mikä sukupuoli paras shettikselle?

shetlanninponi??

ajattelin otta shettiksen sitten kun olen kokeneempi joten mikä sukupuoli olisi teidän mielestä paras vaihtoehto?? ajattelin oria tai ruunaa mutta mietin että onko oriit yleensä aika villejä/kuumia?? vastailkaahan jos teillä on mielipide ja perustelu

asiallisia kommentteja kiitos :)

8

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei väliä

      Tämä on periaatteessa mielipidekysymys, mutta itse kun työskentelenkin shetlanninponitallilla joten kokemusta on noista palleroista, niin voin sanoa mielipiteeni :) Mielestäni ei ole ns. parasta sukupuolta , mutta aloittelevammalle en suosittelisi oria, jos tallilla on tammoja ja orithan monesti kiihtyvät niistä ja voivat viedä pienempikokoista taluttajaa kovaakin kyytiä jos sille päälle sattuvat. Jotkut ruunat ovat orimaisia, jotkut taas täysin leppoisia, ja tammat ovat kanssakin omia persoonoitaan.

      Eli tämä yllä oleva tieto ei ole mitään kiveen kirjoitettua, koska jokainen shetlanninponi on oma luonteensa, ja niillä on näin omat tapansakin.

      Eli sinulle sopii minkä tahansa sukupuolen omaava poni, kunhan se on tarpeeksi rauhallinen sinulle :))

    • heppatyttö

      mielestäni ruuna tai tamma.

    • Capri<3

      mulle ainakin tulee Capri-tamma

    • _katherine_

      Riippuu mihin käyttöön poni tulee.

      Orit ei ole sen villimpiä tai vaikeampia kuin tammat ja ruunatkaan. Orilla on kuitenkin orimaiset vaistot, jonka takia oria erityisesti tulee osata käsitellä. Jos oria käsittelee väärin, se näkyy orin käytöksessä usein selkeämmin mitä ruunalla jota on käsitelty väärin. Oikein käsitelty ori ei kuitenkaan ole millään tavoin vaikea.
      Oriin elämä on kuitenkin stressaavaa ja oria on turha hankkia, ellei jalostuskäyttöön hevosta halua.

      Ruunissa ja tammoissa sitten ei ole niin merkittävästi eroja. Tärkeintä on ostaa hevonen sen luonteen perusteella! Jokainen hevonen on yksilö sukupuolesta riippumatta.

    • pedsku

      Suosittelen ruunaa tai tammaa, luonteet ovat tosin kaikilla erilaisia mutta mm. orin sijoittaminen toiselle tallille on vaikeampaa koska kaikki tallin omistajat eivät ota oria tallille.

    • Mouii

      Juu komppaan katherinea, mutta
      aika samoja asioita toistan. Valitse poni luonteen perusteella, mutta en suosittele ottamaan oria jollet välttämättä halua sitä jalostukäyttöön. Ori osaa pistää tuulemaan jos sille päälle sattuu , eivätkä kaikki tallit ota kattonsa alle oria.
      On toki hyviä puoliakin, sillä siitä saa oikein käsiteltynä siitä saa hyvän ratsun/ravurin.
      Ruunat ovat rauhallisempia, mutta (taas komppailen c: ) niiden käytöksessä näkyy huonommin huonon kohtelun jäljet. Ne ovat viilopyttymäisempia, mutta toki jokainen on yksilö. Löytyy mamman mussukoita ja kiivasluontoisempia orimaisempia.
      Tammat taas ovat yhtä hyviä kuin kaikki muutkin, kiimassa ne rauhallisimmatkin yksilöt voivat muuttua hyvinkin tulisiksi ja käsittely saattaa vingututtaa, mutta ei kaikilla :D

      Hyvä jos oli apua : P

    • Söpöpony

      Ruuna on paras...Ei kiimoja eikä kiinostunut tammoista

    • Heppafanihh

      Ruuna tai tamma orit VOI olla kuumia/Villejä muta jos ne on koulutettu ja silleen niin ei sitten...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      215
      3647
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      14
      3519
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      91
      2608
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      12
      2199
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      2160
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      11
      1919
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      48
      1745
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1601
    9. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      79
      1207
    10. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1163
    Aihe