Eli koneeni on windows vista home basic, ja nyt se on ihan sekaisin monella tavalla. Ja tahtoisin palauttaa sen tehdasasetuksiin eli kuinka palautan sen tehdas asetuksiin?
tietokoneen tehdasasetusten palautus !
nyt se myrkyn lykkäs
3707
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tehdaspalautus tehdään koneen valmistajan kertomalla tavalla, tämä löytyy koneen käyttöoppaasta, mutta yleensä tehdään käynnistämällä kone palautuslevyltä tai painamalla käynnistyksessä jotain näppäinyhdistelmää, jolloin palautus alkaa kiintolevyn (piilotetulta) palautusosiolta.
Tämä ohje säästää hermoja ja aikaa ja toimii paremmin kuin kokonaan uudelleen asennus jossa täällä usein huomaa olevan kyselyjä.
http://nekon-blogi.blogspot.fi/2011/09/levykuvaus.html
Levykuva kannattaa tosiaan tehdä, mutta vasta sitten, kun Windows toimii normaalisti ja kaikki halutut ohjelmat ovat asennettu.