miten yleensä lv-ratsua ruokitaan?

ponit522

Eli jos sillä ratsastaa noin joka toinen päivä...

5

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vänrikki

      No sehän oikeastaan riippuu hevosesta miten ruokitaan, koska jokainenhan on yksilö rehunkäytössään ja tarpeissaan. Mutta jos kauraa kestää, niin meillä on ainakin annettu n. 1l kauraa 1½l prix ja öljyä pari desiä :) Mutta jos hevosen lihasmassaa haluaa kasvattaa niin suosittelen valkuaispitoisia ruokia, mutta niiden kanssa saa olla tarkkana ettei tule yliannostusta! Tarkka tuoteselostehan lukee rehusäkkien kyljessä ja myyjiltä saa apua myös jos ei ihan kaikkea tuoteselosteesta älyä! Myös se missä hevosella ratsastat ja kuinka kauan ja rankasti vaikuttaa ruokintaan. Kevyillä maastolenkeillä ei montaa litraa ruokaa tarvitse. Myös valkosipulia kannattaa ruokaan laittaa, koska se tekee hyvää hevosen hengityselimille ja parantaa vastustuskykyä!

      Heinää n. 3 kertaa päivässä, mutta laihalle hevoselle saa antaa enemmän, koska heinä on hevosen pääravintoa(: Myös pyöröpaali käy jolloin hevonen saa itse määritellä tarvitsemansa heinän tarpeen. Toivottavasti oli jotain apua!! =)

      • ponit522

        Kiitos tästä, oli apua, mutta mikä se prix on? anteeksi, en tiedä paljoakaan hevosen rehuista..


    • ponit522

      ai joka ruualla kauraa ja prixii ja öljyä tuon verran vai sitten 1x päivässä??:)

    • vänrikki

      Racing prix siis. Löydät siitä tarkan tuoteselosteen kun kirjotat googlehakuun ton nimen (: Ja jos hevonen on laiha eli kylkiluut näkyy tai muuten köyhä, niin voi antaa tuon määrän aamuin illoin! Mutta jos hevonen on hyvässä lihassa, niin kannattaa antaa hieman vähemmän ruokaa kerralla, mutta toki jaotella ruokailut päivän mittaan =) Hyvässä lihassa olevalle hevoselle voi antaa tuon määrän ruokaa myös jos sitä liikutetaan säännöllisesti eli n. 5 kertaa viikossa. Laihaa hevosta ei kannata liiemmin liikuttaa vaan kannattaa odottaa, että ruoka vaikuttaa hevoseen myönteisesti ja se saa hieman rasvakudosta kehoonsa, jotta se rakentaa lihakset rasvakudoksesta eikä kuihduta lihaksiaan vielä lisää. Kannattaa muistaa, että ruokailumuutoksien näkymiseen voi vierähtää aikaa, joten kärsivällisyyttä! :)

    • ponit522

      kiitos :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      215
      9851
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      51
      4603
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      130
      4090
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      116
      3988
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      210
      3753
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      45
      3097
    7. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      17
      2281
    8. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

      Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
      Ikävä
      158
      1647
    9. Mihin rakastuin sinussa?

      Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its
      Ikävä
      99
      1590
    10. Nuoret pois politiikasta!

      Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!
      Maailman menoa
      3
      1562
    Aihe