Jees, elikkäs tuollainen vaiva ollut kohta kaksi vuotta. Alkoi joskus 2010 marraskuussa, ja siitä lähtien ollut säännöllisen epäsäännöllisin välein. Joskus taukoa ollut puoli vuotta, joskus viikko tai kaksi.
Tilanne alkaa aina niin että rykäisen aamulla limaa irti, ja siinä on sitten veriviiruja. Seuraava rykäisy onkin sitten jo enemmän veressä. Joskus sitä nousee niin paljon että sen pystyy "haistamaan". Tuo vuoto kestää useamman päivän, oiskohan viikko jonkunmoinen ennätys. Ei se siis koko ajan vuoda, vaan aina yskiessä. Eikä sitä loppujen lopuksi paljoa tule, sen verran että sen huomaa.
Viime vuonna nuo keuhkot tutkittiin melko laajalti, ja mitään ei löytynyt. On otettu verikoetta, verenkuvaa, yskösnäytettä, röntgeniä ja viipalekuvaa. Keuhkot on myös tähystetty ja joku koepalakin otettu, kun oli jotain infektion jäämiä. Missään ei ollut mitään poikkeavaa, eli keuhkojen pitäisi olla normaalit. Kurkkukin on katottu niin peilillä kuin jollain kameralla, mikä meni nenän kautta. Sielläkään mitään ollu, kuulemma normaali kurkku. Eli lääkärit ei kuulemma tiedä mikä se on vikana.
Tänä vuonna ei alkuvuonna tullutkaan verta, mutta nytten se taas alkoi, pari kuukautta sitten. Tänään on jo kolmas eri kerta kun se vuotaa. Voikohan esmes keuhkosyöpä ollu tullut puolessa vuodessa?
Mulla on tietty sellainen paha tapa, että minä tarkistelen joka päivä, eli yskin limaa pois vaikka ei yskittäisi yhtään. Monesti päivässä, ja noin oon tehny jo kohta kaks vuotta. Siitä lähtien kun tuo alkoi. Tupakoinu olen satunnaisesti tässä muutaman vuoden, joskus on monen kuukauden tauko etten polta, joskus sitten menee useampi päivässä.
Pitäisikö tässä huolestua taas? Olis meinaan ihan mukava olla edes yksi päivä panikoimatta tuota saamarin asiaa, se alkaa pikkuhiljaa syömään miestä.
Ideoita, ehdotuksia?
Verta yskiessä keuhkoista/kurkusta
Antti
2
2334
Vastaukset
- Ms Rahikainen
Sama vika Rahikaisella. Ensimmäiset tutkimukset tehtiin v 2008, eli nelisen vuotta sitten. Erinäisiä kuvauksia, kokeita, näytteitä ja tähystyksiä. Ei mitään.
Nykytilanne on se, että verta tulee ajoittain, joskus menee pitkäkin aika ettei mitään ja sitten taas on pitkä aika, että tulee verisiä ysköksiä päivittäin.
Ei kannata liikaa murehtia. Tulee mikä tulee, ja nyt on ainakin tutkittu ja tehty kaikki voitavissa oleva.
Unohdetaan tuo kiusallinen jutska ja eletään ja nautitaan elämästä :) - ex Embolikko
onko keuhkoverisuonesi kuvattu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää2204450Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4443272Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142168Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa141820Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51188Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691025- 741023
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat24971- 75918
- 54916