Jos moottoritiellä ajaa alinopeutta, niin eikö voisi odotella, ennenkuin lähtee ohittamaan sitä asuntoautoa, joka ajaa vielä pienempää nopeutta?
Eikö taustapeiliin voisi myös katsoa ennen kaistanvaihtoa ja odotella hetki, jos selvästi nopeampia on aivan ilmeisesti menossa sinusta ohi?
Käykää teidentukot joskus sivistysmaissa katsomassa miten moottoritiellä ajetaan. Siellä asiat hoituvat fiksusti, eikä sillä ruosteisella vanhalla rähjällä tulla vakionopeutta ajavien kunnon ihmisten eteen.
Eikö taustapeiliin voisi myös katsoa ennen kaistanvaihtoa ja odotella hetki, jos selvästi nopeampia on aivan ilmeisesti menossa sinusta ohi?
Käykää teidentukot joskus sivistysmaissa katsomassa miten moottoritiellä ajetaan. Siellä asiat hoituvat fiksusti, eikä sillä ruosteisella vanhalla rähjällä tulla vakionopeutta ajavien kunnon ihmisten eteen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Ajettiin Lahti-Helsinki motaria vakionopeudella 124km/h. Oikealla kaistalla Hiace paku, jota oli ohittamassa 80-luvun Corolla. Ilmeisesti metallisinisen Corollan kuskille tuli puhelu, koska Corollan nopeus tippui äkkiä tuonne 80km/h luokkaan. Ohitettava Hiace meni menojaan ja muutama "hurjapää" veti lakia rikkoen oikealta ohi. Muutama töräytys herätti Corollan naiskuskin, joka viimein tajusi palata oikeanpuoleiselle kaistalle.
Ja huomatkaa: kuskilla oli sankahandsfree korvalla ja molemmat kädet ratissa. Joten se siitä handsfreen liikenneturvallisuuden parantamisesta.
Oudolta tuossa tuntuu:
- Corollan ajotapa motarilla
- neljän auton uhkarohkea Corollan ohittaminen oikealta
Tuo ei ole lahti-helsinki välillä mitenkään tavatonta. Juuri tällainen tapaus oli myös tänään. Sateliittipaikannin sanoi nopeudekseni 126 km/h ja eteen tuli joku jurnuttamaan vähän alle 105 km/h. Kyseinen kuljettaja ei mennyt takaisin oikealle kaistalle, vaikka oli jo ohittanutkin hitaanpansa... Nyt ajoin kyllä itse oikealta ohi, joten vähän pöljästi kyllä toimin.
satunnaisesti ja ihan sama ilmiö nopeuksissa. Pääsääntönä 70% kuljettajista n. 9 km/t alinopeutta ajavia. Uskotaan ja luotetaan omaan mittariin että, tämä on totuus. Sitten kirjoitellaan mm. tänne ylinopeuksista. Huomioitavaa on myös, mittarivirhe voi kertautua nopeuden kasvaessa.
Liikennemerkissä ilmoitettu nopeus ei ole alin sallittu nopeus vaan ylin sallittu, joten höperehtimset "alinopeuksista" voisi vihdoin lopettaa.
"Huomioitavaa on myös, mittarivirhe voi kertautua nopeuden kasvaessa."
Mittarivirhe ei kertaudu, vaan se on aina sama nopeudesta riippumatta.
No osaatko sitten kertoa miten tuon gps:n mittausvirheen saa korjattua tai edes miten paljon se on?
GPS:n virhe nopeutta mitattaessa on niin pieni, ettei sitä voi ainakaan minkään auton mittarilla saada selville.
Olet oikeassa bemarikuski. Mutta on kai jokaisen ajattelevan autoilijan ymmärrettävä, että jos sallittu nopeus on 120km/h niin ei ole oikein sopivaa jäädä höperehtimään vasemmalle kaistalle "alinopeudella" kuten 100km/h.
Paitsi jos ajaa bemarilla...
Mutta mitäs hyötyä on mitata nopeutta gps:llä, kun kojelaudalle laittaa kaksi laitetta, ja toinen näyttää nopeudeksi 95km/h ja toinen 101km/h?
Ai jaa, minä kun luulin että auton mittareissa on myös suhteellista virhettä
Näinhän se kuuluu olla. Kun "älymystö" ajaa "vakionopeutta" uusilla hienoila autoillaan niin "ruosteisten vanhojen rähjien" pitäisi pysyä kotonaan. Voi Kiesus sentään tätä Suomen autoilukulttuuria!
Kun kerran kuulut "Älymystöön" niin voisit vaivautua hiukan miettimään. Suomessa kaikkien liikenteessä olevien autojen täytyy olla asianmukaisessa kunnossa. Vanhempien autojen kohdalla tätä valvotaan vuotuisilla katsastuksilla. Eli myös ne "ruosteiset rähjät" ovat ainakin periaatteessa Suomen tienopeuksille sopivassa ajokunnossa.
