Ostin keväällä kaksi kukkivaa tomaatin tainta. Kovasti oli kukkia, mutta kaikki tippuivat vain pois. Ostin sitten uuden taimen, jossa oli jo sekä tomaatin alkuja ,että kukkia. Tomaatit kypsyivät, mutta uusista kukista ei kehity tomaatteja taaskaan. Viime kesänä taimesta kehittyi samassa paikassa runsas sato! Miksi nyt en onnistu??
Miksi pikkutomaatin kukista ei kehity tomaatteja?
7
372
Vastaukset
- tomaattia tulee
Käykö kukissa pölyttäjiä? Jos ei, sivele kukkia jollakin kostealla pensselillä tai topsipuikolla. Hieman voi myös kasvia ravistella.
- LMAMI
Tätäkin olen kokeillut, sillä lasitetulla parvekkeella ei pölyttäjiä ole. Olen ravistellut suihkutellut ja käyttänyt topseja, mutta ei ole ollut apua.
- Pituutta tulee kovas
Minun tomaatit keskittyvät tänä kesänä pituuskasvuun, ei hedelmien tekoon.
- tomaattia tulee
Ehkä annat liikaa typpeä, jolloin puskee vain vihreää lehteä ja vartta.
- Pensastomaattia
Kannattaa varttaa eli katkaista latvat jossain vaiheessa niin pituuskasvu loppuu.
- Kuumuus123
Onko parvekkeellasi ollut kuuma? Tomaatit eivät kehity korkeassa lämpötilassa (luokkaa 30 astetta).
- huono sato
Vähät tomaatit poimin jo pois, alkoi tulla ruttoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017343
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj615075Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?754738- 794729
- 1324178
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️293452Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan82958- 492550
- 392478
- 2122343