Tuskin monikaan ja toivottavasti ei kukaan joudu kaikenlaisiin pinteisiin kuin itselleni kävi yrittäessäni tulla ulos metsän siimeksestä Elfvingintien kaarteessa. Siinähän on nuo metallikaiteet, joiden yli tai ali on pöngittävä tielle päästäkseen.
Joskus ennen siinä on ollut puukaiteet tai ehkä sähkö-tai puhelintolpat. Jonkinlaisten välimatkojen päässä toisistaan on vanhojen tolppien syvät kuopat. Noin 15-20 senttiä kanttiinsa ja ruohon piilossa. Ei ole koskaan täytetty syviä koloja.
Kuinka ollakaan, tietystí ikihuonolla tuurillani, astua humpsahdin koloon. Jalka upposi yli polven. Pois ei sitten ollut jalkaa aukosta saadakaan, vaikka se hyvin varvaspuoli edellä sinne meni. Aika kauan sain temppuilla päästäkseni vapaaseen maailmaan.
Miksi jätetään peittämättä tuollaiset vanhojen paalujen aukot? Eihän se tietä ollut, mutta penkerettä kuitenkin ja tavallaan jalankulkijan väistöaluetta.
Metsän laidassa tapaturmavaara Voikkaalla
2
388
Vastaukset
- ryhtiä tekijöille
Töiden laatu laskee jatkuvasti ja maalaisjärjen käyttö ilmeisesti loppuu kokonaan.
Työn jäljet pitäisi aina hoitaa vaarattomaan kuntoon. Uutisissa ei saa olla juttua että lapset leikkiessään jäivät jumiin tai lemmikki putosi yllättäen.
Mikäli kuoppia, syvänteitä sortuvia penkkoja jää työvaiheeseen ,ne pitäisi puomittaa ja varustaa riittävillä merkeillä. Sijainista riipuen jopa valaistava.- Alueella liikkuva
Nuo paalukuopat olisi aika helppo ollut ja on edelleenkin, täyttää. Siinähän se olisi poistaessa vanhaa helposti heti tullut tehtyä. Ennalta pitäisi ehkäistä ilmeiset haittapaikat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944791Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353076Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522993Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281551Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271252- 471199
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71016Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu781001Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52989Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981