Sitä sivistysmaissa käymistä suosittelen kyllä "Älymystöllekin". Näissä sivistysmaissa autosta on tullut jo niin tavallinen liikkumisväline, ettei sillä enää oikein saa hankittua erityistä arvonantoa.
Tätä "Älymystöä" joka kuvittelee että ostamalla kalliimman auton saa jotain erityisoikeuksia liikenteessä tuntuu Suomessa riittavän.
Toinen harhakuvitelma on myös se että kiireiset työasiat antaisivat jotain erityisiä etuoikeuksia liikenteessä ns. lomalaisiin tai ikääntyneisiin kuljettajiin nähden.
Kyllä me kaikki olemmme nämä tiet veroillamme maksaneet. Nämä ikääntyneet ihmiset ovat myös veronsa maksaneet joten heillä on myös oikeus käyttää teitä, vaikka he tiedostavatkin puutteensa ja ajavat hieman keskimääräistä hitaammin.
Selvennän vielä että itse ajan ns premium (työsuhde)autolla, liikun paljon ns. kiireisissä työasioissa ja eläkepäiviin on vielä aikaa.
"Putkiaivoissanikin" osaan kuitenkin ottaa aikatauluissani huomioon myös muut liikkujat ja kokemus on opettanut arvioimaan mahdolliset viivetekijät (viikonloppu, ruuhka-aika jne...).
Hyvää kesänjatkoa kaikille! Sietäkää ihmiset toisianne!
En minä mitään etuoikeuksia kuvittele omaavani; sellainen näyttää mielestäni kumpuavan vain sinun mielikuvistuksestasi.
Autot, joita nimitän vanhoiksi rähjiksi ovat vanhoja rähjiä. Ei asiassa ole sen kummempaa romantiikkaa. Vanhalla romulla ei uskalleta ajaa normaaleja nopeuksia ja sellainen on siten helposti tientukko tuolla moottoritiellä ajettaessa. En siis missään tapauksessa kehota ihmisiä ajamaan kovempaa, kuin auto ja kyvyt sallivat, mutta toivoisin hieman suvaitsevaisuutta uudemmilla autoilla autoilevia kohtaan.
Ei sinne vasemmalle kaistalle tarvitse todellakaan poukkoilla, jos siellä on selvästi nopeampia autoilijoita menossa ohi. Vai onko jotenkin nautinnollista ajaa sillä vanhalla rähjällä eteen ja jumiuttaa jonkun toisen matka siihen? Kaupanpäälle voi vielä saada aikaan vaaratilanteenkin.
Tämä on mielestäni vähintään terveen järjen käyttöä ja kaikenmaailman asiaankuulumattomat jutut, joita täällä on esitettu, jätän tasan omaan arvoonsa.
älymystö voisi valita sanansa paremmin, ei mitään alinopeutta ole olemassa. Taitaa nimerkki kuulua niihin, jotka ohittelevat keltaisilla viioilla yms.
Ylihidas järjen juoksu.
Taitaa olla niin, ettei mainitulla bemarilla ajelevatkaan kaikki ole oivaltaneet autonsa kotimaasta lähtöisin olevien autobahnojen ideaa....
Sielläpä seurataan taustapeilistä muuta liikennettä ja huomioidaan kanssa-autoilijat eikä siirrytä ohituskaistoille jos takaa tulee nopeampia ajoneuvoja.
Mutta vain Suomessa on niin d...aa väkeä, että kukaan ei huomoi toista vaan vaikka ajaisin 50km/h motarilla niin saan ohittaa 45km/h ajavan ja minulla on oikeus siihen vaikka samalla panisin tukkoon koko väylän!
Mutta minullahan on siihen oikeus!!!
Tämä on juuri se pointti.
Erona autobahnoihin on, että Suomessa on velvollisuus ajaa korkeintaan 120km/h. Kun Saksassa joku lähestyy ohituskaistalla kahtasataa, on hänellä siihen täysi oikeus.
Noista viittäkymppiä ja neljäviittä ajavista ei ole niin paljon omakohtaisia kokemuksia, että siihen voisin jotain (järkevää) kommentoida. Mutta puolestaan itse en ole "vaatimassa" edellä ajavia kiirehtimään ohitustaan, vaikkei he ihan sataakahtakymppiä ajakaan. Minun velvollisuushan on vain pitää turvaväli oikeana.
Vaikka itseäkin jurppii kuhnijat, niin ...
Nopeammin takaa tulevan ohittajan väistämisvelvoite poistui kauan sitten tieliikennelaista. Joten mitään pykälien mukaan väärää ei ole jos ohittaa vaikka motarilla 110 lasissa rekkaa.
Suomessa ja Saksassa on moottoritieajoon hivenen erilaiset pykälät. Saksassa nopeammin takaa tulevaa on pykälien mukaan väistettävä.
Uusimmassa TMssä on hyvä moottoritieartikkeli.
Maassa ajetaan maan lakien mukaan.