Koristepansasaidan kustannus ja laatu

Jotain tarttis tehdä

Taloyhtiömme aiotaan laittaa noin 50 metriä pitkä aita lauta-aidan tilalle. Aidan tarkoituksena olisi estää liikennettä nurmikon kautta ja toisaalta tietysti olla näyttävä koriste betonisen kerrostalon päädyssä.

Mikä olisi helppohoitoinen pesasaita, angervoa tai jotakin vastaavaa ja mitä suunnilleen tulisi maksamaan. Meillä taloyhtiössä on käytäntö, että talkoohommia ei kukaan saisi tehdä kun se ei ole kaikille tasapuolista, eli moitteita tulee.

Nykyisen lauta-aidan tarvikkeet maksaisivat noin 6 euroa aitametri, maalaustyöt ja pystytys päälle.
Koristepensas maksanee jonkinverran enemmän ja huoltoyhtiön hoidot sitten lisäkustannuksena, mutta onko nuo sitten liian suuria noin 100 perheen taloyhtiölle.

Antakaa nyt hyviä kommentteja puoleen jos toiseenkin kun en oikein itsekkään tiedä mitä mieltä olisin.

4

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puuta heinää

      Taimia on kovasti paljon monen hintaisia riippuen lajikkeesta ja taimien laadusta. Esim. virpiangervon avojuuri tainta voi syksyllä saada 2-3 € kappalehintaan. Istutusväli 80-100 cm, eli niitä 50 metrin matkalle menisi 50-60 kpl.
      Pensasaidan alustaksi tarvitaan väh. 50 cm syvyydeltä hyvää multaa, leveyttä saa olla saman verran, eli mullan menekki on 50 metrin matkalla 12-13 m3. Lannoitettu ja kalkittu puutarhamulta maksanee 20-25 €/ m3 rahteineen. Viherrakentajien työpalkkiot taasen huitelee 30-50 €/ tunti. Ammattilainen hoitanee tuollaisen istutustyön kaivu- ja multaustöineen 6-8 tunnissa.

      • Tarttis tehdä jotain

        Kiitos, tuossa olikin ne tärkeimmät jota halusin tietää. Kerro vielä kuinka usein aitaa pitäisi leikata suuremmassa mitassa, eli ammattihenkilön toimesta. Meillä kun tuota omatoimisuutta asukkaissa ei tahdo löytyä, mutta ei tuo ammattilainenkaan kovin paljon ehkä maksa. Itse veikkaisin noin 4 tunnin työtä.
        Nurmikon leikkuu huoltoyhtiöltä lienee pensasaidalla helpompaa kun saa kiertää ympäri, mutta lauta-aita puolestaan vaatii trimmerin käyttöä.


    • puuta heinää

      Pensasaidan alusta kannattaa istutuksen jälkeen kattaa kuorikatteella, niin rikkaruohot pysyy kurissa ja nurmikonleikkaajan on helppo hurauttaa ympäröivä nurmi reunoja myöten siistiksi.
      Pensaiden leikkaustarve vaihtelee kasvilajin ja halutun muodon mukaan. Jos halutaan muotoon leikattu pensasaita, sen siistinä pitämiseen tarvitaan 1-2 leikkausta vuodessa. Vapaasti kasvavaa pensasaitaa taas ei välttämättä tarvitse leikata vuosiin. Paras keino on pyytää puutarhuri paikalle joka kevät, niin hän leikkaa pensaat jos mitä tarvetta on. Näin pensasaita pysyy siistinä vuodesta toiseen, eikä isompia toimenpiteitä tarvitse tehdä vuosikausiin, jos koskaan.
      Hyvät pohjatyöt ja vuosittainen pieni uhraus ammattilaisen työhön säästää yleensä isoilta ja hintavilta remonteilta myöhemmin.

    • Tarttis tehdä jotaki

      Kiitos tiedoista. Vertailin tietoja kolmilautaiseen aitaan ja yllätys yllätys hinnalla ei ole suurtakaan eroa teki sitten miten hyvänsä. Lauta-aidassa tarvitaan tuota trimmeriä kun leikkureilla ei pääse oikein aidan alle ja sittenkin nuo laudat pitää ensin maalata ja sitten nekin laittaa tolpilla maahan. Tässä tuli melkein kääntyminen pensasaidan puolelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      128
      3082
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      35
      1455
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      104
      1319
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1047
    5. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      135
      1047
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1037
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      977
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      949
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      777
    10. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      753
    Aihe