Metsähanhen kantaa pitäisi saada voimistumaan pesimisalueilla . Mikä on ehdotuksesi tähän? Itse määräisin yhden kappaleen kiintiön hanhelle ja siitä 20euron kaatomaksun jollaka perustettaisiin ruokintapaikkoja ja ostettaisiin puhdasta hukkakauratonta kauraa ja ohraa. Metsästys seurat saisi hakea nämä vilja säkit ja toimittaisivat ruokintapaikoille.
Metsähanhi
13
423
Vastaukset
- hunter12
Samaa mieltä, yhden hanhen kiintiö koko Suomeen. Kuulee joidenkin aiempina syksyinä leuhkineen kuinka paljon olivat hanhia lahdanneet. Ei mitään järkeä jatkaa jahtia ilman kiintiöitä. Vaihtoehtona kokonaan rauhoitus muutamaksi vuodeksi. ja kuvilta ampuminen kiellettävä.
- ei yhtään ammuta
Kiintiöt tuossa vaiheessa on vain omantunnon rauhoittamista. Se olisi laitettava rauhoitus nyt ensalkuun vaikka 5 vuodeksi ja sitten katsottava missä mennään.
- Mettämiesss
Minustakin tuo metsähanhi voitaisiin pistää pannaan useaksi vuodeksi. Omalla pellolla saavat levähtää rauhassa enkä ole niitä metsästänyt vuosiin. . Mitäs mieltä olette valkoposkihanhen kasvavasta populaatiosta? Minusta metsähanhi voitaisiin rauhoittaa saman tien, mutta valkoposkea voitaisiin aloittaa metsästämään portaitetusti. Tosin lintuhan on kovin EU-suojelussa, mutta jo Virossa ja Ruotsissa
saadaan sitä metsästää. Valikoivaa metsätystä kokeilu muodossa.- Pesintä
Nythän tuon Metsähanhen taantumasta on kiinnostuneet jo tutkijatkin. Metsästäjä lehdessä oli gps lentoreitti tutkimus. Kysymys kuuluukin onko Suomessa verotus liian kova vai onko taantumassa kyse jostain suuremmasta esim.ilmastollisesta asiasta ? Pesimä alueet tulisi joka tapauksessa rauhoittaa.
- ean.
Yhtään en oo ikinä nähnytkään luonnossa, saati ampunut, eli mun mielipide on sinällään arvoton, jos vaikka kannatankin 5v täysrauhotusta.
Tää valkoposki taas on sellanen puolikesy pullahanhi, että raaskiiko niitä edes metsästää ? Toisaalta ne myös viihtyy ja menestyy sellasilla paikoilla, ettei niille ole isommin asiaa pyssyllisillä.
Mm. tsadissa (place in southern finland) kaivarissa ja hietsussa niitä on satoja, semmosia melkeen kädestä syöviä kakkaruiskuja.
Järvenpään tervanokan uimaranta oli tässä jokuvuosi sitten uimakelvoton veden liian suurien bakteerikantojen vuoksi.
Ihmekös tuo, kun silloin rannassa asusti satoja hanhia ja sitä pa5kaa on todella paljon.- Ryynäsen Topi
Tuskinpa kukaan metsästäjistä olisi erimieltä jos metsästäjä piireissä tehtäisiin päätös rauhoittaa metsähanhi kokonaan määräajaksi kunhan sitä ei anneta luonnonsuojelulain rauhoituksen piiriin sillä sen jälkeen sitä ei enään koskaan tulla suomessa metsästämään olkoon kanta vaikkapa 5milj paria.
Sama on nähty joutenen kohdalla jota ei ikinä tulla metsästämään ja tämän suomen runsaslukuisimman valkoposkihanhen kohdalla se epäsuhta mikä on luonnonsuojelu periaatteellinen rauhoitus ja metsästykellinen hetkellinen rauhoitus.
Epäilen erittäin vahvasti vaikka valkoposki paskantaisi kaikki uimarannat tsadista utsjoelle ei ruuti saa palaa sen osalta koskaan.
- Mettästäjä, Kittilä
Mitä siinä rauhotukset auttaa?
Hanhet teurastethan etelän pelloilla ja Viron/Ruåttin rannikon "hanhisafareilla".
On se "mukavaa" katella youtube-videoita kymmenien hanhien räiskimisistä pelloilta naamiorättien suojista.- miemiemiemiemiumiu
Niin jos et sinä saa niin ei kukaan muukaan!! Totta on kyllä se että rauhoitus pitää olla silloin kansainvälinen eikä niin että me kasvatamme ja rauhoitamme omalta kansalta mutta sallimme naapurin räiskiä. Joten kaikki tai ei mitään mutta turha on oman maan metsästäjistä olla kateellisia kun eteläläiset sitä ja eteläläiset tätä. Sama se olis v.ittuilla kun pohjolalaiset ajaa kelkoilla kaikki ahmat kuoliaiksi ja meille eteläläisille ei kasva ikinä ammuttavaa ahma kantaa eikö.?
Parempi kattellä jyytyypiltä sitten amerikan hanhijahteja jos eurooppalaiset tekee pahaa. - 35 vuotta hanhessa
miemiemiemiemiumiu kirjoitti:
Niin jos et sinä saa niin ei kukaan muukaan!! Totta on kyllä se että rauhoitus pitää olla silloin kansainvälinen eikä niin että me kasvatamme ja rauhoitamme omalta kansalta mutta sallimme naapurin räiskiä. Joten kaikki tai ei mitään mutta turha on oman maan metsästäjistä olla kateellisia kun eteläläiset sitä ja eteläläiset tätä. Sama se olis v.ittuilla kun pohjolalaiset ajaa kelkoilla kaikki ahmat kuoliaiksi ja meille eteläläisille ei kasva ikinä ammuttavaa ahma kantaa eikö.?
