Seniorit reissaa - vakuutuksettako?

piruitte

Luin, ettei yli 80-vuotiaalle enää myönnetä ainakaan uutta matkavakuutusta. Ikääntyneen riski saada esimerkiksi sairauskohtaus matkan aikana lienee toki suurempi kuin keski-ikäisen. Toisaalta esimerkiksi liiallisen alkoholinkäytön ja matkanaikaisen riskikäyttäytymisen aiheuttamia vakuutustapahtumia sattunee useammin työ- kuin vanhusikäisille matkustajille. Vakuutusyhtiöt voivat valikoida asiakkaansa, ja ikä on niin selkeä peruste, ettei sen osoittamiseen tarvita lääkärin- yms. lausuntoja.
Mutta voiko matkanjärjestäjä kieltäytyä myymästä matkaa asiakkaalle, joka ei ikääntyneisyyttään saa matkavakuutusta? Jos tämä on mahdollista, niin voiko uppiniskainen matkustaja rikokseen syyllistymättä kiertää tätä sääntöä esimerkiksi ostaen matkan toisen henkilön nimiin?
Ymmärtääkseni matkavakuutus ei edelleenkään ole pakollinen vaan suositeltava. Näin ajatellen ei matkanjärjestäjä voisi suoranaisesti kieltäytyä myymästä matkaa vakuutuskelvottomalle asiakkaalle - eihän vakuutukseen oikeutetuillakaan kenties aina ole vakuutusta.
Miten käy, jos köyhä ja vakuutusturvan ulkopuolelle jäänyt matkustaja sairastuu kalliin hoidon maissa?

5

767

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laamakuiskaaja

      Vakuutusyhtiöitten välillä voi olla eroja, yhden matkan vakuutuksen saa helpommin kuin jatkuvan.

      Jos kysessä on lentomatka, niin matka loppuu check-inniin, jos varauksen ja matkaan lähtevän henkilön tiedot ovat erilaiset.

      EU:ssa saa sairaanhoitoa Eurooppalaisella sairausvakuutuskortilla, mutta ei ambulanssilentoa kotimaahan eikä kuolemantapauksen sattuesa ruumiin kuljetusta.

      Kaukomailla ilman vakuutusta on sitten rahat tiskiin-periaate, monissa maissa on sitten kaikentasoisia hyvänteväisyysklinikoita. Jotkut maat kuten Venäjä vaativat voimassa olevan vakuutuksen kun viisumia haetaan.

    • rekisteröitymätön**

      Vakuutusyhtiöt eivät ole hyväntekeväisyyslaitoksia ja perustavat vakuutuksenmyöntöperusteensa tilastoille. Ja tilastot ilmeisesti ovat sitä mieltä, että keskimääräisen 80-vuotiaan riskit ovat keskimääräistä työikäistä suuremmat. Toki matkoilla enemmän näkee niitä itseään teloneita nuorempia ihmisiä, mutta koska työikäisiä on matkustajisa huimaava enemmistö, heistä itseään loukkaavat ovat prosentuaalisesti sitten kuitenkin pienempi osuus kuin 80 vuotiaista ne, jotka saavat sairaskohtauksia jne.

      Matkakohtaisia (=kalliimpia) vakuutuksia myydään 80 vuotta vanhemmillekin. Sellaisen saa melkein mistä vaan vakuutusyhtiöstä. Fennia ja Eurooppalainen rajoittivat ainakin joskus ikää.

      Nopeasti näyttäisi, että pidempiaikaisia vakuutuksia ei yli 80-vuotias saa, mutta ehkä raha auttaa: eli suuremman riskin asiakkaille voidaan korotettuja vakuutusmaksuja vastaan mahdollisesti myydä pidempiaikaisiakin matkavakuutuksia. Kannattaa käydä keskustelemassa omassa vakuutusyhtiössä.

    • Sinä "Laamakuiskaaja" mainitset yhden aivan olennaisen seikan, kun toteat, että "Jotkut maat kuten Venäjä vaativat voimassa olevan vakuutuksen kun viisumia haetaan."! Tämä asetelma tulee eteen karjalaisjuuristen suomalaisten itärajan tuolle puolelle suuntautuvan kotiseutumatkailun kohdalla. Seurasin kesällä Kouvolassa messutapahtumassa Tapiola-yhtiön esittelypisteessä käytyä keskustelua, jossa vanhempi naishenkilö valitti juuuri tästä tilanteessta. Vakuutusyhtiön messuesittelijät, nuoret mieshenkilöt, antoivat vanhalle rouvalle palautteena ainoastaan sen kannan, että näin on eikä matkavakuutusta tipu. Tämä tilanne siis tarkoittaa käytännössä sitä, että yli 80-vuotiaat karjalaisheimolaiset eivät pääse enää käymään sukunsa vanhoilla kotisijoilla.

    • matkk

      Vakuutus on tietenkin vapaaehtoinen. Netin kautta kun ostaa matkan niin minulla ainakin oli mahdollisuus ostaa samalla vakuutus.. tai olla ostamatta. Rasti ruutuun, tai sitten ei.

    • cbnv nm

      Ainakin Ifistä saa minkä ikäinen tahansa matkavakuutuksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      191
      1330
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      893
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      842
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      51
      730
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      252
      622
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      597
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      574
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      570
    Aihe