Här i Borgå har vi levt sida vid sida svensk och finskspråkiga i hundratals år utan några större problem.Problemen började med alla "invandrare " från enspråkigt finska orter ,när de flyttade hit på 1970talet så började de stora bråken,de var allergiska mot oss som hade svenska som modersmål.Alla gamla ortsnamn skulle översättas till finska osv.Nu har vi stadsdelar med alkoholmissbruk,brottslighet och en massa människor som lever på utkomststöd.Jag vet att det är tabu,man får inte skriva om de här problemen.
Språkrasism i Borgå.
gammal borgåbo
17139
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
"Jag vet att det är tabu,man får inte skriva om de här problemen. "
Det är inte tabu. Sådant finns inte. Borgås utveckling har var ganska mycket på tapeten då det begav sig i tiderna.
Utvecklingen är ganska naturlig och har varit densamma i alla tidigare svenskspråkiga städer. Orsaken ligger i att Finland gansak sent utvevklades från ett agrart till ett urbant samhälle. Och i att antalet finskspråkiga är tjugofaldigt.
I alla länder har inflyttarna varit fattiga och haft anpassningsproblem. Men det går om.
Är du säker,Borgå har de senaste åren varit mycket på tapeten och nästan alltid bara negativt.Det skär en i hjärtat.
Vissa delar av Borgå,Gammelbacka och,en stor del av Vårberga är nog rena slumområden redan.
Allt är så relativt. Men fortfarande uppfattar jag inte att ämnet skulle vara tabubeläggt.
Fennor får klaga på invandrare,men svenskspråkiga får inte säga något negativt om finskspråkiga,då är man genast rasist.
Jahas täällä taas "bättre folkin" kielirasistit äänessä.
Näistähän se lääkäri Antti Heikkilä puhui.
Man är ingen kielirasisti för att man säger sanningen.Man kunde säga såhär att man borde ta seden dit man kommer och det gäller också finskspråkiga.
No mitäs jos siirrettäisiin Itä-stadin somalit sinne Porvooseen - siinä oliskin sitten ihmettelemistä.
Ovatko muuten kaikki Porvoon hur-rit hyvätuloisia ja hyvin käyttäytyviä - ei edes yhtään alkoholin väärinkäyttäjää löydy.
Vi har en hel del somalier och andra invandrare här i BORGÅ,vi hade tillochmed mottagningscentral för flyktingar har för ett tiotals år sedan.Åtminstone super de inte lika mycket som våra inhemska socialfall.
Niin mutta narkkaavat ja elävät sosiaalilla kaiken aikaa kun sopeutuminen ei kiinnosta.
Gör en liten turistutflykt till Gammelbacka så får du se riktigt äkta inhemska alkoholister och knarkare som lever på samhället.
Kiistätkö siis että Porvoossa ei ole yhtään ruotsinkielistä alkoholistia ja luuseria?
Että kaikki ovat vaan finnejä.
Tottakai suomenkielisenemmistöisessä kaupungissa pitää paikkojen nimet olla MYÖS suomeksi!! Vain svekosuru ei hyväksy sitä.
Ja kyllä siellä Porvoossa on AINA juotu, tapeltu ja tehty rikoksia. Ja jos se on lisääntynyt, niin se johtuu nykyajasta eikä välttämättä suomalaisten muutosta.
Suomalaisuuden liiton perustaja, kirjailija Johannes Linnankoski (aik. Vihtori Peltonen) toimi Porvoossa ja Itä-Uudellamaalla suomenkielisen kansanosan herättäjänä ja puolustajana 1800-1900 lukujen vaihteessa. Hän oli 'Uusimaa'-lehden päätoimittaja ja toimi aktiivisesti sen puolesta, että valtiopäiville saataisiin talonpoikaissäädyn edustajiksi suomenkielisiä. Hän innosti kunnanisiä perustamaan suomenkielisiä kansakouluja ja oli mukana perustamassa suomenkielistä lyseota Porvooseen ja järjesti suuren kansalaiskeräyksen koulurakennuksen hjyväksi. Hänen aloitteestaan perustettiin Porvooseen suomenmielisen Kansallispankin konttori. Porvoon ruotsinkieliset lehdet suhtautuivat ilkeästi Peltosen/Linnankosken hankkeisiin ja pitivät suomenkielistä lyseota tarpeettomana, kun ruotsinkielinenkin jo oli. Ruotsinkieliset vastustivat eri tavoin suomenkielisiä kouluja, ja eripuraisuudet jatkuivat pitkään. - Tätä ei kannattaisi muuten muistella, mutta kun aloittaja väittää, että kieliryhmät olisivat eläneet Porvoossa rinnakkain vailla ongelmia, niin hän kyllä erehtyy pahemman kerran.
Vihtori Peltosen elämäkerrassa on referoitu ruotsinkielisten sanomalehtien kirjoituksia ja kerrottu ruotsinkielisten yhteisöjen puuhista.
Näköjään ongelma on se, että suomenkieliset ovat tulleet Porvoossa enemmistöksi.
Enää suomalaisia ei voi niin helposti kyykyttää.
Ilmeisesti tämä on juuri se ongelma.
Vedä käteen HOMO!!!!!!!!!!!!!