esteettömyyden puolesta

(tämä keskustelu koskee kaikkia liikuntarajoitteisia,kysely on vapaa muotoinen eikä sen ole tarkoitus loukata tai osoittaa syyttävää sormea ketään kohtaan.) Vastatkaa siis maltilla ja kärsivällisyydellä. tarkoituksena ei ole tehdä pahaa vain ainoastaan muuttaa paha hyväksi. tavoitteenaan esteetön Oulu :)

Tiedän että paskakaupungissa olisi useitakin muutosta vaativia kohteita,mutta mainitkaa aluksi vain muutama kohde/asia,joka teitä eritoten kismittää.

esim. missä asiassa olette joutuneet mielestänne väärinkohdelluiksi? missä pitäisi tehdä muutosta? mitä keinoja mielestänne siihen tarvittaisiin,jotta päämäärä saataisiin tavoitettua?
5241
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat
Aloittaja

tämän kyselyn avulla on tarkoitus kartoittaa tilanne ja ennalta ehkäistä tulevia vastoinkäymisiä.
ja elekkies huolitko,eiköhän tästä jonkin sortin kohu nouse ;)

Äänestä

En itse ole liikuntarajoitteinen, mutta keväällä tutustuin päivän ajan erään kokeilun avulla erään toisen kaupungin ratkaisuihin esteettömyyden osalta (kaverini liikkui päivän pyörätuolissa ja itse taltion vieressä tapahtumia). Vaikka monessa paikassa oli rampit pyörätuolilla kulkevia varten, niin silti ovien kynnykset olivat turhan korkeita pyörätuolin eturenkaita silmälläpitäen. Monet ovet olivat myös liian raskaita ja vain osassa liikkeistä ja palvelupaikoista ovessa oli kahva myös alempana helpottamaan pyörätuolilla liikkuvia. Kaupoissa osa tuotteista on tietenkin liian korkealla mutta apuahan saa aina kysyä.

Festareilla olen iloksenu huomannut, että pyörätuolikansaa on ajateltu omilla helppopääsyisillä katsomoilla. On myös hienoa, että avustajat pääsevät käsittääkseni sisään ilmaiseksi tai ainakin halvemmalla.

Äänestä
Aloittaja

juurikin näin on asianlaita,esteellisiä paikkoja on liian paljon,mutta kiitos oulun kaupungin "suojeltujen rakennusten",muutoksia ei voida tehdä. yksi mikä olisi varmasti erittäin suosittukin kohde liikuntarajotteisille on teatteri RIO,mutta kun kysyimme mahdollisista muista sisäänpääsy reiteistä niin niitä ei ollut,edessä hurjat n.15 askelman portaat. ei ole paljon oulunkaupunki ajatellut lopputulosta.

eli samaan lopputulokseen voidaan aina palata,kaupunki ei tule koskaan olemaan täysin esteetön,sääli.

Äänestä

Oletteko ajatelleet, että kuuloesteettömyys on myös tärkeä esteettömyyden laji? Kuulolaitteen käyttäjän on vaikea nauttia esimerkiksi teatteriesityksestä, jos teatterissa ei ole kuulemista helpottavaa induktiosilmukkaa tai muuta äänensiirtojärjestelmää. Etenkin stand-upin seuraaminen on käytännössä mahdotonta.
Suomen rakennusmääräykset velvoittavat asentamaan induktiosilmukan kokoontumistiloihin joissa on äänentoisto, joten vaatikaa oikeuksianne. Oulussa vain kaupunginteatterin suurella näyttämöllä on äänensiirtojärjestelmä, muilta näyttämöiltä se puuttuu. Niin myös Teatteri Riosta.
Asian parantamiseksi voi tehdä ehdotuksen Internetsivuilla kuulokuvat.fi tai syrjinnästä voi tehdä myös kantelun yhdenvertaisuusvaltuutetulle https://www.syrjinta.fi/kantelulomake

Äänestä
  • Ei kannata puhua paskaa jos ei tiedä asioista. Induktiosilmukka on asennettava JULKISIIN tiloihin joissa on äänentoisto. Jos et tiedä mikä on julkinen tila niin käy koulusi loppuun. Teatteri Rio ei ole julkinen tila.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_9875829 kirjoitti:

(tämä keskustelu koskee kaikkia liikuntarajoitteisia,kysely on vapaa muotoinen eikä sen ole tarkoitus loukata tai osoittaa syyttävää sormea ketään kohtaan.) Vastatkaa siis maltilla ja kärsivällisyydellä. tarkoituksena ei ole tehdä pahaa vain ainoastaan muuttaa paha hyväksi. tavoitteenaan esteetön Oulu :)

Tiedän että paskakaupungissa olisi useitakin muutosta vaativia kohteita,mutta mainitkaa aluksi vain muutama kohde/asia,joka teitä eritoten kismittää.

esim. missä asiassa olette joutuneet mielestänne väärinkohdelluiksi? missä pitäisi tehdä muutosta? mitä keinoja mielestänne siihen tarvittaisiin,jotta päämäärä saataisiin tavoitettua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu