suihkussa käynti hiljaisuuden jälkeen kerrostalossa

matti111

Onko tuosta mahdollista saada varoitus/häätö? Asunto on oma. Talossa on hiljaisuus 10 jälkeen ja naapurit pimpottavat ovikelloa kun käyn puoli 11 suihkussa. Haistatanko paskat vai voiko tuon kieltää?

17

3694

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suihkuun

      Ei voida kieltää. Asiasta on Korkeimman Oikeuden päätös.

      Toki tämäkin on suhteellista. Jos se suihku kestää tunteja niin sitten menee häirinnän puolelle mutta normaalipituinen suihku on sallittu.

      Ei kannata haistatella vaan kertoa ihan asiallisesti että normaali eläminen on sallittua.

      • Näin on

        On yhdentoista maissa menossa nukkumaan iltavuoron jälkeen niin joku kusipää tulee soittamaan ovikelloa ja kitisemään jostain aivan turhasta niin tottakai sellainen käsketään painumaan helvettiin. Oma tupa, oma lupa!


    • Valivali,jee!

      Itse asun 5.vuotta vuokralla, pikkupaikkakunnalla, kerrostalossa. alussa tuli valituksia lenkilläkäynnistäni, kunnes kerroin kissani käyttäväni ulkoilemassa. (Kenenkäs kanssa sinä lenkillä käyt, kun selvästi kuuluu kun ylhäältä lähdet...)

      Sitten pyykistäni taloyhtiön ulkonarulla- eikä mistään intiimipyykistä!
      Toissasyksynä kun tulin kotiin noin klo 20, kysyttiin... "Mistäs sitä näin myöhään, tähän aikaan, tullaan?"
      Seurraavan kerran kun tulin maastosta tattisaaliin kanssa, olin varautunut, minulla oli myös kaverini minulle lahjaksi antama pihlajainen survinnuija... kotiin viemisinä.
      En uskalla kutsua vieraita kotiini. Entäs jos olisikin ihan mieheni, tai muu yövieras, tai pojan vauva?
      Kissaani pidän hiljaisena kun se joskus naukaiseekin ihan... pelännyt sen takia ja muutenkin, kun tällainen talo, varoituksia, ei ole tullut yhtään.

      Työaikani kun ovat, itse valitettavasti joudun siivoustyön vuoksi joskus myöhäänkin käymään suihkussa.

      • Valivali-jee!

        Niin, ja valivali eikun jatkuu. Pyykkinkuivaushuoneessa ei saa olla 21.30, ja minkähän takia siellä ei ole erillistä ennen klo 22 kieltävää lappua sitten?
        Muuttaa tästä pitää, jos pyykkejä ei koneesta saa naruille pistää! Ilman, että mummelit käy urputtamassa- en nyt ole muiden narutilaa ottanut, useita naruja tuhjinä oli vielä.
        Toki työvaatteet pitää useinkin pestä- kun ammatti on siivooja.


    • ....

      Ei voi kieltää. Normaali asumisen äänet saa kuulua.

    • ei haittaaa

      Eipä itseäni kylläkään haittaa naapureiden suihkuttelut sitten yhtään,ei siihen nyt kukaan herää vaikka keskellä yötä menis suihkuun.

    • kyylääjät

      Joo, kerrostaloyhtiöt voivat säätää kaikenlaisia järjestyssääntöjä, mutta niiden lainvoiman kanssa on sitten vähän niin ja näin.

      • Jämpti näin

        Eipä ole niiden järjestyssääntöjen lainvoiman kanssa yhtään niin tai näin vaan ne ovat täysin virattomia noin lainvoiman kannalta. Järjestyssäännöt ovat vain asumisen ohjeita.

        Jos jokin asia on laissa kielletty se on kielletty vaikkei siitä sanottaisi järjestyssäännöissä sanaakaan.

        Jos jotain asiaa ei ole laissa kielletty ei se muutu kielletyksi järjestyssäännöilläkään.

        Ainoa poikkeus on pysäköinti ja sekin siksi että taloyhtiöille on laissa annettu oikeus kieltää pysäköinti alueillaan.


    • vali--vali..

      Jotkut naapurit valitti kun yöllä vedin vessaa. Ei auttanut selittely, että olin mahataudissa :(

      • Ido 59.

        Kannattaa paskoa tuollaisen valittajan oven taakse ja jättää lappu "vessanveto kielletty".


    • vali--vali

      Hih, niin taiden ens kerralla tehdäkin. Tattista vihjeestä! :D

    • OK-talo rules

      Lakimies kertoi radiossa että yhdenkin kirjallisen varoituksen jälkeen taloyhtiö voi ottaa omistamasi asunnon haltuunsa 3 vuodeksi, jona aikana sinulla ei ole mitään asiaa asuntoosi.

      Taloyhtiö vuokraa kämppäsi pilkkahintaan jollekin taloyhtiön hallituksen jäsenen tutulle, joka maksaa vuokraa vain taloyhtiön vastikkeiden verran ja sinä jäät nuolemaan näppejäsi.

      Joudut silti maksamaan näiden 3 vuoden ajalta lainanlyhennykset ja korot sekä vuokraa uudesta kämpästäsi (jos edes onnistut saamaan sellaisen).