Parempi kattellä jyytyypiltä sitten amerikan hanhijahteja jos eurooppalaiset tekee pahaa.Metsähanhi on niin hieno ja ainutlaatuinen riistalajimme, että sitä ei pitäisi saada pyytää kuin suo- ja vesialueilla. Jotenkin se pelloilta räiskiminen on metsähanhen arvon saaliina alentavaa. Sieltä se pitää pyytää, missä se "asuu". Siellä opitaan ottamaan se oikea yksilö (nuorilintu) valikoidusti saaliiksi. Muuttomatkalla olevien hanhien pitäisi antaa levätä ja tankata rauhassa pelloilla.
- 2+3=5
35 vuotta hanhessa kirjoitti:
Metsähanhi on niin hieno ja ainutlaatuinen riistalajimme, että sitä ei pitäisi saada pyytää kuin suo- ja vesialueilla. Jotenkin se pelloilta räiskiminen on metsähanhen arvon saaliina alentavaa. Sieltä se pitää pyytää, missä se "asuu". Siellä opitaan ottamaan se oikea yksilö (nuorilintu) valikoidusti saaliiksi. Muuttomatkalla olevien hanhien pitäisi antaa levätä ja tankata rauhassa pelloilla.
Sitä ei kukaan katso siellä rimmellä onko nuori vai vanha. Jos hollille tulee on ruuti jokaisella kuivaa. Kokemusta on niin nuorien kuin vanhempienkin metsästäjien seurasta. Se lintu on ihan yhtä arvokas pyydystipä sen mistä tahansa. Voiko tyhmempää ideaa ollakkaan että ammutaan vaan tietyltä maastotyypiltä. Yhtälailla niitä levähdys peltoja on pohjoisessakin mutta sitä tuskin olisit kieltämässä vaan etelän satojen hehtaarien sänkipeltoja. Miltäs sellainen idea tuntuisi jos päätettäisiin että lähes koko maahan levinnyttä peltoja suosivaa metsäkaurista saisikin ampua vain pelto kytiksiltä jääköön lappilaiset vaikka ilman koska syytönhän mä siihen olen jos ei siellä hehtaarin heinäpeltoa kummempaa ole kymmenien kilometrien säteellä mutta kauriita on. Olisiko tasapuolinen sääntö kaikkia kohden??
- 35v. hanhessa
2+3=5 kirjoitti:
Sitä ei kukaan katso siellä rimmellä onko nuori vai vanha. Jos hollille tulee on ruuti jokaisella kuivaa. Kokemusta on niin nuorien kuin vanhempienkin metsästäjien seurasta. Se lintu on ihan yhtä arvokas pyydystipä sen mistä tahansa. Voiko tyhmempää ideaa ollakkaan että ammutaan vaan tietyltä maastotyypiltä. Yhtälailla niitä levähdys peltoja on pohjoisessakin mutta sitä tuskin olisit kieltämässä vaan etelän satojen hehtaarien sänkipeltoja. Miltäs sellainen idea tuntuisi jos päätettäisiin että lähes koko maahan levinnyttä peltoja suosivaa metsäkaurista saisikin ampua vain pelto kytiksiltä jääköön lappilaiset vaikka ilman koska syytönhän mä siihen olen jos ei siellä hehtaarin heinäpeltoa kummempaa ole kymmenien kilometrien säteellä mutta kauriita on. Olisiko tasapuolinen sääntö kaikkia kohden??
Pesiihän ("asuu")se hanhi muuallakin kuin lapissa, lähes koko maassa. Nuo kauriit saavat kyllä suurimmassa osassa lappia rauhan. Ei nimittäin ole niin runsaslukuinen kanta monissakaan kunnissa, että viitsisi eräksi ottaa. Mukavampi vain katsella niitä jos sattuu näkemään. Tyhmä, ahne ja ajattelematon ampuu valikoimatta. Sitä saa mitä tilaa...hyväkin hanhipaikka voi olla hyvin äkkiä mennyttä kun ammut pesueiden vanhemmista jommankumman. Pelloillahan se ei varmaan tuu enään edes mieleen kun tokassa on jo useita pesueita ja vielä pesimättömiä nuoria hanhia...kaikki on "VAIN" samannäköisiä metsähanhia, eiku nurin vaan hanhi kuin hanhi. Jokaisella on omat mielipiteensä ja pitää ollakin, muutenhan ei keskustelua synny. Minä arvostan pellolta pyydetyn hanhen lähes samanarvoiseksi kuin tieltä ammutun metson ja mitä useamman raskii sinne puottaa sitä vähemmän saa arvostusta minun silmissä sellainen metsämies.
- Latailija...
Suomen pyynti on hyttysenpiip jos ajatellaan missä ja paljon hanhia ammutaan. Kokeillaas ensin kieltää venäjän kevätpyynti ja sinne ilm jo meillä rauhotetut lajit etteivät ampua. Siellä putoaa kilju-, ja tundrahanhet muiden joukossa. Tämä hanhiasia ei ole yksin suomen hoidettavissa.
- erä69
Nyt sitten ei metsästä kukaan.. Ensi vuonna voisi kokeilla seuraavaa: Riistakeskus möisi hanhi tageja n.40€ hintaan joita halukkaat voisivat lunastaa kautta varten. vaikka max 3kpl per metsästäjä. Saaduilla rahoilla tuettaisiin hanhitutkimusta ja kevät ruokintaa yms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet toisen kanssa
...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain2241576- 301426
Kuka teistä on paras nainen
A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊611279Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!731270- 781204
Osaako joku selittää tätä
Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?761189Jos me joskus nähtäisiin
niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi1031173- 541008
Lesken uusi
Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans18992Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"
Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per179883