Minkälaista huoltoa teette aseelle kun käytte ampumassa? Millä pinnoilla tulisi olla ase öljyä? Piipussa totta kai ohut kerros puhistuksen jälkeen. Ammutteko haulikko sisään? Miten puhdistus uudessa aseessa? Jotain erilaista kuin jo paljon ammutussa? Ihan uus ase odottais kaapissa radalle pääsyä..
Puoliautomaatti halikoiden puhdistus ja öljyäminen?
10
3361
Vastaukset
- Tosi ampuja
Haulikko Ampuja on täällä aiemmin kertonut että aseet puhdistaa aseseppä ja itse hän kauden aikana suihkii muutaman metrin päästä silloin tällöin jotain öljyä aseeseensa, mutta nyt en osaa kertoa mitä öljyä ja mihin kohtiin.
- Uusi ja vanha
huolletaan samalla tarkkuudella.
Käytön jälkeen huoltopuretaan mukana tulleen ohjekirjan mukaan, piippu puhdistetaan rassilla/laastikulla/vast. ja öljytään kevyesti.
Laukaisukoneisto ja lukko (varsinkin iskupohja) puhdistetaan palojäänteistä ja öljytään niin ikään kevyesti.
Itse pyyhkäisen vielä öljyisellä puhdistuskuidulla aseen metallipinnat päältä lopuksi.
Siinäpä ne tärkeimmät konstit. Vanhin aseeni on vuodelta -54 ja edelleen toimiva ja ruosteeton.- antti
Ohjeet vaan sattuu olevan lontoon kielellä niin ei kauheesti niistä ymmärrä.. siks pikku vinkkiä kyselen ja ei haittais jos olis jossain video/ kuvia miten se homma menee..
- Lampela&Lampela
antti kirjoitti:
Ohjeet vaan sattuu olevan lontoon kielellä niin ei kauheesti niistä ymmärrä.. siks pikku vinkkiä kyselen ja ei haittais jos olis jossain video/ kuvia miten se homma menee..
"Ohjeet vaan sattuu olevan lontoon kielellä niin ei kauheesti niistä ymmärrä.."
Ostit aseen ilmeisesti uutena liikkeestä? Siinä tapauksessa kannattaa ottaa yhteys myyjään ja hieman virkistää hänen muistiaan siitä, mitä kuluttajansuojalaki sanoo. Nimittäin tuotteen mukana on toimitettava suomenkielinen (ja jos pilkkua viilataan niin myös ruotsinkielinen) käyttöohje. Aseen myyminen ilman suomenkielistä ohjekirjaa on paitsi erittäin vastuutonta, myös lain vastaista.
- HoseManuel
Niin paljon puretaan kun osataan ja pyyhitään puhtaaksi lopuksi kevyesti öljyä. Paineilmaakin on hyvä käyttää. Tukkiin autovahaa ja kiillotetaan kuin autoa. Ei ime vettä itseensä.
- Tarkennetaan vielä
Hosen viestiä, että puretaan työkaluja käyttämättä niin paljon kuin osataan.
Yleensä se riittää.
Jos on peukalo keskellä kämmentä, niin ei kannata yrittää enempää. Voipi muutoin kokoamisvaiheessa jäädä pikkuosia pöydälle, varsinkin puolarista.
- Hämmäst
Mitkäs ne pikkuosat on puolarissa jotka sinulta meinaa aina jäädä pöydälle?
- Eipä minulta
puhdistuspurkamisessa jää, mutta jos purat ruuvimeisseleitä ja muita tarpeellisia kaluja käyttäen aseen aivan niin pieniksi kuin se menee, niin saatko tosiaan kaiken kokoon myös?
- ruuvailija
Yleensä kaikki aseen ruuvit kannattaa vaihtaa torx-kantaisiin sillä se nopeuttaa aseen purkua ja kokoamista koska torx-kärkinen ruuvinväännin ei pilaa ruuvien kantoja kuten yleensä muitten kantatyyppien kanssa usein tapahtuu.
- puoliroottorimies
Uudesta haulikosta tulee toki puhdistaa varastorasvat huolellisesti pois, ja suihkia tilalle sopivaa aseöljyä.
Uusi puoliautomaatti voi joskus olla alkuun hieman jäykkä, ts. kevyet ratapaukut eivät lataa kunnolla ja tulee häiriöitä. Tähän auttaa se, että haulikko ammutaan sisään rouhimalla muutama paketti hieman tiukemmalla latauksella olevia metsästyspatruunoita.
Puoliautomaatin puhdistustarve ammunnan jälkeen riippunee jossain määrin toimintatavasta. Kaasutoimiset likaantunevat enemmän kuin inertiatoimiset (esim. Benelli). Pääsääntö kuitenkin on, että palojäänteet pois ja kevyt öljy tilalle. Enemmän ammuttaessa voi myös piippuun tulla haulikupeista muovijäänteitä. Soppiva rassi (messinkiharja) auttaa. Itse olen havainnut hyväksi vetäistä pari kertaa Bore Snaken piipusta läpi ja puhdistus on melkeinpä sillä hyvä.
Inertiatoimisessa kannattaa ainakin lukon kokoamiseen kiinnittää erityistä huomiota. Jos inertiajousi unohtuu, voi ase laueta kun seuraavan kerran vetäisee patruunan piippuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 966366
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303803törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283180Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701726- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46959Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11956Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859