Tuli tänään teemalta. Oli näköjään restauroitu kopio koska värit paremmat eikä filmissäkään naarmuja. Aika ei ollut kullannut muistoja, päinvastoin, elokuva oli parempi kuin muistin. Tänään Hesarin kriitikko totesi elokuvasta vääristelevästi " Elokuvassa voikin nähdä sielun sukulaisuutta Jäniksen vuoteen". Eiköhän se ole tarkkaan ottaen päin vastoin: Jäniksen vuodessa voi nähdä sielun sukulaisuutta Lampaansyöjiin. Nimittäin syöjät tehtiin 1972, jänis vasta 1977. On vaikeaa ujuttaa sielun sukulaisuutta elokuvaan jostain joka vielä ei ole olemassa.
Lampaansyöjät
Ukko Knoa
1
508
Vastaukset
- Elokuva-arkistoija
Hyvä oli että tuli, sillä kuvan laatu oli tosiaan kiva yllätys. Minullakin oli tallessa vain edellinen tv-esitys (1993), jonka kopiossa oli aivan lohduton määrä ylimääräistä naarmua ja hämyä.
Kyllähän Lampaansyöjät on suomalaisen reippailutarinan prototyyppi ja Paasilinna otti siitä varmaan enemmältikin vaikutteita. Hyvää ideaa tietenkin voi käsitellä useammastakin näkökulmasta.
Lampaiden ampumiseen käytetty 5,7 millin kivääri on muuten äskettäin saatu talteen museoon. Missähän Saab lienee?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain36812359Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2565403Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153947Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2002645Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151992Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167900Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271862No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74782Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59736