Seniorit reissaa - vakuutuksettako?

piruitte

Luin, ettei yli 80-vuotiaalle enää myönnetä ainakaan uutta matkavakuutusta. Ikääntyneen riski saada esimerkiksi sairauskohtaus matkan aikana lienee toki suurempi kuin keski-ikäisen. Toisaalta esimerkiksi liiallisen alkoholinkäytön ja matkanaikaisen riskikäyttäytymisen aiheuttamia vakuutustapahtumia sattunee useammin työ- kuin vanhusikäisille matkustajille. Vakuutusyhtiöt voivat valikoida asiakkaansa, ja ikä on niin selkeä peruste, ettei sen osoittamiseen tarvita lääkärin- yms. lausuntoja.
Mutta voiko matkanjärjestäjä kieltäytyä myymästä matkaa asiakkaalle, joka ei ikääntyneisyyttään saa matkavakuutusta? Jos tämä on mahdollista, niin voiko uppiniskainen matkustaja rikokseen syyllistymättä kiertää tätä sääntöä esimerkiksi ostaen matkan toisen henkilön nimiin?
Ymmärtääkseni matkavakuutus ei edelleenkään ole pakollinen vaan suositeltava. Näin ajatellen ei matkanjärjestäjä voisi suoranaisesti kieltäytyä myymästä matkaa vakuutuskelvottomalle asiakkaalle - eihän vakuutukseen oikeutetuillakaan kenties aina ole vakuutusta.
Miten käy, jos köyhä ja vakuutusturvan ulkopuolelle jäänyt matkustaja sairastuu kalliin hoidon maissa?

5

750

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laamakuiskaaja

      Vakuutusyhtiöitten välillä voi olla eroja, yhden matkan vakuutuksen saa helpommin kuin jatkuvan.

      Jos kysessä on lentomatka, niin matka loppuu check-inniin, jos varauksen ja matkaan lähtevän henkilön tiedot ovat erilaiset.

      EU:ssa saa sairaanhoitoa Eurooppalaisella sairausvakuutuskortilla, mutta ei ambulanssilentoa kotimaahan eikä kuolemantapauksen sattuesa ruumiin kuljetusta.

      Kaukomailla ilman vakuutusta on sitten rahat tiskiin-periaate, monissa maissa on sitten kaikentasoisia hyvänteväisyysklinikoita. Jotkut maat kuten Venäjä vaativat voimassa olevan vakuutuksen kun viisumia haetaan.

    • rekisteröitymätön**

      Vakuutusyhtiöt eivät ole hyväntekeväisyyslaitoksia ja perustavat vakuutuksenmyöntöperusteensa tilastoille. Ja tilastot ilmeisesti ovat sitä mieltä, että keskimääräisen 80-vuotiaan riskit ovat keskimääräistä työikäistä suuremmat. Toki matkoilla enemmän näkee niitä itseään teloneita nuorempia ihmisiä, mutta koska työikäisiä on matkustajisa huimaava enemmistö, heistä itseään loukkaavat ovat prosentuaalisesti sitten kuitenkin pienempi osuus kuin 80 vuotiaista ne, jotka saavat sairaskohtauksia jne.

      Matkakohtaisia (=kalliimpia) vakuutuksia myydään 80 vuotta vanhemmillekin. Sellaisen saa melkein mistä vaan vakuutusyhtiöstä. Fennia ja Eurooppalainen rajoittivat ainakin joskus ikää.

      Nopeasti näyttäisi, että pidempiaikaisia vakuutuksia ei yli 80-vuotias saa, mutta ehkä raha auttaa: eli suuremman riskin asiakkaille voidaan korotettuja vakuutusmaksuja vastaan mahdollisesti myydä pidempiaikaisiakin matkavakuutuksia. Kannattaa käydä keskustelemassa omassa vakuutusyhtiössä.

    • Sinä "Laamakuiskaaja" mainitset yhden aivan olennaisen seikan, kun toteat, että "Jotkut maat kuten Venäjä vaativat voimassa olevan vakuutuksen kun viisumia haetaan."! Tämä asetelma tulee eteen karjalaisjuuristen suomalaisten itärajan tuolle puolelle suuntautuvan kotiseutumatkailun kohdalla. Seurasin kesällä Kouvolassa messutapahtumassa Tapiola-yhtiön esittelypisteessä käytyä keskustelua, jossa vanhempi naishenkilö valitti juuuri tästä tilanteessta. Vakuutusyhtiön messuesittelijät, nuoret mieshenkilöt, antoivat vanhalle rouvalle palautteena ainoastaan sen kannan, että näin on eikä matkavakuutusta tipu. Tämä tilanne siis tarkoittaa käytännössä sitä, että yli 80-vuotiaat karjalaisheimolaiset eivät pääse enää käymään sukunsa vanhoilla kotisijoilla.

    • matkk

      Vakuutus on tietenkin vapaaehtoinen. Netin kautta kun ostaa matkan niin minulla ainakin oli mahdollisuus ostaa samalla vakuutus.. tai olla ostamatta. Rasti ruutuun, tai sitten ei.

    • cbnv nm

      Ainakin Ifistä saa minkä ikäinen tahansa matkavakuutuksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      243
      2151
    2. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1420
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1376
    4. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      371
      1245
    5. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      21
      938
    6. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      162
      828
    7. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      796
    8. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      57
      736
    9. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      732
    10. Oon varma siitä

      Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä
      Ikävä
      101
      665
    Aihe