hassu,tassu
Millaisia KIRJOJA sun hyllystä löytyy
luetko jotain ?
62439
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 62
Vanhimmat
Jallu ja Kalle
Ei ne ole kirjoja.................Ne on LEHTIÄ pönttöpää.
Yksi koiran koulutuskirja, raamattu (ajalta rippikoulu) , eri seksiasennot, Cesar Milanin kirja, joka kodin lääkärikirja. En lue kauheasti kirjoja, enempi tulee lehtiä lueskeltua
Stephen Kingin kauhuklassikkoja esim. Hohto jne.
jännitystä ja rakkautta:)
minkä kirjan luit viimeksi? Itse muistaakseni luin toiseen kertaan parantava veitsi-nimisen kirjan, aikas paksu teos
jos on hyvä kirja en näe enkä kuule mitään, syvennyn täysin kirjaan
Viimeeksi taisin lukea koraanin läpi. Mielenkiintoinen kirja ja suosittelen sen lukemista.
Nyt työn alla on kirja Aimo Lahdesta ja hänen kuuluisasta keksinnöstään.
Oon ollut vähän laiska lukemaan kun mielummin käyn kavereiden kanssa jossain kun luen kirjaa kotona...
Paranitko?
oppikirjoja
laista mm. alankirjallisuutta, runoutta, romaaneja, tietokirjoja, sanakirjoja, aforismeja, lastenkirjallisuutta, sarjakuvia, Raamattu, kasvikirjoja, psykologiaa, joitain englannin kielisä teoksia..
Puutarhakirja
Huumorikirja
psykologiaa
sanakirja
Tolkienin teoksia englanniksi.
Historiaa, sisustamista, puutarhanhoitoa, runoutta, tiettyä harrastusta koskevia opuksia, eläin- ja luontokirjoja, taidekirjoja, elämänkertoja, klassikoita, romaaneja jännityksestä hömppään ym.
Viimeksi luin kesäpokkarin, Anna Janssonia.
elämänkertoja ja klassikoita. lainaaan yleinsä kirjastosta, tai ostan divarista, tulee halvaksi
Historiaa ja politiikkaa...
Kamasutra,daisarienpuristelu opas,ym.............................
ika kämmä oot naisseurassa jos tissien puristeluunkin tarvit oppaan!
Kaikkea pepelle sopivaa.
Ai niin tää oli unohtuu 1000 ja1 asentoo
Montako olet jo kokeillut? ;)
Aika paljon,mutta vielä kerkii koklaan loput,no tosin siihen kuluu aikaa
Ootko varma, että taivut kaikkiin?
No problem
:D
Itselläni oli aika lailla haastetta Kamasutran kanssa :D
ei muutakun harjotteleen siitä,kuukausi treeni jo homma sujuu
Hyllyyn on kertynyt kaikenlaista laidasta laitaan aikojen saatossa, joskin suosin enempi kirjastoa kuin kirjojen haalimista omaan hyllyyn.
Pitäiskin palauttaa nämä:
Sophie Kinsella, Salaisuuksia ilmassa (kevyttä kesälukemista, nauroin monta kertaa ääneen)
Maria Ulaner, Unet a:sta Ö:hön
Deborah Tannen, Puhummeko samaa kieltä
Tuo viimeisin oli tiukkaa asiaa, mutta hyvin valaisevaa. Tekis mieli lainata siitä tänne muutama pätkä :)
Viimeisin minkä olen itse itselleni ostanut, on Eckhart Tollen Läsnäolon voima, ja siitäkin on aikaa vierähtänyt.
mul onkans toi Tannenin kirja!
muutenki löytyy itsetuntemust. sit keittokirjoi, mietelmii, romanttista. yleens kyl lainaan kirjastost, ei mahtuis muuten enää.
Pikkuisen vajaat 300 opusta hyllyssä ja sisältää kaikkea, pääosin kosmologiaa jonka perässä historiaa ja sotahistoriaa, sitten vielä biologiaa ja kemiaa.
Satukirjat on dostojevskiä, vonnegutia, tervoa, isomäkeä, jne.
200 ciriaa on tullut listattua tuonne: http://www.librarything.com/ mutta sitä profiilia en tänne lykkää ;)
Hissaa, politiikkaa, taloutta, matematiikka, hallintoa, psykaa, kirjanpitoa, ruokakirjoja..
Ompas täällä kovin runollista porukkaa, kun on runokirjoja hyllyt täynnä
Hyllyssä ei löydy kirjoja, sängyn alta löytyy jokunen kirja...
ettei vain patjan välistäs löytyis alan lehtiä ;)
noita laidasta laitaan:Tällä hetkellä menossa vakavampi teos:Pertti Simula:Miten käsitellä vihaa ja ilkeyttä,arkipäivän ihmissuhteista
aku ankkan tasku kirja. myös hämä häkki miehen seikkailut
Aku on paras.
Kiitos.
Kirjan tarkoituksena on auttaa lukijaa kohtaamaan vihaisia ja ilkeitä ihmisiä: asiakkaita, potilaita, oppilaita, työtovereita, perheenjäseniä...
