Ehkä aiemminkin on täällä pähkäilty samaa ? joka tapauksessa .
Jos kerran koolla on väliä niin minkä kokoisia dildoja naiset olette hankkineet ??
jos pitää paikkansa ettei koolla ole väliä ( jos äärimmäisyydet jätetään laskuista)
niin nainenhan omin käsin dildollaan saa parhaan tuloksen aikaan,eli koolla ei ole väliä vaan sillä miten sitä käyttää ,pitää paikkansa.
Jos taas "mitä isompi se parempi" pitää paikkansa , niin miksi filmeissä yllättävän usein yksin touhuavalla naisella on melko pieneltä näyttävä dildo ? tai jopa pelkkä huulipunapuikon kokoinen pikkutäristin?
Ja voiko olla niin, että hyvin suurta dildoa filmeissä käyttävät naiset tekevät sen vaan siksi koska on käsketty niin tehdä ja ajatellaan sen näyttävän kiihottavalta miesten mielestä.
esim meitin puuha boksissa on 2 ilosauvaa , toinen kokoa vähän HK blue, ta pienempi ja toinen normi grillimakkaraakin pienempi ja jos vaimo saa päättää on aina käytössä se pienempi.
Elikkä dildoa hankkiessa voi vapaasti valita sen juuri oikean kokoisen ,mikä se siis on ?
Jos kerran koolla on väliä niin minkä kokoisia dildoja naiset olette hankkineet ??
jos pitää paikkansa ettei koolla ole väliä ( jos äärimmäisyydet jätetään laskuista)
niin nainenhan omin käsin dildollaan saa parhaan tuloksen aikaan,eli koolla ei ole väliä vaan sillä miten sitä käyttää ,pitää paikkansa.
Jos taas "mitä isompi se parempi" pitää paikkansa , niin miksi filmeissä yllättävän usein yksin touhuavalla naisella on melko pieneltä näyttävä dildo ? tai jopa pelkkä huulipunapuikon kokoinen pikkutäristin?
Ja voiko olla niin, että hyvin suurta dildoa filmeissä käyttävät naiset tekevät sen vaan siksi koska on käsketty niin tehdä ja ajatellaan sen näyttävän kiihottavalta miesten mielestä.
esim meitin puuha boksissa on 2 ilosauvaa , toinen kokoa vähän HK blue, ta pienempi ja toinen normi grillimakkaraakin pienempi ja jos vaimo saa päättää on aina käytössä se pienempi.
Elikkä dildoa hankkiessa voi vapaasti valita sen juuri oikean kokoisen ,mikä se siis on ?
Vastaukset 30
Vanhimmat
Huulipunapuikon kokoinen pikkutäristin.... Sitä ei ookkaan tarkotettu sisälle laitettavaks, vaan KLITORIKSEEN. Toivottavasti tiedät mikä se on.
Siis eihän tuolla missään väitetäkkään että se olisi sisälle tarkoitettu ?
Totesin vaan että joskus pelkkä pikku täristin riittää , ei mitään sisälle .
Kyrpä on kumminkin eri tuntunen kun dildo. Kyrpä on näet miehessä kiinni ja se tuntuu ihan erilaiselta, kun mies sitä käyttää. Dildoa jos nainen käyttää itseensä, niin se toiminta on ihan toisenlaista kuin paneminen. Mun dildo on ehkä 5 cm lyhyempi ja 1,5 cm ohuempi kuin se tietty kyrpä. Ei varmaan olis edes hyvän tuntuinen samankokoinen dildo.
Myydyin tekokaluhan on se 15cm kaalimato jossa käyttösyvyys on 12cm!
Semmosen kaalimadon hommasin itekkin, eli tota kokoa. Sitten on iso, jolla ei juuri käyttöä ja kaalimatoa pienempi. Kaalimato paras.
Täysin samaa mieltä. Kaalimato on sopiva
bonniehille, melko erikoista että jos se mikä sisällesi työnnetään on sopivan kokoinen esim.18 senttisenä jos siinä toisessa päässä on mies ,ja sitten jos toisessa päässä on oma kätesi riittään 5cm lyhyempi ?
Eipä tullut miehelle tällainen edes mieleen ,mutta miksipä en uskoisi jos näin väität.
Jäikö tämä ainoaksi naisen kommentiksi ,,aika pieni otanta ??
