Ostimme n.2 vuotta sitten lv- tamman jota ei hirveämmin oltu liikuteltu 9 elinvuoden aikanaan. Edellisessä paikassaan se sai 1l kauraa n.1l racing fiberlineä 1l peacemakeria ja niillä oli oikean mukavan näköisessä kunnossa. Meille tultuaan se sai 1l peacemakeria 2dl öljyä 1l kauraa. Ongelmana on se, että täälläpäin tuota fiberlineä ei saa edes tilattua mistään... Hevonen alkoi laihtua, kun mikään kokeilemamme ruoka ei tuntunut tarttuvan siihen. Se ns. kuivui kasaan ja oli apaattisen oloinen.
Nyt hevonen on jo huomattavasti paremman näköinen kuin vuosi sitten. Syötämme nyt tammalle 0.5l racing protein 1l kaura 2l racing prix. Näillä pysynyt ihan mukavassa kunnossa ja hyvällä lihalla ja lihasmassa kasvaa koko ajan. Emme kuitenkaan ole syöttänyt kyseistä ruokavaliota kuin pari viikkoa. Ongelmana onkin kylkiluut, jotka tuppaavat näkyä hieman turhan paljon... Hevosen rasvaprosentti on alhainen, mutta toki sen rakennekkin on kuiva kokonaisuudessaan. Lv:t kun meinaa olla melko huonoja rehunkäyttäjiä. Ruoan ja heinän laadussa ei ole vikaa ja sen huomaa Sh- ruunastamme joka on vielä vanhalla iälläänkin oikein mukavan pyöreä ja terveen oloinen puhkurista huolimatta!
Aloinkin miettimään, että onko kenelläkään tietoa Black Horsen kasviöljystä? Siinä on selosteen mukaan omega 3 ja 6 rasvahappoja. Pelkkä ruokaöljy ei tunnu vaikuttavan mitenkään hevoseen, joten kaipailisin nyt muiden kokemuksia ja mielipiteitä hevosen rasvaprosenttia kohottavista aineista:)
Kuivahko LV- tamma
4
306
Vastaukset
- vitunfiksu
Juoko teidän hevonen kunnolla? Voi se kuivuus johtua osaksi siitä ettei juo tarpeeksi. Ämpärijuottoon ja jos ei vesi pelkiltään maistu niin laita sekaan vähän melassia.
- ei mikään täystoope...
Juo aivan normaalisti ja vettä aina tarjolla. Kaikki ruoka maistuu myös mitä eteen laitetaan, mutta ei meinaa mikään ruoka tarttua. Rasvaprosentti liian alhainen.. Niin sanoi eläinlääkärikin. Ongelma on siis tiedossa, mutta olisin vain halunnut tietoa eri ihmisten lihotuskokemuksista, koska itse en halua työntää hevosen ruokaan mitä tahansa ennenkuin tiedän sen toimineen.
- Miia.
Onko ongelma heinän laadussa? Tuore kuivattu timotei toimii minun hevosillani ainakin hyvin. Tuli vaan mieleen, kun heinä on hevosen perusravintoa, onko vikatikki siinä? Toivottavasti saat hevosen kuntoon!
- nela1
Eri hevoset ovat hyvin erilaisia rehunkäyttäjiä...meidän vanha ja pienikokoinen täykkäri syö esim. 4 l prix, 2 l fiberline (turvotettuna), 2 l melassia (turvotettuna),1 l sixteen plus, 1 dl ruokaöljy, sekä vähän lesettä ja pellavaa ja kivennäisiä. Lisäksi sillä on vapaa heinä (erilaista heinää päivän mittaan, syö sillä tavalla enemmän). Tällä tavalla tämä meidän herra pysyy ok kunnossa. Tarkoitan vain että tuo rehumäärä minkä annat hevosellesi ei vielä ole kauhean suuri jos on hevonen joka on huono rehunkäyttäjä. (Ja onhan sillä hampaat ja madotukset kunnossa?)
Positiivista toisaalta on se, että tuollaista hevosta saa ruokkia, toisin kuin esim suomehevosta joka lihoaa todella helposti! :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2192910Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1712546Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061182Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1321082Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831045- 681038
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2791002Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka335982Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20929Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22778