Miten asettaa rajoja tuhoavalle toiminnalle ja käsitellä aggressiivisuutta sekä muita kielteisiä tunteita. Samalla on tärkeää tuntea itseään ja mahdollisuuksiaan sekä omia ongelmallisia reaktioitaan voidakseen hallita niitä ja siten kyetä käyttämään hyväkseen havainto- ja arviointikykyään sekä kekseliäisyyttään.
Jos välttelet toisen ihmisen ilkeyden (tai oman ilkeytesi) käsittelemistä, annat valtaa ilkeydelle ja siten ruokit tuhoavuutta. Me olemme kollektiivisessa vastuussa toinen toisistamme, on tärkeätä, että käytämme tilaisuutemme auttaa myös meille vieraita ihmisiä.
Luen vähän sitä sun tätä. Pidän etelä-amerikkalaisista kirjailijoista. Isabel Allende on lempikirjailijani, maagista realismia, mielikuvitusta mutta kuitenkin myös maanläheisyyttä. Tällä hetkellä luen Anne Prouxin Laivauutisia. Pidin myös erittäin paljon kirjasta Tyttö joka muuttui lasiksi (Shaw Ali). Sen aion hankkia kirjahyllyyn. Karim Fossumin Hullujen huone oli myös loistava. Jotenkin kosketti. :) Runoista pidän myös. Mutta niitä luen aika satunnaisesti sitä sun tätä. Risto Rasan runot saavat hyvälle mielelle. En paljon ymmärrä kirjallisuudesta ja on varmasti paljon kirjoja joista pitäisin mutta en löydä niitä kirjastosta.
Kirjoja vaikka moneen tyyliin.
lukea ;D. Kirjoista tai kirjailijoista mainittakoon, Stephen King, Dean Koontz, Sven Hasselin tuotanto, Anton Tsehov, Edgar Allan Poe, Mihail Bulgakov, Boris Pasternak, Andrei Platonov, F.M. Dostojevski...
Suomalaisista mainittakoon Väinö Linna, Kalle Päätalo, ja viimeisimpänä, muttei suokaan vähäisimpinä Mika Waltari... :)
Tällä hetkellä luen Christer Pursiaisen teosta nimeltä Trotski.. :) Entäs itse?
Tiedettä ja taidetta, historiaa, harrastuksiin liittyviä, sanakirjoja vieraskielisiä, suosikkiromaaneja, matka- ja keittokirjoja, kunnon kaffipöytäkirjoja ;) ... monipuolisesti kaikenlaista, mikä on inspiroinut eri kausina tai juuri nyt.
Listasta unohtui paljon, kuten psyko- ja keittiöpsykologia. Mahtunee "tieteen" tai viimeistään "taiteen" alle
Palstalaisille suosittelisin self help -kirjallisuutta
Self help -"kirjallisuus" on puhtaasti huuhaata kuten astrologia ja horoskoopit.
kuten sanottu, mahtunee tieteen tai viimeistään taiteen alle. joskin kirjoitin tuon heiton kieli poskessa, minkä sinä otit totisesti.
uskonnotkin ovat puhtaasti huuhaata monen mielestä, löytyypä niitäkin esittelevää yleisteosta hyllystä.
Stephens Martin: Hospital Pharmacy, Pharmaceutical Press 2003
Cipolle, Strand, Morley: Pharmaceutical Care Practice – The Clinician’s Guide, The McGraw-Hill Companies Inc. 2004
Mul o viel tiina kirjatkin tallel. Mut enite. Esil tietty koulukirjjat. Oon vähä siirrtymäs aikusenpaa matskuu romaaneis. Tulee mul kyl viel Aku ankkakin. Ihan cool. Lol
Kirjasto. Luen about 600 kirjaa vuodessa... laidast laitaan. Mul on päivätyö, sen lisäksi. Luen, nopeesti ja montaa kerralla.
....mulla on viel lisäks lapsia, koira, o-kotitalo, ukonketku... ;)
....kone lukee kirjat ääneen, minä lepäilen....
..ihan kirja kirjaa luen.. nyt menossa Coelhoa ja 300- luvun rakkaustarina.. Aurelius Augustinus ja Floria Aemilian soppa.. runokirja Margaret Westwoodin. Illalla tai yöllä ne on sit jo luettu. Joka paikassa joku kirja... dilledon tää on.
KIRJAHYLLYSSÄ noi jutut?!?
..otin ne pois just äsken kirjahyllystä.. tajusin. Ei ne sinne kuulunutkaan. Näytti olevan ahasta.. mutkalla kaikki. Koira oli viisain. Oli menny hyllyn päälle.
1 kirja
Volkswagen Golf
Sadan vuoden yksinäisyys
Ruuturunkkari - miten olla ihminen ihmiselle netin välityksellä
Hakkerin muistelmat
Näin puhui Älyn Haamu
Ei löydy kirjoja. Aikaa ei riitä lukemiseen. On taiteellisemmat harrastukset.
Mulla on niitäkin... taiteita ja käsitöitä harrastuksena. ;)
texwillereitä löytyy kaikki.
ja ikää oli 27v
hahaha...
Kaikki Cornwellin kirjat, Marklundia ja Mankellia löytyy hyllystä... ja tietty puutarhakirjoja ja kalastusopuksia ;)