Muistaako kukaan sellaisen elokuvan nimeä, jossa seurue lensi lentokoneella ja viskasi koneesta pullon, joka sattui osumaan naiseen ja nainen kuoli. Naisen puoliso selvitti koneessaolijat ja alkoi murhata näitä vaimonsa kuoleman vuosipäivänä yksi kerrallaan.
Elokuva on 1970 tai 1980 luvulta.
Elokuva kadoksissa
5
411
Vastaukset
- Hämäriä
...on muistikuvat, mutta pohjallahan on Cornell Woolrich'in kirja Rendezvous in Black. Imdb'n mukaan siitä on tehtyelokuva nimeltä Seven blood stained orchids eli Seitsemän veristä orkideaa. Tämä elokuva ei vain näytteiden pohjalta tunnu oikein tutulta; olisikohan kirjasta tehty myöhemmin vaikka tv-sarja ?
- Ma(i)steri
Ranskalainen elokuva Morsian pukeutuu mustaan (pääosassa Jeanne Moreau)perustuu samaan kirjaan. Siinä vain nainen alkaa kostaa miehensä kuoleman aiheuttajille.
Olisko toinen versio suomennettuna nimeltään Sulhanen pukeutuu mustaan.- Eivät perustu
... samaan kirjaan, vaan Bride wore black ilmestyi 1940 ja tämä Rendezvous 1948. Woolrich varmaan meinasi, että itseltään saa varastaa.
- Anonyymi
Sulhanen pukeutui mustaan
- Anonyymi
Se on Rendez vous en noir. Olisiko kanadalainen sarja, vuodelta 1977, kuusi jaksoa. Perustuu tässä keskustelussa mainittuun kirjaan. Esitettiin Suomen televisiossa 1970-luvun lopulla.Keskustelussa on mainittu juoni. Sen suomaöainen nimi on Sulhanen pukeutuu mustaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1232648- 1642081
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1161341Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos631306- 971256
HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp
Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio291194En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k771161Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik351142Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.451119Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉841078