Niin niin, mut se nyt vaan tuntuu erilaiselta :) Äksönikin on toisentyyppistä. Tietty ihmiset on kaikki yksilöitä. Varmaan on jollakin niinkin päin, että tykkää dildosta jättinä ja miehestä snadimmassa mitassa.
Eihän pillu ole kuin 15cm syväkään..
No on se nyt pirun merkillistä jos 90% yleisestä mielipiteestä kertoo että 17-18 cm värkki mielhellä on ehdoton alaraja sen alle menevien kuuluu potea "pienen munan traumaa"
mutta sitten jos nainen saa koon vapaasti valita on suosituin koko 15 cm (käyttösyvyys 12)
jos isompi on parempi ,niin miks ei kaikki naiset sitten duunaa itseään niillä 20 senttisillä ??
Yeinen mielipide on kylläkin, että naisille koolla väliä -kunhan ei liian pieni (15cm). Ja kaikilla ne tuossa haarukassa on, mutta mittatavoissa ja taidoissa on eroavuuksia. Myöskin visuaalisuus; pienessä näyttää isommalle.
Olen ennenkin varoittanut sinua paaskan jauhamisesta, mutta tämä on viimeinen kerta.
Kukahan sinunki varoitukset noteeraa?
No kun se riippuu.
Lähdetään siitä, että dildoja on erilaisia. Joissain on esimerkiksi mukana vibra joka aiheuttaa sen että nainen kiihottuu vaikkei koko olisikaan iso.
Vaikkei vibraa olisikaan, dildoa ja jopa hyvin pientä sellaista on aika helppo käyttää kiihottamaan klitorista, mikä on useimmille naisille helpoin tapa saada orgasmi. Emätin itsessäänhän ei nyt tunnoton ole, mutta klitoris on se herkin alue silti.
Penis on muutenkin eri tuntuinen kun dildo. Ei sitä voi suoraan verrata peniksen ja dildon välillä.
Isossa kikkelissä on puolensa lähinnä siksi että mies harvoin hinkkaa peniksellä klitorista. Kun kikkeli on iso, klitoris hinkkautuu helpommin kun mies työntyy sisään ja ulos.
... eli siis se liike mitä tehdään peniksellä ja dildolla on tosi erilainen. Siksi dildoon riittää erilainen paksuus ja pituus kun penikseen. Vaikea selittää varmaan.
Käytän itsekin yleensä aika pientä dildoa, mutta peniksessä kaikista paras koko on HIEMAN keskimääräistä suurempi.
Täh? No eikö pienellä mies hinkkaa sisään ja ulos? Vaginaorkku on se paras, ja se tulee aika alkuvaginaa stimuloimalla, eli liigisesti ajateltuna n. 10cm syvän penetraation kullilla parhaiten. Klittaorkku ei myöskään tule isolla sen paremmin kuin pienelläkään!
Ja mikä on pieni?
"Täh? No eikö pienellä mies hinkkaa sisään ja ulos?"
Kyllä, mutta se ei tunnu niin hyvältä kun isolla.
"Vaginaorkku on se paras, ja se tulee aika alkuvaginaa stimuloimalla, eli liigisesti ajateltuna n. 10cm syvän penetraation kullilla parhaiten."
Ja ei. Tämä riippuu ihan siitä miten kullia käyttää. Pienestä kalusta ei ole mitään etua alkuvaginan stimuloimisessa, siis jotkut tutkijat ovat sitä mieltä että vaginaorkku tulee vain siitä että klitoriksen hermotus jatkuu vaginan alkuosaan. Liikkeen saa isolla kalulla kohdistettua vaginan alkuosaan ihan yhtä hyvin kun pienellä.
Ja kuitenkin. Iso stimuloi sitä etuosaa paremmin koska liike kestää pidempään sopivalla tahdilla.
"Klittaorkku ei myöskään tule isolla sen paremmin kuin pienelläkään!"
Kyllä varmasti tulee. Iso kalu painautuu klittaa vasten kun se työntyy sisään paljon paremmin kun pieni kalu. Se hinkkaa sitä samalla kun mies penetroituu. Siksi se tuntuu naisesta niin hyvältä.
"Ja mikä on pieni?"
En osaa senttejä antaa kun ei ole ollut tapana mittailla miesten vehkeitä.
Mutta enköhän minä naisena tiedä mikä tuntuu hyvältä, ja kavereiden kanssa on keskusteltu sen verran paljon että tiedän mistä puhun.
