Puoliautomaatti halikoiden puhdistus ja öljyäminen?

Antti

Minkälaista huoltoa teette aseelle kun käytte ampumassa? Millä pinnoilla tulisi olla ase öljyä? Piipussa totta kai ohut kerros puhistuksen jälkeen. Ammutteko haulikko sisään? Miten puhdistus uudessa aseessa? Jotain erilaista kuin jo paljon ammutussa? Ihan uus ase odottais kaapissa radalle pääsyä..

10

3484

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tosi ampuja

      Haulikko Ampuja on täällä aiemmin kertonut että aseet puhdistaa aseseppä ja itse hän kauden aikana suihkii muutaman metrin päästä silloin tällöin jotain öljyä aseeseensa, mutta nyt en osaa kertoa mitä öljyä ja mihin kohtiin.

    • Uusi ja vanha

      huolletaan samalla tarkkuudella.

      Käytön jälkeen huoltopuretaan mukana tulleen ohjekirjan mukaan, piippu puhdistetaan rassilla/laastikulla/vast. ja öljytään kevyesti.
      Laukaisukoneisto ja lukko (varsinkin iskupohja) puhdistetaan palojäänteistä ja öljytään niin ikään kevyesti.
      Itse pyyhkäisen vielä öljyisellä puhdistuskuidulla aseen metallipinnat päältä lopuksi.


      Siinäpä ne tärkeimmät konstit. Vanhin aseeni on vuodelta -54 ja edelleen toimiva ja ruosteeton.

      • antti

        Ohjeet vaan sattuu olevan lontoon kielellä niin ei kauheesti niistä ymmärrä.. siks pikku vinkkiä kyselen ja ei haittais jos olis jossain video/ kuvia miten se homma menee..


      • Lampela&Lampela
        antti kirjoitti:

        Ohjeet vaan sattuu olevan lontoon kielellä niin ei kauheesti niistä ymmärrä.. siks pikku vinkkiä kyselen ja ei haittais jos olis jossain video/ kuvia miten se homma menee..

        "Ohjeet vaan sattuu olevan lontoon kielellä niin ei kauheesti niistä ymmärrä.."

        Ostit aseen ilmeisesti uutena liikkeestä? Siinä tapauksessa kannattaa ottaa yhteys myyjään ja hieman virkistää hänen muistiaan siitä, mitä kuluttajansuojalaki sanoo. Nimittäin tuotteen mukana on toimitettava suomenkielinen (ja jos pilkkua viilataan niin myös ruotsinkielinen) käyttöohje. Aseen myyminen ilman suomenkielistä ohjekirjaa on paitsi erittäin vastuutonta, myös lain vastaista.


    • HoseManuel

      Niin paljon puretaan kun osataan ja pyyhitään puhtaaksi lopuksi kevyesti öljyä. Paineilmaakin on hyvä käyttää. Tukkiin autovahaa ja kiillotetaan kuin autoa. Ei ime vettä itseensä.

      • Tarkennetaan vielä

        Hosen viestiä, että puretaan työkaluja käyttämättä niin paljon kuin osataan.
        Yleensä se riittää.

        Jos on peukalo keskellä kämmentä, niin ei kannata yrittää enempää. Voipi muutoin kokoamisvaiheessa jäädä pikkuosia pöydälle, varsinkin puolarista.


    • Hämmäst

      Mitkäs ne pikkuosat on puolarissa jotka sinulta meinaa aina jäädä pöydälle?

      • Eipä minulta

        puhdistuspurkamisessa jää, mutta jos purat ruuvimeisseleitä ja muita tarpeellisia kaluja käyttäen aseen aivan niin pieniksi kuin se menee, niin saatko tosiaan kaiken kokoon myös?


    • ruuvailija

      Yleensä kaikki aseen ruuvit kannattaa vaihtaa torx-kantaisiin sillä se nopeuttaa aseen purkua ja kokoamista koska torx-kärkinen ruuvinväännin ei pilaa ruuvien kantoja kuten yleensä muitten kantatyyppien kanssa usein tapahtuu.

    • puoliroottorimies

      Uudesta haulikosta tulee toki puhdistaa varastorasvat huolellisesti pois, ja suihkia tilalle sopivaa aseöljyä.

      Uusi puoliautomaatti voi joskus olla alkuun hieman jäykkä, ts. kevyet ratapaukut eivät lataa kunnolla ja tulee häiriöitä. Tähän auttaa se, että haulikko ammutaan sisään rouhimalla muutama paketti hieman tiukemmalla latauksella olevia metsästyspatruunoita.

      Puoliautomaatin puhdistustarve ammunnan jälkeen riippunee jossain määrin toimintatavasta. Kaasutoimiset likaantunevat enemmän kuin inertiatoimiset (esim. Benelli). Pääsääntö kuitenkin on, että palojäänteet pois ja kevyt öljy tilalle. Enemmän ammuttaessa voi myös piippuun tulla haulikupeista muovijäänteitä. Soppiva rassi (messinkiharja) auttaa. Itse olen havainnut hyväksi vetäistä pari kertaa Bore Snaken piipusta läpi ja puhdistus on melkeinpä sillä hyvä.

      Inertiatoimisessa kannattaa ainakin lukon kokoamiseen kiinnittää erityistä huomiota. Jos inertiajousi unohtuu, voi ase laueta kun seuraavan kerran vetäisee patruunan piippuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      338
      11756
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      359
      7966
    3. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      3083
    4. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      98
      2258
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      156
      2219
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      8
      1656
    7. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      110
      1261
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      55
      1103
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      26
      908
    10. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      793
    Aihe