Kloonien Hyökkäyksen kohokohdat

Veteranfan

Star Warsin toinen episodi "Attack of The Clones" herätti ilmestyessään ristiriitaisia arvosteluja,kuten ensimmäinen episodi "Phantom Menace".
10.vuotta ensi-illan jälkeen on hyvä katsoa elokuvaa hieman syvemmin.
Olen itse pitänyt kaikista uusista esiosista,nehän toivat Star Wars kanooniin ulottuvuuksia jollaisia ei voidu luoda aiemmin.

Kloonien Hyökkäys oli ensikatsomisella uusille ja vanhoille faneille varmasti jonkunmoinen pettymys.Mutta elokuvasta löytyy yllätäviä elementtejä elokuvan tapahtumia tarkastellessa lähemmin.
Poliittisia viittauksia maailman tapahtumista elokuvasta löytyy selkeää viestiä,jossa Sithit junailevat sodan syttymisen koko galaksissa.

Entäs sitten Anakinin edesottamukset hänen tavatessaan Padmen 10.vuoden jälkeen???
Anakinin käyttäytyminen oikuttelevasti kertoo myös nykyihmisen elämän asioiden ongelmista.Ihmisen henkinen olotila on ailahteleva kaikkine tulevaisuuden suunnitelmineen.Anakinin ahdistavin kohtaus on mielestäni tuo rakkauden tunnustusjakso Padmelle Naboossa,kohtaus jossa Anakin kertoo kiintymyksestään Padmeen tummaa taustaa vasten on kuin ihmisen synkimpien sopukoiden toiveiden tyyssija.Kohtauksessa ei ole romanttista tunnelmaa laisinkaan.Koska vanhat fanit tietävät miten tuon epätoivoisen suhteen tulee käymään.
Kohtauksessa Anakin esittää Padmelle salaista kanssakäymistä.Tuo kohtaus kertoo Anakinin epätoivoisesta tavasta käsitellä tunteitaan jedinä.Ehkäpä juuri liiallinen kiintymys Padmeen "tuhosi" Anakinin pimeälle puolelle???

Elokuvan alkupuolen Coruscant jakso,jossa jedit Obi-Wan ja Anakin ajavat takaa palkkamurhaaja Zam Vesselia.Yökerhossa tapahtuva kohtaus on ehkä vaisu verrattuna esim. Uuden Toivon saluunakohtaukseen kaikkine otuksineen.Coruscantin yökerhossa ei ole ns. outoja otuksia kuin muutama,ehkäpä Lucas ei halunnut tästä samanlaista kohtausta???
Obi-Wan kohtaa baaritiskillä erään kuolontikun myyjän,jolla ei ole hyvät jauhot taskussa.Deathstickin myyjä saa nopean käännytyksen Obi-Wanilta,joka kertoo tavallaan Lucasin mielipiteen huumeiden käytölle.Oikeastaan koko kohtaukessa hahmot yökerhossa esitellään yhdentekevinä tylsimyksinä.Päihteet sumentaa aivot.

Elokuvan lopun jakso,jossa Kloonien armeija valmistautuu lähtemään sotaan suurella tasanteella Coruscantissa,nähdään kuvaa senaateista,jotka eivät ole kovinkaan riemuissaan sodan alkamisesta,kuten ei ollut USA:n senaatissakaan kaikki tyytyväisiä irakin sodan alkamiseen v.2003.Aivankuin Lucas olisi ennalta tiennyt tapahtumia todeksi.

1

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Naurava kulkuri

      "Obi-Wan kohtaa baaritiskillä erään kuolontikun myyjän,jolla ei ole hyvät jauhot taskussa." Repesin! hyvät jauhot taskussa...! :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45349
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      31
      11240
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2239
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1629
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe