Ylivieskaan pitäisi saada oma naku-ranta. Oulun läänissä ei ole yhtään naku-rantaa joten sille olisi suurta kysyntää ja tarvetta.
Voisko Ylivieskan-poikamiehet laittaa tästä aloitteen pystyyn ?
Voisko Ylivieskan-poikamiehet laittaa tästä aloitteen pystyyn ?
Vastaukset 42
Vanhimmat
Muuten hyvä, mutta mistä ranta...?
se passais. Mutta , jos iso hauki nappaa kulkusiin. Tulee kuohintakin kaupan päälle.
peräkammarin pojat,saispuskista katsella ja samalla hiplata housut kosteaksi,silti kekajärvi,on hyviä puskia,kokemusta on puskista
eienää tälle kesälle,nakurantaa ois varmaan autioranta
Kyllä Ylivieskaan tätä on suunniteltu jo useamman vuoden ajan. Paikkaa ei vain tahdo helposti löytyä. Kysyntää on ollut kovasti, toki hieman myös vastustusta. Lakipuoli on selvitetty. Laki ei kiellä alastomuutta kun kyseessä on pelkkä "makoilu". Asia on käsittelyssä kevätkokouksessa. Nyt selvitellään sellaista paikkaa joka toteutuessaan ei aiheuta kohtuutonta haittaa naapurustolle, myöskään maisemallisesti. Ikäraja on päätetty 16v. (laki ei kylläkään vaadi minkäänlaista ikärajaa). Tuleva kesä aloittamiselle on varsin todennäköinen. Tieto on julkinen kun lopulliset päätökset on tehty.
tirkistelijöille tulee hyvä runkkauspaikka,toivotaan pusikoita
ranta tuloo niin meinaako jussi tulla tirkisteleen?
lähiympäristön paikannimet hienosti hallussa,mistä moinen tietous?
Kokemus tuo varmuutta.
Raahesta löytyy epävirallinen nakuranta, mutta siellä ei ole peräkammarinpojat kyttäämässä ja poliiseiltakin on "myöntämisperustelu" rannalle ettei julkista siveettömyttä riko
siinähän olisikin ajatusta ! Perustetaan rekisteröity yhdistys ylivieskan poikamiehet . Kuka alkaa puuhamieheksi ? Saataisiin vastinetta kaiken mailman martoille ja muille perheellisten kotkotuksille ! M 46 ,
Nyt se sitten on totta. Yleisten koko valtakuntaa koskevien järjestyssääntöjen uusimpin säännösten mukaan alastoma auringon ottaminen on luvallista kaikilla yleisillä uimarannoilla. Totta on!! Jos pelkkään auringonottoon ei liity muuta häiriäkäyttäytymiseksi katsottavaa, on polii ilmoituksen saatuaan "hampaaton" jos ei ilmoituksessa ilmoiteta muuta. Naturismi on sallittu kaikenikäisille valosta nauttiville. Nyt on kesä kauneimmillaan.
Varmaan tulee aina välillä joku alastomuuden fobiasta kärsivä antamaan ohjeita, mutta tällöin kannattaa ystävällisesti häntä pyytää viestittämään asiansa Poliisille. Siellä päivittävät hänelle tiedot ja vältyt turhalta kinastelusta.
Kaunista kesää ja ihanaa rajatonta rusketusta kaikille.
Se on nyt teidän oikeus.
Jos tämä on totta, niin aivan mahtava uutinen.
Täällä Kalajoella näyttää viesti menneen perille. Ollaan uimarannalla jo aika häpeilemättä ihan ilkkosillaan, vaikka lapsiperheitä on lähellä. Miten selitämme 11v. tyttärellemme tällaisen käytöksen? Tämä ei taida olla täällä Suomessa ihan asiallista. Mikähän on valvojan oikeus puuttua tällaiseen?
Alastomuus on luonnollinen asia, ei sitä pijä häppeemän !
Mitä sun pitää selittää, ihmisethän syntyy alasti, aivan luonnollinen asia.
Vai vejikkö tummppuun ja jäit kiinni.
Norjassa on 18 kpl nakurantaa. Ruotsissa 15 kpl. Tanskassa kymmenittäin. Meillä Suomessa 1 (yyteri), jota tätäkin jotkin järjestöt yrittävät sulkea. Mitä tämä meistä suomalaisita kertoo? Mikä meistä tekee näin ahdistavia?
Helsingissä seurasaaressa on myös naku-ranta joka on aidattu vanhalla oksanreikäsellä lauta-aidalla.
glory hole sentään. eikös tuo viitajärvi olisi tarpeeksi korvessa.
Viitajärvi on syrjässä. Kuntalaisille tarkoitetut palvelut esim. auringonottopaikat on hyvä sijoittaa mahdollisuuksien mukaan lähelle käyttäjiään. Varmaan lähempääkin löytyy hyvää uimarantaa. Tekstiiliporukan voisi laittaa samalle rannalle niin ei tarvitse mennä sitä hiekkaista, märkää ja kylmää uimapukua kauemmas repimään.
Teeppä ihan ite aloite omalla nimelläs. Rohkeutta vaan peliin. Ihan ite vaan rohkeesti.
No onkohan tämä paikka selvinnyt? Onkohan paikkaa, vai pitääköhän sitä jatkaa tämän märän, hiekkasen ja kylmän uimapuvun päälle repimistä. Harmi kun jää niin karseen hirveät valkoiset raidatkin kuin olisi jokin seepra.
Kai nyt särkillä on jo nakuranta?
Toivon aidosti asiallisia vastauksia.
Runkkaa avaaja kotonasi vaan.
Olipas asiallista.
No tuolla särkillä rannan vasemmassa päädyssä näyttävät välillä oleilevan ilkkosillaan. Rannallahan ei ole enään uima-asupakkoa. Sinne sekaan vaan jos tarkenee.
Joo tuolla olikin illalla jotain häslää. Oltiin illalla katsomassa porukan kaas auringon laskuu.
En tiedä mistä lie, mutta vouhaan tuli joukko valkoihoisia äärikristittyjä. Osalla oli huivit ja niitä musta kirjoja mukanaan.
Hirveää möykkäröintiä jostain näkymättömäst mihest jok on kytikselt ja kirjoo kaiken ylös.
Sit kö lähtee veke, nii skriivaa kohteen tällee mitä oot duunannu.
Juma aika legendaa.
Osa jäi, mut meil oli skidit mukana.
Oli pakko lähtee vetää.
Ketä nää tällasii oo. Pelottavii juttuu. Menee ihan unii!!
Luittekos Kalevasta. Nyt on Ouluun tullut nudistiranta!! Harmi että ei tullut Ylivieskaan.
Näyttää olevan tuolla kyltti K-16. Harvemmin näkee että nudistirannalle on ikärajoitus!!
Tai sitten rannikolla ollaan vapaamielisempiä, eihän sitä voi Ylivieskaan perustaa luonnollista rantaa? Miksi se edes teitä kiinnostaa? Saa peräkammarinpojat lähtä tiiraileen tipuja, vai mikä siinä on?
onko se tullut amerikasta,vai paikallisilta
Vaasassakin on naisten naku-ranta Hietasaaressa.
aakeeta laaketa pelkoo missä ei ennää oo herran pelekoo?
raahessa on nakuranta keskustassa pikkulahdella. ainakin joku on spreijannut kylttiin tekstin nakuranta.
Ei ole se paikka, missä naturistit käy uimassa ja ottamassa aurinkoa :)
Lisäyksenä, että jotkut pitää tuota pikkulahtea nudisti rantana, mutta ne jotka siellä talviuimapaikan/saunan lähettyvillä on , niin antaa olla heidän asiansa.
Jos ihan tarkkoja ollaan niin voiko käydä alasti avannossa? Kuulin että jos poliisi satuu paikalle niin voi HALUTESSAAN sakottaa. Onkohan näin?
Alastomia miehiä sakotetaan. Naisia kehotetaan ottamaan vaatteet pois.
Hamarin ranta olisi juuri sopiva siihen tarkoitukseen, koska se olisi lähellä kaikkea.(ja siellä on puskia)
No tuliko sitä paikkaa Ylivieskaan?
Nakuranta on muuten yhdyssana. Nakurannanhan saa, kun ottaa ja riisuu itsensä ilkosilleen rannalla.
laitonta julkisella paikalla. Virallinen nakuranta on kuitenkin julkinen paikka K-18 merkillä jossa saa luvan kanssa riisutua.
Että oikein K-18? Entäpä esim uimahallien pesu- ja saunatilat...?