Eikä ole löysät paikat, ison kanssa täytyy olla vähän varovainen ettei paikat mene helläksi. Mutta jos isoa osaa käyttää, se on paras.
Sinä et mikään kyllä mikään nainen ole, vaan pienimunainen kloppi – ihan kuten muutkim täällä! Klitoris ei stimuloidu penetraatioseksissä yhtään mitenkään ja vaikka olisi miten paksu ja pitkä molo.
Isosta ei ole mitään hyötyä muuta kuin se, että voi naida muijjaa vähän etäämmältä.
Opettele naisen anatomia!
Kiitos asus tästäkin tiedosta, ilmeisesti kirjastossa viettämäsi aika ei ole mennyt hukkaan. Vielä kun saisit käytännön kokemusta niin avot.
Kyllä stimuloituu. Penistä voi hieroa klitorista vasten eikä se ole edes vaikeaa.
Lisäksi aika monet ovat sitä mieltä että nimenomaan klitoriksen hermotus on se, mikä tekee tuntoherkkyyttä vaginan etuosaan. On aivan selvä että iso stimuloi paremmin etuosaa kun pieni.
Mutta ei iso penis ole mikään välttämättömyys naisen nautinnolle. Peruspenetraatio tuntuu paremmalta jos vehje on keskivertoa isompi kun jos se on pienempi. Muitakin tapoja tuottaa nautintoa kuitenkin on, ja ainakaan mulla ei ole mitään ongelmaa saada orgasmia ihan normaalikokoisen vehkeen kanssa perusyhdynnässä. Helpommin orgasmi tulee kun vehje on iso, muttei kuitenkaan liian iso.
Mikä on iso? Suomessa keskupituus on 12.9cm, niin onko iso jos on 14cm?
Voin ihan suoraan sanoa että jotain sentin eroa suuntaan tai toiseen ei huomaa, ja varmasti asia on myös niin että naiset eivät tiedä mikä on keskipituus tai miltä joku 12.9cm näyttää.
Iso on iso kun se näyttää ja tuntuu isolta. En osaa sanoa mitään senttirajaa. 14cm ei varmastikaan ole sellainen mitä sanoisin isoksi. Iso on selvästi keskimittaa isompi, siis sellainen mikä tuntuu ihan erilaiselta.
Alle 15 cm pieni
15cm-17cm on normi
Iso alkaa 18 cm ylöspäin.
Toki ympärysmitta vaikuttaa asiaan. 17cm pitkä ja 15cm ympärysmitta on isompi kuin
esim. 18cm pitkä ja 12cm ympärys.
iso on päälle 14cm
alle 12 cm on pieni
12.9cm normi.
Perseestä mittaamalla saa pienestä mitattua ison!
Kuulehan pikkuprinssi Asus, niinhän sinä olet saanut perseestä mittaamalla sen 17 senttiä. Mutta sulle annettiin lupa siihen mittaukseen, muut mittaa päältä.
15cm-17 cm on normi vaikka sinä pientäkalua potevana muuta paskaa puhutkin
http://seksuaaliterveysklinikka.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=18&Itemid=79
Kyllä naiset varmaan paremmin tietävät mikä on keskipituus, sillä normaali mies ei muita seisovia kaluja kuin omansa, joten vertailu on aika vaikeaa.
Nainen sen sijaan näkee muIkkuja haluamansa määrän.
Minä taas miehenä tiedän pimpsoista yhtä sun toista miltä sinne tuntuu työntyä, mikä on parempi edestä vai takaa.
Nykyisellä kumppanillani on "takapiIIu" ja sekstaamme 95% takaapäin.
Mittaa kuIIiIIani on ~16 senttiä, jos se ketään kiinnostaa. Minulla on siitä kuvakin täällä ja etsin sitä missä se on, että mitä sinne mahdollisesti on kommentoitu. Ei vain meinaa muistua mieleen, että missä aloituksessa se on.
kulliaan oikein ei siihen tarvitse isoolla,kun naisen tyydyttää.
miulla on joku 13-senttinen, jolla olen jälkikasvuakin aikaan saanu, joten menkää te hevosmulkut ravipalstalle ja muistakaa hoitaa tammaanne hyvin.
Hevoset väärine mittauksinensa tulee laittaa hevostalliin hevostelemaan...