Aika vaisua menoa. samaa vuodesta toiseen. Aina rumpuja, samoja tanssijoita, tuliesitys ja jopa kaksi esitystä joista toinen oli huonompi kuin huono ja toinen tuhanteen kertaan nähty samoine peikkoineen ja temppuineen. Todella kyllästyttää Huoh, olisiko aika tamperelaiset repästä ja mennä eteenpäin elämässä?
Tapahtumien yönä
Uusia tuulia välillä
5161
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tosiaan alkaa masentamaan tampereen kulttuuri tarjonta. Nyt joku idiootti on raahannu stand up paskan tähän kaupunkiin. Tuli alkaa olla arkipäivää melkein joka tapahtumassa. Tosiaan aina se flammakin näyttää ja kuulostaa samalta. Ei siinä, kyllähän ne on ihan taitavia jotkut mutta aika surkeeksi on viime vuosina niidenkin touhu mennyt. Onhan sitte sirkustakin mutta aika lapsille suunnattua. Burleski tampereella on törkeää! Hävetti aika paljon se juhannusjuna burleski. Kuinka noloa! Ei täällä tapahdu mitään uutta, eikä tarvitse olla edes uutta kunhan vanhat ryhmät ja esiintyjät hieman uusisi ohjelmistoaan. Kyllä minä olen myös ylpeä tarjonnasta, koska muualta tulleethan saattaa nähdä ensimmäisen kerran hienoja esityksiä, mutta tampereella asuvana kulttuuri ihmisenä olen kyllästynyt.
Mitähän ne uudet tuulet olisi? Mitä te valittajat sitten haluaisitte nähdä?
Tapahtumien yö on nykyään ihan haalistunut tapahtumien päiväksi. Ei voi puhua mistään yöstä. Illalla kaupungilla oli melkein hiljaisempaa kuin tavallisena arki-iltana. Koko homma on pilattu sillä että Tampere matki Helsinkiä, jossa Taiteiden yö oli ennen torstaina ja Tampereella viikonloppuna.
Nyt Helsinki on siirtänyt muutama vuosi sitten Taiteiden yön perjantaille ja Tampere vain jäpittää torstaissa.
Hesalaiset tietenkin huomasivat ettei ihmisiä kiinnosta keskellä viikkoa mitkään Taiteiden yöt.
Olishan se järjestäjillekin mukavampaa että olisi porukkaa liikkeellä kun ovat kovan vaivan nähneet järjestäessään ohjelmaa. Poliisien työn takia tämä viikolle siirretty hommeli on, että olisi rauhallisempaa. Eihän sen Tapahtumien yön tarvitsisi olla juuri sinä viikonloppuna kun lomat loppuu koululaisilta vaan edellisenä viikonloppuna.
Tämä tapahtumien yö pitäisi siirtää takaisin perjantaipäivälle jotta työssäkäyvienkin tulisi mentyä sinne, eikä tarvitsisi vilkuilla kelloa koko ajan seuraavan työpäivän takia.
No, Hesassahan Taiteiden yö tunnetaan epävirallisesti nimellä "Helsingin Virtsajuhlat". Viikonloppuun siirtäminen poistaa lopunkin taiteellisuuden ja taide korvautuu viinalla. Nyt sentään suht myöhään uskaltaa lapsienkin kanssa liikkua kaupungilla.
Eka kertaa olin kaupungilla tän tapahtuman aikana ystäväni kanssa, ja hyvät fiilikset jäi. Eikä kiinnostanu YÖjutut, vaan oltiin mielellään just iltapäivä-ilta siellä. Tosi paljon ihmisiä, eri kulttuureita, kivoja esityksiä ja mukavan kansainvälinen tunelma. Tykkäsimme! Ja ollaan noin 35-vuotiaita molemmat :)