Miten tulisi toimia taittoviritteisen aseen kanssa jos ei metsästyksessä tule riistalaukausta?
Tietenkin poistaa patruunat mutta...
a) ...jättää koneisto vireeseen? (väsyykö jouset?)
b) ...naksauttaa tyjälaukaukset (iskuripiikkien vaurioitumisen vaara?)
c) ...käyttää klikkipatruunaa (ei kuulosta hyvältä ajatukselta jättää piippuun)
Tähän asti olen käyttänyt b)-tapaa.
(Kalusto: baikal taiga ja päällekkäispiippuinen)
Rihlakon/haulikon virityksen purkaminen?
7
3674
Vastaukset
- MetsäHauli
Ammu ilmaan ne patit niin tulee samalla harjoiteltua rekyyliä!
- iltamaitomies
En tiedä Taigasta, mutta joissakin Baikaleissa iskurit saa pois vireestä siten, että ase taitettuna napsauttaa varmistuksen pois, painaa liipasimet pohjaan ja taittaa pyssyn kiinni. Kannattaa kokeilla saatko aseen tällä tapaa pois vireestä.
Nykyisellään käyttämäsi "tapa" B on ehdottomasti huonoin, sillä venäläisten pyssyjen iskuripiikit on jostain syystä tehty erittäin huonolaatuisesta teräksestä (asesepän suusta kuultu). Ne katkeavat tyhjälaukauksilla helposti. Muutenkaan tyhjälaukausten napsuttelu ilman klikkipanoksia ei ole aseelle hyväksi.
Pienempi paha olisi vaikka tuo vaihtoehto A, mikäli et klikkipaukkuja tahdo käyttää. Jousten väsyminen siihen kuntoon, että iskuripiikki ei jaksa iskeä nallia riittävästi, vie älyttömän pitkän ajan. Monilla aseilla tämä tarkoittaa jopa kymmeniä vuosia yhtämittaista vireessä oloa.- Latailija
Päästyykö molemmat piiput, vai vaa toinen? Omasta espanialaisestani vain alapiippu päästyy vireestä, yläpiippu jää vireeseen tai kumpi nyt on valittu ensin laukeamaan päästyy.
- öggö
Jees... aukitaitto - varmistin pois - liipasimet pohjaan (pidetään pohjassa, tämä oli taigasana) - taitto kiinni - liipasimien vapautus tosiaan toimii.
Kiitos, eipä muuta enää tästä. - Aukitaitosta
Eräs keino on ottaa haulikosta etutukki irti ennen kuin taittaa haulikon auki.
Ilman etutukkia taittohaulikko ei mene vireeseen.- Pärkkeli
Riippuu haulikosta. Baikalissa etutukki on vain kädensija eikä vaikuta viritykseen. Tosin piippu tipahtaa irti ilman etutukkia.
- Ei auta
jos haulikko on jo vireessä riistalaukausta varten.
Klikkipatruuna on hyvä - voi jättää aseeseen, siitä ei ole haittaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2802898Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka482284Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3481997- 1141723
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1051654Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771181- 551179