Jees, elikkäs tuollainen vaiva ollut kohta kaksi vuotta. Alkoi joskus 2010 marraskuussa, ja siitä lähtien ollut säännöllisen epäsäännöllisin välein. Joskus taukoa ollut puoli vuotta, joskus viikko tai kaksi.
Tilanne alkaa aina niin että rykäisen aamulla limaa irti, ja siinä on sitten veriviiruja. Seuraava rykäisy onkin sitten jo enemmän veressä. Joskus sitä nousee niin paljon että sen pystyy "haistamaan". Tuo vuoto kestää useamman päivän, oiskohan viikko jonkunmoinen ennätys. Ei se siis koko ajan vuoda, vaan aina yskiessä. Eikä sitä loppujen lopuksi paljoa tule, sen verran että sen huomaa.
Viime vuonna nuo keuhkot tutkittiin melko laajalti, ja mitään ei löytynyt. On otettu verikoetta, verenkuvaa, yskösnäytettä, röntgeniä ja viipalekuvaa. Keuhkot on myös tähystetty ja joku koepalakin otettu, kun oli jotain infektion jäämiä. Missään ei ollut mitään poikkeavaa, eli keuhkojen pitäisi olla normaalit. Kurkkukin on katottu niin peilillä kuin jollain kameralla, mikä meni nenän kautta. Sielläkään mitään ollu, kuulemma normaali kurkku. Eli lääkärit ei kuulemma tiedä mikä se on vikana.
Tänä vuonna ei alkuvuonna tullutkaan verta, mutta nytten se taas alkoi, pari kuukautta sitten. Tänään on jo kolmas eri kerta kun se vuotaa. Voikohan esmes keuhkosyöpä ollu tullut puolessa vuodessa?
Mulla on tietty sellainen paha tapa, että minä tarkistelen joka päivä, eli yskin limaa pois vaikka ei yskittäisi yhtään. Monesti päivässä, ja noin oon tehny jo kohta kaks vuotta. Siitä lähtien kun tuo alkoi. Tupakoinu olen satunnaisesti tässä muutaman vuoden, joskus on monen kuukauden tauko etten polta, joskus sitten menee useampi päivässä.
Pitäisikö tässä huolestua taas? Olis meinaan ihan mukava olla edes yksi päivä panikoimatta tuota saamarin asiaa, se alkaa pikkuhiljaa syömään miestä.
Ideoita, ehdotuksia?
Verta yskiessä keuhkoista/kurkusta
Antti
2
2189
Vastaukset
- Ms Rahikainen
Sama vika Rahikaisella. Ensimmäiset tutkimukset tehtiin v 2008, eli nelisen vuotta sitten. Erinäisiä kuvauksia, kokeita, näytteitä ja tähystyksiä. Ei mitään.
Nykytilanne on se, että verta tulee ajoittain, joskus menee pitkäkin aika ettei mitään ja sitten taas on pitkä aika, että tulee verisiä ysköksiä päivittäin.
Ei kannata liikaa murehtia. Tulee mikä tulee, ja nyt on ainakin tutkittu ja tehty kaikki voitavissa oleva.
Unohdetaan tuo kiusallinen jutska ja eletään ja nautitaan elämästä :) - ex Embolikko
onko keuhkoverisuonesi kuvattu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017523
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1025434- 835007
- 1364384
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113130- 492783
- 522749
- 612367
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102324Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.541908