      Kannattaako asua as.oy:ssä vai omakotitalossa?

      • Kiusanhenkiä talossa

        Eli jos taloyhtiössä joku pahansuopa ihminen haluaa eroon toisesta asukkaasta, riittää väittää sen rikkoneen jotain sääntöä tai aiheuttaneen häiriötä, niin että hallitus antaa sille varoituksen ja sen jälkeen voikin häätää tyypin asunnostaan ja ottaa sen haltuun?

        Taas uusi helppo ja kiva tapa kiusata muita?


      • Yök, kaggaa!

        Täyttä potaskaa ja huono provo, keksi parempi.


    • Tautitoimisto

      Asunnossa saa suihkutella, pissiä, kakkia, ripuloida, ja vaikka naida kovaäänisesti hiljaisuuden jälkeenkin.. Myös kotieläimet saa maukua, haukkua, viheltää, temeltää ja kehrätä.. Ja kellään ei ole valittamista! t. Tietotoimisto tietoinen

    • Emil von Retee

      Mielestäni pask*ntaminen tulisi kieltää muulloin kuin virka-aikana.

    • As.oyn päätöstä ei kannata niellä sellaisenaan vaan siihen kannattaa reagoida nopeasti. Päätöksestä voi valittaa käräjäoikeuteen muistaakseni 30 päivää sen antamisesta. Jos jättää valittamatta, voi tulla asunnosta lähtö kolmeksi vuodeksi. Hallintaanottopäätöksen tekee yhtiö osakkaiden enemmistön sitä kannattaessa. Hallitus ei siis keskinäisessä neuvonpidossaan voi päätöstä tehdä. Se voi ainoastaan ehdottaa sitä yhtiökokoukselle.

      Tuomioistuimessa yhtiön täytyy todistaa osakkaan taikka asukkaan häirinneen muita asukkaita. Häiriön tulee olla toistuvaa ja jatkua varoituksesta huolimatta. Asunnossa voi häiriötä aiheuttaa joku muukin kuin osakas itse, mutta osakas on luonnollisesti vastuussa tästä. Varoitus tulee tämän vuoksi sekä asukkaalle että osakkaalle ja se tulee antaa todisteellisesti. Mitkään salaa postiluukusta livautetut lappuset eivät ole todisteellisesti annetut. Minun koirani/vuoheni ainakin syö kaikki epämääräiset varoituslippulappuset, enkä koskaan tule sellaisia näkemään.

      Normaaliin elämään kuuluu mahdollinen vessassakäynnin tarve yölläkin ja vessan vetäminen tarpeillakäynnin jälkeen. Eroa ei tehdä ykkösen ja kakkosen välillä, todisteiden keruu olisi kohtuutonta kaikille osapuolille.

      Toisaalta jatkuva ja toistuva vessan vetely yöt läpeensä voi viitata pikemmin vikaan päässä kuin vatsassa. Häiriön aiheuttaminen on tällöin ilmeisempää, ehkä tarkoituksellistakin. Lain ja oikeuskäytännönkin perusteella häiritsevä elämä on huoneiston hallintaanottoperuste, vaikka häirintä johtuisi mielisairaudesta. Se kun ei ole normaalia elämää.

      Tosiasia on, että jos syystä tai toisesta elää enemmän öisin kuin päivisin, on oltava hissukseen. Keskiyöllä tai myöhemmin alkava astioiden-/pyykinpesu, ruoanlaitto, suihkuttelu, imuroiminen, tanssi/soitto/laulu, saunominen, äänekäs naiminen, Leikki/juoksu/riehuminen, äänekäs keskustelu, eläinten kouluttaminen, huonekalujen siirtäminen, ympäriinsä marssiminen ynnä muut arkiaskareet saattavat tuntua normaalilta elämältä eläjän omassa mielessä, eivät kuitenkaan naapureiden.

      Kaikki ihmiset ovat yksilöitä ja omalaatuisia. Yhteisöissä kuten asunto-osakeyhtiö, saatetaan huomata joitain tiettyjä tyyppejä, joihin näitä yksilöitä voidaan sijoittaa. Eräs tällainen tyyppi on häiriköt ja toinen kyttääjät. Ero ei aina ole selvä. On olemassa tapaus, jossa huoneisto on otettu hallintaan sen vuoksi, että asukas on jatkuvasti puuttunut toisten asukkaiden asioihin.

      Tässä ketjussa on mainittu tapauksia, joita kenenkään ei pitäisi sietää. Ikävä kyllä, uein ne pahimmat kyylät saattavat olla siellä hallituksessa, mutta se on demokratiaa, joku heidät on sinne äänestänyt. Rohkeasti vain yhtiökokoukseen.

      Muistakaa. Hallituksen jäsenenkin huoneisto voidaan ottaa yhtiön hallintaan.

      Ei muuta kuin riitelemään, ja ihan lakituvan kautta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      722
      2569
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      349
      2190
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      26
      2022
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      15
      1877
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1618
    6. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1162
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1139
    8. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      55
      1000
    9. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      63
      985
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      2
      948
    Aihe