Mustasukkaisuus

Kireä pipo

Olen seurustellut miesystäväni kanssa vuoden. Miesystäväni katsoo oikeudekseen pitää yhteyksiä nuoruuden rakkauteensa joskus kirjoittelemalla, ehkä myös tapaamalla kahvin merkeissä, jos sattuvat samalle paikkakunnalle. Eräänä iltana hän hehkutti minulle noita nuoruuden aikojaan ja kertoili romanttisia juttuja ko. ajalta. Mieleni kuohahti ja pyysin häntä lopettamaan yhteydenpidon, lupasi lopettaa vasta kun kerroin, etten voi muuten jatkaa suhdettamme. Nyt sitten hänellä, opettaja kun on, tulee syksyllä leirimatka lasten kanssa, jossa on naisopettaja parina ja muutama lapsi mukana ja nämähän ovat yöreissuja. Tätäkään en oikein jaksaisi, koska en tunne heidän käytäntöjään matkojen aikana. Lisäksi nämä usein toistuvat harrastusmatkat saavat minut pois tolaltaan. Onko minun parempi elää yksin, kuin yrittää rajoittaa toisen elämää, koska siitä saan syyllisyyden. Nämä asiat kohdallani juontuvat epävarmuuden sävyttämästä lapsuudesta, kun en tiennyt, miten käyttäytymällä saisin varmimmin pidettyä vanhemmat luonani säästyäkseni hengissä tässä maailmassa.

3

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jghjk

      Hyväksy se ettet voi rajoittaa toista. Jos se ei sinulle käy etkä halua muuttaa sitä itsessäsi, eroa hänestä. Et voi koskaan omistaa toista ihmistä etkä muuttaa häntä, ainoa ketä voit muuttaa olet sinä itse.
      Aika moni meistä varmaankin kokee samaa, tulee vain oppia hyväksymään se ja rentoutua, antaa asian olla mutta käsitellä se itsessä. Koen samaa välillä, käsitttelen sen sisäisesti koska muuten se jää alitajuntaan kalvamaan.

      • raparperimies

        Kyllä sillä toisellakin on mahdollisuus lopettaa yhteydenpito, eli tehdä kompromisseja pitääkseen suhteensa. Parisuhteessa AINA joutuu kumpikin jossain joustamaan, siitä ei pääse mihinkään.

        Siinä on myös yksi syy miksei parisuhteen nykyään kestä. Itsekkyys.


      • Keskustele
        raparperimies kirjoitti:

        Kyllä sillä toisellakin on mahdollisuus lopettaa yhteydenpito, eli tehdä kompromisseja pitääkseen suhteensa. Parisuhteessa AINA joutuu kumpikin jossain joustamaan, siitä ei pääse mihinkään.

        Siinä on myös yksi syy miksei parisuhteen nykyään kestä. Itsekkyys.

        Olen täysin samaa mieltä tästä. Parisuhteissa joutuu ja pitääkin joustaa, molempien. Sinun tulee olla etäisempi ja antaa toiselle tilaa kun taas tämän täytyy olla läheisempi ja "viedä" sinulta tilaa.

        Mustasukkaisuus ei ole syy eroon ellei todellakaan kestäisi sitä. Loppupeleissä itse uskon, että mustasukkaisuus on oire, koska rakastaa toista niin paljon, että pelkää menettävänsä tämän. Tästä seuraa omistushalua ja kontrollointia. Olet lopulta henkisesti sairas ja epäluuloinen ja elät uskossa, että mies rakastuu toiseen naiseen ja pettää sinua, vaikkei tämä olisi totta. Lopulta alat takertumaan tähän yhä enemmän kun taas tämä alkaa paeta luoltasi.

        Mustasukkaisuus on sairaus ja siitä kannattaa keskustella avoimesti. Jos toinen rakastaa sinua ja on valmis tinkimään omista vaatimuksistaan sinun takiasi, on sinunkin pakko ajateltava toisen parasta ja tinkiä omista ehdoistasi myös. Keskustele mikä aiheuttaa mustasukkaisuuden, mitä se saa sinut tuntemaan ja mitä pelkäät eniten. Jos tämä pitää mustasukkaisuuttasi typeränä ja näkee yhä parhaakseen, että hänellä on täydet oikeudet tehdä mitä haluaa ajattelematta sinua, on parempi hyväksyä, että tämä ei välitä sinusta.

        Itsekin elän mustasukkaisuuden kanssa päivät pitkät, mutta minä ja poikaystäväni olemme oppineet elämään sen kanssa. Sinäkin olet tietoinen asiasta mikä on juuri hyvä. Tiedät että tämä satuttaisi miestäsi mutta se myös satuttaa sinua.

        Suhteessa ei ole oikeutettu että toinen eläisi tuskassa jotta toinen olisi onnellinen. Suhteessa eletään kompromisseissä ja koitetaan saada molemmat onnellisiksi. Jos toinen on mustasukkainen, pitää hyväksyä, että häntä ei saa kohdella miten haluaa ja uskoa, että hän kestää vaan kannustaa ja tukea luottamaan ja uskomaan, että tämä suhde on hyvä ja kestävä. Mustasukkaisen taas tulee hyväksyä, että toista ei voi kahlita kellariin loppuelämäkseen jotta tämä ei voisi satuttaa tai karata. Tälläkin on oma elämä ja oikeudet tavata ihmisiä ja pitää heidän kanssa hauskaa. Anna hänen olla ystävien kanssa, mutta tietysti exä on ehkä hieman liikaa ja kun puhuu miten kaunis suhde se oli.

        Jos silti tuntuu siltä, että et kestäisi mustasukkaisuuttasi kompromisseistä huolimatta, ehkä olisi parempi erot. Toinen tulisi kuitenkin kärsimään, joko sinä tai miehesi, mutta ero todellakin jos muu ei auta. Turha sitä rakastavaa suhdetta tuhoamaan, jos ei kaikkia keinoja ole käytetty.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      214
      7274
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4702
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      43
      4624
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      75
      3368
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1985
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      30
      1768
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      26
      1747
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      41
      1610
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1509
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1277
    Aihe