä kaikki kuvat sumeita ja epätarkkoja.

    • ..TTU ETTÄ ..TUTTAA

      Mene liikkeeseen josta olet Känönin ostanut. Kai ne korjaa vielä ilmaiseksikin ko. romun.

    • Muistikortti on liian hidas videokuvaukselle, siksi pysähtyy. Videokuvaus vaati vähintään SDHC Class 6.

    • class 10
      • class 10

        Siis "Ei ehkä haittaa vaikka kortti olisi class 10" piti sanomani.


    • järki käteen jätkä

      Jospa kameran linssiin on päässyt ilmaa tai jotain? Vieppä kami ensin vaikka isukilles tarkistuttevaksi ja siitä sitten vasta korjauttamoon jos ei muu auta..

      • Vtuttaako vieläkin

        "Jospa kameran linssiin on päässyt ilmaa tai jotain?"

        Ettei vaan olisi mennyt pierua sisään


    • HaKe

      Hmmm.....vai alkaa Canonin 550 D:kin olla jo perinteellinen järjestelmäkamera ;)


      ..niin se aika vierähtää.....

      • johnnymale07

        sama vikn näemma rahikaisella. ja etsin on nykyää näemmä silmänreikä.


    • höhkamera

      Mulla on itsellä canonin 1000D ja nyt vähän aikaa sitten huomasin, että kun kattoo tuosta "silmän reiästä", kuva näkyy sumeana, ja vaikka se tarkentaa automaattisesti, reiästä katsoen kuva on silti sumea. Kuitenkin itse kuva on erittäin tarkka. Tuollainen epätarkkuus vain häiritsee kuvaamista, kun ei tiedä että mihin se tarkentaa. Olen kokeillut että toimiiko tuo edes manuaalitarkennuksella, mutta silmänreikä on silti epätarkka, vaikka kuva näyttäisi tarkalta. What's wrong??

      • Onkohan siinä

        diopteri


    • väärä osio

      Tää sun viestis kuuluis Järjestelmädigit-osioon eikä Perinteiset kamerat-osioon. Jälkimmäinen eli tämä osio kun on tarkoitettu filmikameroille eikä digikameroille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5577
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2036
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      115
      1626
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1603
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      988
    Aihe