Ajatuksena on rakentaa farmariauton peräosasta oma peräkärry. Leikataan katto irti ja levennettynä istutetaan se pois leikattujen lasien alareunan tasolle, jolloin voidaan avata se nostamalla takapäästä ylospäin. Tällöin lastaus helpottuu.
Millaisia asioita pitää huomioida, jotta olisi laillinen?
Itse väsätty peräkärry
10
3874
Vastaukset 10
- a
Tuo rakennelma on sitten vain koppa, vetoaisa, ja akseli pitää olla hyväksyttyjä. Jos meinasit tehdä kärrin vaan auton takaosasta tulee siitä melko pieni, ja jos meinasti käyttää pidemmän osan autoa joudut sirtämään akselin paikkaa eteenpäin, jotta kärri olisi tasapainoisempi.
- ONNEE JA MENESTYSTÄ
Akselin kantavuudesta pitää olla valmistajan ilmoittama kantavuus ja aisa saa olla edelleen itse tehty,kunhan se on pulteilla kiinni ja aisan peräpää kiinnitys pitää olla akselin takapuolella.Valoissa pitää olla tietyt tyyppihyväksytyt merkit,mut paljon viisaampi,kun marssit katsastusmiehen pakeille ja esitä ideasi hänelle,niin tulee tarkemmat ohjeet ja määräykset selville.
- Mitenkä paino?
Monella autolla on rajattu jarruttoman perävaunun paino 500 kg:aan ja jos autonpuolikas painaa 450 kg, niin kantavuutta jää aikas vähän. Vai meinasitko oikein jarrut siihen viritellä?
- Hiano juttu
Ajatuksena leikata farmariauton takaovien edestä poikki (katto kokonaisena) ja siitä edetä aikaisemmin kerrotulla tavalla. Silloinhan akselia ei voi siirtää koska on olemassa jo sille oma paikka. Ja jarruton. Takavalot tulee silloin niinkuin ne on siinä oikeastikkin, vain kolmiot pitää lisätä molemmin puolin. Takaovet suljettuna (vaikka hitsaten). Vanteet ja kummit kuten farmarissa. Vetoauto ja peräkärri tulevat olamaan samanlaisia eli peräkärri tehdään toisesta samanlaisesta farmarista matalampana (sivu- ja takalasiosasto häviää ja katto levennettynä ns. reunan päällä)
- matkailija
Hiano juttu kirjoitti:
Ajatuksena leikata farmariauton takaovien edestä poikki (katto kokonaisena) ja siitä edetä aikaisemmin kerrotulla tavalla. Silloinhan akselia ei voi siirtää koska on olemassa jo sille oma paikka. Ja jarruton. Takavalot tulee silloin niinkuin ne on siinä oikeastikkin, vain kolmiot pitää lisätä molemmin puolin. Takaovet suljettuna (vaikka hitsaten). Vanteet ja kummit kuten farmarissa. Vetoauto ja peräkärri tulevat olamaan samanlaisia eli peräkärri tehdään toisesta samanlaisesta farmarista matalampana (sivu- ja takalasiosasto häviää ja katto levennettynä ns. reunan päällä)
Näin tehtyjä kärrejä näin entisessä Itä-Saksassa. Tosin niitä veti hevonen.
- anonymous4
Nyt on aihio leikattuna ja alkaa kokoonpano. Löysin 96 mallisen ruosteettoman farmari auton, josta kärry alkaa muodostua! Sähköjohdot laitan pistokkeesta taakse aivan uusiksi, niin ei tule vanhojen piuhojan kanssa ongelmaa ja toisaalta niitä saa päikittyä veke sieltä täältä purkamatta kokonaan mattoja yms. Aisan virkaa hoitamaan 60mm halkaisian liikennetolppa tai vastaava. Kiinnitys pultattuna lattiaan ja kunnolla taka-akselin yli. Normi renkaat, jouset ja iskarit sekä orkkis valot.
- anonymous6
Kyseisen tapauksen vetoautolla saa vetää jarruttomanakin noin 700 - 800 kg ja jos peräkärryn paino nousee esim. 450 kg:aan jää tilaa vielä 250 - 350 kg. Ja rapiat päälle! Hyvä siitä tulee.
- joko valmis
anonymous6 kirjoitti:
Kyseisen tapauksen vetoautolla saa vetää jarruttomanakin noin 700 - 800 kg ja jos peräkärryn paino nousee esim. 450 kg:aan jää tilaa vielä 250 - 350 kg. Ja rapiat päälle! Hyvä siitä tulee.
Millään autolla ei saa vetää 800kg jarrutunto kärryä, maksimi on 750kg.
Tuskin saat kilpiin tuota kärryä...
Käy päivittämässä tilanne.
- 5656rf
tossa tapauksessa on vaara että tulee liikaa aisapainoa
- uehfufrug
Olem nähnyt joskus tuollaisen 96 saabista tehdyn kärryn 96 saabin perässä. Ei se farkkuauton peräpää mitenkään kauheasti paina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251808- 125821
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.123647- 53575
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv89541Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88530- 65521
- 42515
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko59485Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi267470Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.34453- 8436
Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota31425- 58412
- 41406
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä50405Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9399Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27396S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan6385