Eli jos sillä ratsastaa noin joka toinen päivä...
miten yleensä lv-ratsua ruokitaan?
ponit522
5203
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
No sehän oikeastaan riippuu hevosesta miten ruokitaan, koska jokainenhan on yksilö rehunkäytössään ja tarpeissaan. Mutta jos kauraa kestää, niin meillä on ainakin annettu n. 1l kauraa 1½l prix ja öljyä pari desiä :) Mutta jos hevosen lihasmassaa haluaa kasvattaa niin suosittelen valkuaispitoisia ruokia, mutta niiden kanssa saa olla tarkkana ettei tule yliannostusta! Tarkka tuoteselostehan lukee rehusäkkien kyljessä ja myyjiltä saa apua myös jos ei ihan kaikkea tuoteselosteesta älyä! Myös se missä hevosella ratsastat ja kuinka kauan ja rankasti vaikuttaa ruokintaan. Kevyillä maastolenkeillä ei montaa litraa ruokaa tarvitse. Myös valkosipulia kannattaa ruokaan laittaa, koska se tekee hyvää hevosen hengityselimille ja parantaa vastustuskykyä!
Heinää n. 3 kertaa päivässä, mutta laihalle hevoselle saa antaa enemmän, koska heinä on hevosen pääravintoa(: Myös pyöröpaali käy jolloin hevonen saa itse määritellä tarvitsemansa heinän tarpeen. Toivottavasti oli jotain apua!! =)
Kiitos tästä, oli apua, mutta mikä se prix on? anteeksi, en tiedä paljoakaan hevosen rehuista..
ai joka ruualla kauraa ja prixii ja öljyä tuon verran vai sitten 1x päivässä??:)
Racing prix siis. Löydät siitä tarkan tuoteselosteen kun kirjotat googlehakuun ton nimen (: Ja jos hevonen on laiha eli kylkiluut näkyy tai muuten köyhä, niin voi antaa tuon määrän aamuin illoin! Mutta jos hevonen on hyvässä lihassa, niin kannattaa antaa hieman vähemmän ruokaa kerralla, mutta toki jaotella ruokailut päivän mittaan =) Hyvässä lihassa olevalle hevoselle voi antaa tuon määrän ruokaa myös jos sitä liikutetaan säännöllisesti eli n. 5 kertaa viikossa. Laihaa hevosta ei kannata liiemmin liikuttaa vaan kannattaa odottaa, että ruoka vaikuttaa hevoseen myönteisesti ja se saa hieman rasvakudosta kehoonsa, jotta se rakentaa lihakset rasvakudoksesta eikä kuihduta lihaksiaan vielä lisää. Kannattaa muistaa, että ruokailumuutoksien näkymiseen voi vierähtää aikaa, joten kärsivällisyyttä! :)
kiitos :)