Ruukku kysely

_noviisi_

Moikka!


Sain käsiini juorun pistokkaita ja ryhdyin miettimään miten hoitaisin niitä parhaiten.

Tätä asiaa selvitellessäni tajusin, että olen hoitanut viherkasvejani ihan miten sattuu.

Joten kysyisinkin nyt millainen multa ja ruukku seuraaville kasveille:

Juorulle ?

Rahapuulle?

Kliivialle ?

Kirjovehkalle?

Kultaköynnökselle?


Juorun pistin nyt keraamiseen ruukkuun jossa on reikä pohjassa ja aluslautanen.

Rahapuuni on lillunut ikean umpiruukussa liiassa vedessä. Ilmeisesti sekin kaipaisi ruukkua jossa on reikä pohjassa? Multa?

Kliivian sain lahjaksi keväällä ja se taitaa tehdä kuolemaa. Millainen ruukku olisi ja multa olisi sille hyvä?

Kirjovehkani on umpiruukussa ja myös aika surkeassa kunnossa. Se kai tykkäisi ihan mustasta mullasta ja altakasteluruukusta?

Kultaköynnökseni on altakasteluruukussa ja ihan mustassa mullassa ja ei sekään nyt priima kunnossa ole. Miten saisin sen piristymään?

Kiitos kaikille jotka jaksoivat lukea ja vastata tähän-

3

2470

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lusidia

      Kultaköynnös tavalliseen vaikka muoviruukkuun. vettä silloin tällöin ja pieni ruukku.

    • ,,,,,,

      Rahapuu saviruukkuun, koska lasittamattomassa saviruukussa liikakastelun vaara on pienempi kuin muoviruukussa. Ei umpinaista ruukkua. Mullaksi kestomulta tai kaktusmulta.

      Kliiviallekin mielellään saviruukku, mutta muukin ruukku käy jos et ole taipuvainen kastelemaan liikaa. Mullaksi kestomultaa. Anna mullan kuivahtaa ennenkuin kastelet seuraavan kerran.

      Kirjovehkalle käy kaikki ruukut joissa on reikä pohjassa, myös altakasteluruukku sopii sille. Altakasteluruukkuun tietysti kestomultaa, muihin ruukkuihin käy kestomullan lisäksi tavallinen kukkamulta.

      Kultaköynnöstä ei mielellään ainakaan isoon altakasteluruukkuun koska sillä on pienet juuret ja se kärsii jos multa pysyy kauan märkänä.
      Pienehkö saviruukku, keraaminen ruukku tai muoviruukku sopii sille, ja mullaksi kestomulta tai tavallinen kukkamulta.
      Anna kultaköynnöksen mullan kuivahtaa kastelujen välillä.

      Juorulle käy kaikki ruukut kunhan ne ei ole liian isoja ja niissä on reikä pohjassa. Mullaksi tavallinen kukkamulta tai kestomulta.

    • 19+20

      Rahapuulle pieni ruukku, jossa on reikä pohjassa. Multaan voi sekoittaa hiekkaa niin, että se kuivahtaa nopeammin.

      Altakasteluruukkuunkin voi laittaa hiekansekaista multaa. Tavallisesta kukkamullasta voi tulla liian tiivis paakku.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe