Matti Vanhanen olisi ylivoimaisesti paras vaihtoehto nostamaan Suomi suosta. Kun kuuntelee nöösipoika-Kataista, niin ei voi muuhun johtopäätökseen tulla. Vanhasen jouduttua median, kellokkaanaan pois potkittu ylen Korvola, ajojahdin kohteeksi, niin kukaan ei koskaan kyseenalaistanut hänen ammattitaitoaan. Ei tohtinut, eikä voinut, koska Vanhanen oli paras ja piste.
Vanhanen voi vielä hyvinkia palata pääministeriksi, tai presidentiksi. Silloin ottaa kapia ja känää pattiin.
Vanhanen voi vielä hyvinkia palata pääministeriksi, tai presidentiksi. Silloin ottaa kapia ja känää pattiin.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Bingo! Sanoin nuo samat sanat vaimolle aamulla.
Täytyy harmikseni olla samaa mieltä.
Kyllä Vanhasella on paras tieto / taito Suomessa. Vanhasen aika oli hyvää aikaa.
Täysin samaa mieltä. Todella karismaattinen ja osaava mies on Vanhanen.
Matti tulee, oletko valmis....
Kyllä Vanhanen palaa vielä ryminällä.
Vanhanen ei kumarellut mörköjä
Soomen nykyhallitys on hyva nostamaan suota.
Rahhoo kulluu kun kriisiä hoidetaan muta soomalaiset ovat hyvia säästäjiä.
Entinen pääministeri, nykyinen Perheyritysten liiton toimitusjohtaja Matti Vanhanen (kesk) pitää surullisena sitä, että Suomessa sekä hallitus että oppositio keskittyvät EU:n talouskriisin hoidossa kertomaan, mitä Suomi ei saa tehdä ja missä Suomi ei saa olla mukana.
Vanhasen mukaan olisi parempi keskittyä ideoimaan, mitä euron kriisin hoidossa pitäisi tehdä.
Vanhasta harmittaa nykyinen "sisäänpäin kääntynyt ilmapiiri", jota hän näkee myös aiemmin johtamassaan keskustassa.
Pääministerikauden Vanhasta voisi luonnehtia sovittelevaksi keskustaliberaaliksi.
Keskusta maksoi kalliin hinnan Vanhasen tavasta puolustaa ministereidensä toimia yksinään joutuen samalla valtamedian silmätikuksi.
Harva taitaa muistaa, että muuan kokoomuslainen Katainen toimi valtionvarain ministerinä Vanhasen hallituksessa ja hänen käsialaa on mm.Kreikan ensimmäiset apupaketit .
..... Ne paketit joiden sopimuspaperit Kreikkalaiset heittivät roskikseen.
Muistin virkistämiseksi vielä se, että opposition johdossa toimi silloinen puoluejohtaja Urpilainen "eurokriittisenä täysien takuiden tyttönä.
Vanhanen valehteli koko ajan kuin ammattirikollinen.
Näihän se Vanhasen Kataisen suhde ministereinä toimi.
VVM Katainen toimi lehdistön "hyväkokoomus" tiedoittajana ja Vanhanen otti yksin hallituksen poliittisen vastuun päätöksistään.
Nykyhallituksessa Katainen toimii näennäisjohtajana joka delegoi ikävät asiat ministereilleen.
Tosin Urpilaisen kohdalla tähän on syytäkin sillä hän on tehnyt suurimman poliittisen hämäyksen Suomen historiassa.
Hän kritisoi vaalipuheissaan keväällä 2011 Keskustan/Kokoomuksen hallitusta rahanjaosta eli silloisen VVM Kataisen lainapäätöksiä Kreikalle ja Portugalille.
Hallituksessa Urpilaisen kelkka kääntyi totaalisesti ja vaalien jälkeen on rahaa jaettu sixpack hallituksen toimesta Portugalille, Kreikalle ja Espanjalle.
Päätöstään Urpilainen perusteli vakuuksilla, vakuuksilla joillle koko eurooppa nauraa.
Ei vain huomannut tarkistaa, että oliko entisten lainojen ehtoja täytetty eikä suomen saatavien etuoikeudellista asemaa.
Suomi on kulkemassa vaaralliseen suuntaan eikä kansalle voi ikuisuutta valehdella että rahat on turvassa ja korot juoksee.
Rysssä-ernesto hiljaa!!!!!!!!! herra paratkoon
Hienovastaus. Bravoo ja harasooo!!!!!!!
Vanhanen palaa vielä pääministeriksi ja presidentiksi. Silloin Paloheinässä kiehuu ja Känä saa haistaa pitkän pierun.
Sonnimies ennustaa, nati-nati rynnii!
Vanhanen palaa!