hei! Mulla on 2-tahti, joku vm. 95 9,9 jammu. Kuulin tuossa että
siitä saisi 15 koneen ihan jostain koneen ruuvia kiertämällä yms. Mikä tuo juttu
mahtaisi olla, onko noin helpolla saatavissa ko. tyyppiseen koneeseen
lisätehoja ja onko tuo 9,9 vain siis "kuristettu" 15 hv?
Yamaha 9.9 lisätehot
13
3708
Vastaukset
- 13
jos vmax niin helppoa
- 19+17
tietääkö joku oikeasti asiasta?
- ap
juu, olis mukava kuulla oikeasti onko mahdollista, olis
kiva saada Micro Fun kulkemaan hiukan nopeammin. Kyllä
se nytkin yksi päällä meikäläistä (90kg) vie suht ok vauhtia, mutta
lisävauhti ei olisi oahitteeksi. - Yammu-setä
Minulla oli 9,9 2-tahti Yamaha, jossa oli yhdellä ruuvilla kiinnitetty metallilevy estämässä kaasua menemästä pohjaan saakka. Kun sen irrotti koneesta tuli 15-heppainen. No käytännössä kuitenkin ehkä 13-14 heppainen. Ostin koneen uutena ja myyjä neuvoi tuon levyn irrotuksen. Takuuasioita hoitaessa olisi se tietysti pitänyt laittaa takaisin, mutta eipä koneessa koskaan mitään ongelmia ollut.
- jps77w
Ok kiitosta! Tuo on varmastikin se, mistä appiukkoni kertoi, saimme
veneen ja moottorin pari vuotta sitten häneltä ja hiljan hän muisteli, että
siinä olisi joku tuollainen juttu, hän ei muistanut kuitenkaan tarkemmin. Tämä selvensi, täytyy tsekata tuo viikonloppuna tuosta moottorista!!- 22
palataan edelleen alkuun. tuo toimii EHKÄ, mutta kun et kerro koneen vuosimallia tai muutakaan lisätietoa, niin ei kukaan selvännäkijä täällä voi tietää toimiiko se juuri sinun 9.9 koneessa. tehoa tulee kyllä se 15hp eikä mitään 13-14, mutta potkurisi nousu on 9.9 koneen mukainen, joten se ei vastaa alkuperäistä 15hp koneen potkuria.
- 25
22 kirjoitti:
palataan edelleen alkuun. tuo toimii EHKÄ, mutta kun et kerro koneen vuosimallia tai muutakaan lisätietoa, niin ei kukaan selvännäkijä täällä voi tietää toimiiko se juuri sinun 9.9 koneessa. tehoa tulee kyllä se 15hp eikä mitään 13-14, mutta potkurisi nousu on 9.9 koneen mukainen, joten se ei vastaa alkuperäistä 15hp koneen potkuria.
sori vuosimalli on mutta 2t vai 4t jne... harmaalla perus kopalla?
- tampioko
hieno homma! saisinko tampiona vielä tietää missä tuo kaasun pohjaan menemisen estävä metellilevy sijaitsee. kahvassa vai kopan alla kaasuttimessa?
- 30
avaa koppa ja käännä kaasukahvaa. näet vaijerin kääntävän 'vipua' kotelon sivulla. osassa on prikka jossa on pieni väkänen, joka estää kaasun kääntymisen pidemmälle. huomaat sen kyllä hetken kahvan kääntelyn jälkeen. mikäli löytät tämän niin auki ja käännät esim toisinpäin, jolloin prikan nipukka ei ota kiinni mihinkään.
- alkuperäinen1
hyvä, mukava että asia kiinnostaa muitakin! Itsellä moottori jotain vm. 95. Täytyy katsoa tuo juttu tuosta koneesta heti lauantaina!
- 5
Jokus testasivat 9,9 ja 15 hp:n jammuja ja 9,9 oli13,5hp ja15 oli 15hp.Potkuri oli eri nousulla.
- 25
en tiedä mitä mallia on testattu tai miten mitattu, mutta osa on täysin identtisiä ja jaroitus ihan vaan prikassa tms...
- jps77w
juu, täytyy kohta kälpsiä tuonne venerantaan, samalla ottaa työkalut mukaan
jos sais tuon prikan pois. Muutama lisäheppa on aina tervetullut. Mukavaa veneilykeliäkin nyt täällä Treen seudulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su1538373- 664664
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1404343Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene233952Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko353483Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.423470Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla383358- 483123
Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?422861- 492634