mitä muutosta?

kyselevä....

Mitä muutosta te haluatte? Muistelen jossakin vaalipaneelissa, että edustajanne halusi kannabiksen vapaaksi. Olenko ymmärtänyt oikein?

4

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ja vielä

      Homostelkaa,jos homostuttaa. Näin sanoi puheen johtajanne...kenelle siis puolue vaihto-ehto kristillisillikkö...eipä oikein muille.

    • näin on

      Muutosta tarvitaan esim.
      Perustulo ja sosiaaliturva

      Sosiaaliturvan tulee pääosin perustua kaikkien kansalaisten vastikkeettomaan perustuloon, joka mahdollistaa kohtuullisen elintason ja kannustaa hankkimaan ylimääräisiä tuloja. Perustulo ei vaadi merkittävästi ylimääräistä julkista rahoitusta, sillä tuki korvaa suuren osan nykyisistä tuista.

      Perustulo parantaa erityisesti pienyrittäjien, opiskelijoiden, tutkijoiden, toimeentulotuella elävien, pätkä- ja silpputyöläisten, freelancereiden, luovan työn tekijöiden ja urheilijoiden asemaa. Ne, joilla tulot tulevat epäsäännöllisesti tai satunnaisina piikkeinä, saisivat toimeentulonsa turvaksi perustulon, jota muut saadut tulot eivät vähennä. Heidän ei tarvitsisi taistella tukiensa puolesta, eivätkä he joutuisi tulo- tai kannustinloukkuihin.

      Sosiaaliturvan asiakkaiden tilitietojen järjestelmällistä tutkimista ei voida hyväksyä, sillä se loukkaa räikeästi yksityisyydensuojaa. Perustulon käyttöönotto vähentää tarpeetonta byrokratiaa ja yksityisasioiden ruotimista.
      Byrokratian vähentäminen

      Tarpeetonta byrokratiaa on vähennettävä. Liian monimutkainen byrokratian rattaisto vaikeuttaa järjestelmän ymmärtämistä, sekä aiheuttaa yhteiskunnalle ja yksilölle taloudellisia tappioita.

      Verotuksen yksinkertaistaminen on tarpeen, sillä järjestelmää on kokonaisuudessaan liki mahdoton ymmärtää ja sen vuoksi kansalaisen oikeusturva verotusasioissa on heikko. Nykyinen verotusjärjestelmä vaatii usein ulkopuolisen verotusasioihin erikoistuneen apua, jotta kaikki asiaankuuluvat verovähennykset saadaan hyödynnettyä. Verosuunnittelun tarvetta on siis vähennettävä.

      Perustulon käyttöönotto vähentää huomattavasti sosiaaliturvajärjestelmään liittyvää byrokratiaa.

      • näin on

        Perustulon hienous on se, että se on oikeastaan vain keino ulottaa veroprogressiota nollaveroasteen alapuolelle, ja oikein toteutettuna se ei muodosta lainkaan kannustinloukkua.

        Kuka hyötyisi perustulosta?

        - Pienituloiset palkansaajat. Perustulo ei ole tulovähenteinen. Perustulo rahoitettaisiin loiventamalla (tai poistamalla) verotuksen progressio tuloasteikon alapäästä. Tämä aiheuttaisi tilanteen, joka jostain 1500-2000 euron kokonaiskuukausitulosta (palkka perustulo) alkaen muistuttaisi hyvin voimakkaasti nykyistä järjestelmäämme.
        - Henkilöt, joilla on vaikeuksia saada pysyvää tai kokoaikaista työpaikkaa. Perustulon oloissa lyhytaikaisiakin töitä olisi kannattavaa ottaa vastaan, samoin töitä, joista nykysysteemissä jää käteen vähemmän kuin tulonsiirroista.
        - Kunnat. Toimeentulotukiluukulle tulisi vähemmän asiakkaita, ja sossun byrokraatteja voisi potkia pihalle.

        Kenelle perustulosta olisi haittaa?

        - Toimeentulotukiviranomaiset. Heidän työmääränsä vähenisi, ja monet joutuisivat vaihtamaan toimenkuvaansa tai alaansa. Luontainen poistuma hoitaisi suuren osan vähennystarpeesta.
        - SDP. SDP on käynyt haukkana perustuloajatuksen kimppuun joka kerta kun se mainitaan, koska perustulo antaa pienelle ihmiselle liikaa valtaa omaan elämäänsä. Perustulon läpimeno olisi SDP:lle valtava arvovaltatappio.


    • AT1

      Suurinta muutosta Muutos 2011 ajaa mielestäni siihen olleeisimpaan asiaan joka aiheuttaa sitä että mikään ei muutu, eli Muutos 2011 ajaa ryhmäkurin poistoa ja suoraa demokratiaa kansalaisille jotta päätöksenteko olisi mahdollisimman vähän korruptiolle altista ja mahdollisimman demokraattista, nykymenolla mikään ei tule muuttumaan, kähmintää harrastaa vaan eri henkilöt mutta kähmintä ei poistu jos muutosta ei haluta saada aikaan.

      Aina kannattaa katsoa peiliin vaalien jälkeen, oikeutesi vaikuttaa poistuu samalla napsaukselle kun vaalihuoneen ovet sulkeutuvat ja sen jälkeen olet täysin pihalla seuraavat 4 vuotta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4308
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      137
      3021
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2342
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      45
      2254
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1873
    6. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      91
      1832
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1586
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      22
      1539
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      148
      1384
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      32
      1200
    Aihe