On toi kamala homssuinen kana-aivo niin idiootti mitä tulee koirien hyvinvointiin että pahaa tekee! Lopeta se raukkojen pukeminen tällainen hellekin kun on ja kaikki tuo lässytys kuinka kävit otattamassa kaikki madotukset ja rokotukset... Miksi et osaa antaa madotusta itse? Kuuri kun pitää uusia säännöllisesti. Ja madotus suositellaan annettavaksi ennen pennun rokotuksia hölmö, ja rokotuksetkin tulee pari eri kertaa.
Ja mikä hiton rääkkäysjuttu oli se pennun sitominen sähköjohtoon?! Oletko ihan terve? Vastuullinen omistaja ei unohda talutinta eikä noin pienelle pennulle flexi ole hyvä talutin muutenkaan!
Pois koirat Tuksuttimelta!
5
141
Vastaukset
- olokaa hiljaa....
Äläkää neuvoko asiantuntijaa, kyllä ulkomailla matkustellut nainen koirien hoidon osaa.
Siitä ollaan samaa mieltä, että Johanna on tehnyt paljon virheitä koiriensa pidossa ja ei ansaitse olla koiriensa emäntä. Johannan koirat ovat niin pienikokoisia, että ainakaan minä en uskaltaisi antaa madotusta noin pienille itse. Se madotus on melkoisen rankka ja ainakin mun kakskyt kilonen koira yrjöö kolmantena (viimeisenä) kuuripäivänä. Eli ihan hyvä, jos Johanna on antanut eläinlääkärin hoitaa madotuksen noin pienille.
Samoin tuo, että millainen ulkoiluhihnan pitää olla ei varmasti laissa eikä moraalisessakaan sellaisessa ole mitään sääntöä. Se hihna voi olla vaikka Johannan tekomopista punottu pötkylä kunhan se vaan pitää, eikä ole esim. liian painava koiran kokoon nähden. Toki jokainen vastuuntuntoinen koiranomistaja lähtiessään koiran kanssa ulos ottaa myös sopivat hihnat ja pannat/valjaat mukaan.
Se taas on oma juttunsa, jos koira sen lehden mukaan on vinkunu ja reuhtonu siinä Johannan värkkäämässä kuljetuspelissä. Samoin se, että koirille juotetaan alkoholia on edesvastuutonta ja anteeksiantamatonta. Ja paljon paljon muuta koiriin liittyvää, mistä Johannalle ja Julialle voi olla känänen.
Koirat eivät ole leikkikaluja ja asusteita.- ei poissa
jaa
- Ei kai
Madottamattomalle koiralle annettu rokotus on turha, koska madotus pitää hoitaa vähintään viikkoa ennen rokotusta.
Noihin Tuksun juttuihin koiristaan saa aina suhtautua varauksella, koska totuus on hänelle vieras käsite.- Läskiä ja lotinaa
Se lihava sekakäyttäjä valehtelee aina kun siitä on sille hyötyä, tai ainakin kun se luusee niin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1171958
- 1541880
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h221255- 49941
- 85909
Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."
Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To21829- 112771
Minä tunnen sinut
Ja mitä enemmän sinua opin tuntemaan, niin sitä enemmän sinusta pidän. Aivan kaikessa näen hyvän. Upean, vahvan, täydell45720Mihin olet kadonnut kaivattuni?
Mulla on niin ikävä sua että järki lähtee😔 Pakoilit, pakoilet vieläkin ja nyt susta ei näy merkkiäkään. Tätä päivää oon32715- 74696