miten yleensä lv-ratsua ruokitaan?

Eli jos sillä ratsastaa noin joka toinen päivä...
5203
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

No sehän oikeastaan riippuu hevosesta miten ruokitaan, koska jokainenhan on yksilö rehunkäytössään ja tarpeissaan. Mutta jos kauraa kestää, niin meillä on ainakin annettu n. 1l kauraa 1½l prix ja öljyä pari desiä :) Mutta jos hevosen lihasmassaa haluaa kasvattaa niin suosittelen valkuaispitoisia ruokia, mutta niiden kanssa saa olla tarkkana ettei tule yliannostusta! Tarkka tuoteselostehan lukee rehusäkkien kyljessä ja myyjiltä saa apua myös jos ei ihan kaikkea tuoteselosteesta älyä! Myös se missä hevosella ratsastat ja kuinka kauan ja rankasti vaikuttaa ruokintaan. Kevyillä maastolenkeillä ei montaa litraa ruokaa tarvitse. Myös valkosipulia kannattaa ruokaan laittaa, koska se tekee hyvää hevosen hengityselimille ja parantaa vastustuskykyä!

Heinää n. 3 kertaa päivässä, mutta laihalle hevoselle saa antaa enemmän, koska heinä on hevosen pääravintoa(: Myös pyöröpaali käy jolloin hevonen saa itse määritellä tarvitsemansa heinän tarpeen. Toivottavasti oli jotain apua!! =)

Äänestä
  • Kiitos tästä, oli apua, mutta mikä se prix on? anteeksi, en tiedä paljoakaan hevosen rehuista..

    Äänestä

ai joka ruualla kauraa ja prixii ja öljyä tuon verran vai sitten 1x päivässä??:)

Äänestä

Racing prix siis. Löydät siitä tarkan tuoteselosteen kun kirjotat googlehakuun ton nimen (: Ja jos hevonen on laiha eli kylkiluut näkyy tai muuten köyhä, niin voi antaa tuon määrän aamuin illoin! Mutta jos hevonen on hyvässä lihassa, niin kannattaa antaa hieman vähemmän ruokaa kerralla, mutta toki jaotella ruokailut päivän mittaan =) Hyvässä lihassa olevalle hevoselle voi antaa tuon määrän ruokaa myös jos sitä liikutetaan säännöllisesti eli n. 5 kertaa viikossa. Laihaa hevosta ei kannata liiemmin liikuttaa vaan kannattaa odottaa, että ruoka vaikuttaa hevoseen myönteisesti ja se saa hieman rasvakudosta kehoonsa, jotta se rakentaa lihakset rasvakudoksesta eikä kuihduta lihaksiaan vielä lisää. Kannattaa muistaa, että ruokailumuutoksien näkymiseen voi vierähtää aikaa, joten kärsivällisyyttä! :)

Äänestä

kiitos :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ponit522 kirjoitti:

Eli jos sillä ratsastaa noin joka toinen päivä...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu