Lämppäri ei osaa ravata

Elikkä ongelmana on se, että hevonen ei ravaa askeltakaan vaan peitsaa vaan. Jaloista ei ole löytynyt vikaa eikä kyllä selästäkään. Miten siis opettaa peitsi pois ja ravi tilalle? Ei tunnu mitkään keinot tepsivän. Ravaa liinassa hyvin ja taluttaessa, mutta selästä vaan oikuttelee, on muutenkin sellainen kaveri että keksii kaikenlaista pään menoksi..:/

5

1446

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muruwww

      Mikä on peitsaaminen? Ette anna periksi, kun kerran olette antanert niin osaa aina..

    • pitkäkokemus

      Menet liian hiljaa. Siksi peitsaa. Käy kuumana ja tahtoisi mennä-ravurille hyvin luonnollista. Oletko käynyt ajamassa hevosella?

      • jumppelivastaus

        Moikka. Ollaan käyty ajamassa, kärryiltä ravaa hyvin.


    • Mäinevaan

      Menet tietääkseni liiian hiljaa, yritä nopeuttaa tahtia:)

    • Liisa

      Hevosellasi ei ehkä ole tasapainoa ravaamaan ratsastajan alla? Itse aloittaisin käynnistä jotta hevosestasi tulisi vahvempi ja saisi parempaa tasapainoa. Jos pelkästään nopeuttaa vauhtia on iso riski että hevonen siirtyy laukkaan, eikä sekään ole ravia.

      Itse päätin työskennellä peitsistä tölttiä (issikkavalmentaja apuna) ja sieltä sitten pomittiin ravi esille kun hevonen oli tarpeeksi vahva jaksaakseen ravata ratsastajan alla. Nyt varmaan monet "suuttuivat" tölttipuheistani mutta käypääkäs katsomassa ;)
      Kasvattaja USA:ssa: http://speedrackinghorses.tripod.com/interest.htm
      Sanomia USA:ssa: "Racking by gait, Standardbred by birth, speed by the grace of god!" Ja kun tulen tammani kanssa lisätyssä töltissä en voi kun olla samaa mieltä :D
      Rack on sama kuin islanninhevosten töltti (siitä tulee nimi "racking standardbred), ja erittäin mukava ratsastaa, eikä kuluta hevosta, kunhan hevonen kulkee oikein :)

      Saksa: http://www.toeltendetraber.de/cms/
      Saksalaisia rotumääritelmiä: http://igv-online.de/?page=info&content=gangpferde&sub=tt

      Tiedän kuitenkin että harvat Suomessa ovat kiinnostuneita tölttiratsastuksesta lämminverisellä, tai ei edes tiedä siitä. Askellaji tekee kuitenkin rodusta vieläkin monipuolisempaa :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      44
      5842
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      47
      5338
    3. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      48
      3718
    4. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      3663
    5. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      95
      3327
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      3126
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      59
      2884
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      57
      2740
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      53
      2400
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      38
      1854
    Aihe