Suomi viralliseksi kieleksi ja ruotsille vähemmistökieliasema. Pohjoismainen yhteistyö voisi saada aikaiseksi sen, että esimerkiksi kielten opiskelua tehostetaan maiden välillä. Ne jotka haluavat opiskella ruotsia Suomessa, voisivat seurata opiskelua ruotsalaisessa koulussa Ruotsissa. Tietokoneiden välityksellä. Silloin suomenkielinen opiskelija oppisi riikinruotsin ääntämisen heti alusta asti. Ja vastaavasti Ruotsissa, Tanskassa ja Norjassa olevat suomenkieliset voisivat seurata suomenkielistä opiskelua Suomessa. Että he eivät unohtaisi äidinkieltään. Tämä olisi halpa ratkaisu opiskelun tehostamiseen Pohjoismaissa.
Ehdotus RKP:lle
Suomi yksikieliseksi
754
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mainio idea! Tällöin kielitaitomme monipuolistuisivat ja pakko-ruotsista päästäisiin eroon. On selvää,ettei monikaan suomalaisista käytä ruotsia päivittäin
Kannatetaan!
Tehdään Suomesta kolmikielinen maa eli lisätään itänaapurin pääkieli Suomen kansallisten kielten joukkoon. Kansalliset kielet olisivat täten Suomen sisäpuolella suomi, ruotsi ja venäjä. Tässä sentään on jotain järkeä ja tämä taatusti tekee suomalaisten kielitaidosta kansainvälisesti kilpailukykyisen.
Ja pistetään vielä kaupan päälle englanti ja saksa maamme kansalliskieliksi tai virallisiksi kieliksi! ;)
Kyllä se nyt on niin, että Suomella on TASAN yksi kansalliskieli ja pääkielli ja se on suomi. Piste!
Sen jälkeen voidaan valita kansallisiksi tai virallisiksi VÄHEMMISTÖkieliksi vaikka ruotsi ja venäjä. Miksei myös viro!
Ehdotuksesi on hyvä, mutta vaikea toteuttaa. Nimittäin kaikenlaiset svekot molemmin puolen lahtea eivät koskaan suostu vapaaehtoisesti siihen, että suomalaiset ja suomen kieli saisi tasaveroisen aseman ruotsalaisten ja ruotsin kielen kanssa maissamme.
Henkilökohtaisesti en usko että jotain ongelmaa olisi olemassa. 300 000 surua ei pysty vaikuttamaan tähän asiaan mitenkään. Tanskalaisilla, norjalaisilla ja ruotsalaisilla on toisenlainen mentaliteetti mitä Suomen suruilla. Suomen surut ovat ihan oma lahkonsa. Aito pohjoismainen yhteistyö voisi toteuttaa idean ilman mitään vaikeuksia.
Aika hyvin tuo surulauma rahoineen ja muine vaikutusvaltoineen on pitänyt pakkoruotsitusta Suomessa yllä, vaikka suomalaisten suuri enemmistö sitä vastustaa.
Sitä et kai voi kieltää? On suurta hazardia suomalaisuuden kannalta alkaa ajamaan jonkinlaista pohjoismaista valtioliittoa tuolla olettamuksella!
Että kun vaan integroidutaan, niin kyllä ne skandit sitten suhtautuisivat hyvin ja tasaveroisesti suomalaisuuteen.
Kyllä marssijärjestys on tämä: Ensin saatava yhteneväiset kielipolitiikat kuhunkin maahan ja vasta sitten keskustellaan lisääntyvästä integraatiosta.