Kloonien Hyökkäyksen kohokohdat

Veteranfan

Star Warsin toinen episodi "Attack of The Clones" herätti ilmestyessään ristiriitaisia arvosteluja,kuten ensimmäinen episodi "Phantom Menace".
10.vuotta ensi-illan jälkeen on hyvä katsoa elokuvaa hieman syvemmin.
Olen itse pitänyt kaikista uusista esiosista,nehän toivat Star Wars kanooniin ulottuvuuksia jollaisia ei voidu luoda aiemmin.

Kloonien Hyökkäys oli ensikatsomisella uusille ja vanhoille faneille varmasti jonkunmoinen pettymys.Mutta elokuvasta löytyy yllätäviä elementtejä elokuvan tapahtumia tarkastellessa lähemmin.
Poliittisia viittauksia maailman tapahtumista elokuvasta löytyy selkeää viestiä,jossa Sithit junailevat sodan syttymisen koko galaksissa.

Entäs sitten Anakinin edesottamukset hänen tavatessaan Padmen 10.vuoden jälkeen???
Anakinin käyttäytyminen oikuttelevasti kertoo myös nykyihmisen elämän asioiden ongelmista.Ihmisen henkinen olotila on ailahteleva kaikkine tulevaisuuden suunnitelmineen.Anakinin ahdistavin kohtaus on mielestäni tuo rakkauden tunnustusjakso Padmelle Naboossa,kohtaus jossa Anakin kertoo kiintymyksestään Padmeen tummaa taustaa vasten on kuin ihmisen synkimpien sopukoiden toiveiden tyyssija.Kohtauksessa ei ole romanttista tunnelmaa laisinkaan.Koska vanhat fanit tietävät miten tuon epätoivoisen suhteen tulee käymään.
Kohtauksessa Anakin esittää Padmelle salaista kanssakäymistä.Tuo kohtaus kertoo Anakinin epätoivoisesta tavasta käsitellä tunteitaan jedinä.Ehkäpä juuri liiallinen kiintymys Padmeen "tuhosi" Anakinin pimeälle puolelle???

Elokuvan alkupuolen Coruscant jakso,jossa jedit Obi-Wan ja Anakin ajavat takaa palkkamurhaaja Zam Vesselia.Yökerhossa tapahtuva kohtaus on ehkä vaisu verrattuna esim. Uuden Toivon saluunakohtaukseen kaikkine otuksineen.Coruscantin yökerhossa ei ole ns. outoja otuksia kuin muutama,ehkäpä Lucas ei halunnut tästä samanlaista kohtausta???
Obi-Wan kohtaa baaritiskillä erään kuolontikun myyjän,jolla ei ole hyvät jauhot taskussa.Deathstickin myyjä saa nopean käännytyksen Obi-Wanilta,joka kertoo tavallaan Lucasin mielipiteen huumeiden käytölle.Oikeastaan koko kohtaukessa hahmot yökerhossa esitellään yhdentekevinä tylsimyksinä.Päihteet sumentaa aivot.

Elokuvan lopun jakso,jossa Kloonien armeija valmistautuu lähtemään sotaan suurella tasanteella Coruscantissa,nähdään kuvaa senaateista,jotka eivät ole kovinkaan riemuissaan sodan alkamisesta,kuten ei ollut USA:n senaatissakaan kaikki tyytyväisiä irakin sodan alkamiseen v.2003.Aivankuin Lucas olisi ennalta tiennyt tapahtumia todeksi.

1

208

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Naurava kulkuri

      "Obi-Wan kohtaa baaritiskillä erään kuolontikun myyjän,jolla ei ole hyvät jauhot taskussa." Repesin! hyvät jauhot taskussa...! :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      59
      1300
    2. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      1228
    3. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      133
      1142
    4. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      101
      1034
    5. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      1030
    6. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      54
      922
    7. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      6
      833
    8. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      32
      818
    9. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      197
      710
    10. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      71
      689
    Aihe