En halua elää

slleeep 4ever

En halua elää enää, koska en pysty elämään niin että voisin hyvin. Kaikki mitä ihmiseltä odotetaan ahdistaa. En jaksa enää selitellä työkkäreihin, keloihin ja kouluihin että mun päässä on vikaa. Pelkään monia asioita, ahdistun saan paniikkikohtauksia, masennun kun kaikki menee aina vaan kerta toisensa jälkeen päin persettä. Ja olen yrittänyt, olen ollut kouluissa, töissä ja lopettanut ja mennyt uudestaan. Ne ahdistavat tunteet joita olen yrittäessäni kokenut en halua kohdata sellaisia enää kertaakaan. En jaksa paastota päivä kausia kun ei yksinkertaisesti pysty syömään niin paha olla, en halua valvoa yö kaupalla kun ei vain pysty nukkumaan kun niin paha olla. En halua enää lopettaa kun on niin paha olla ja tuntea itseäni täysin paskaksi kun en mihinkään kykene. En halua enää jatkaa tässä paskassa yhteiskunnassa missä pärjää vain tietyn tyyppiset ihmiset. Täytyy olla sitä ja tätä. Sen jo huomaa peruskoulussa kun saa sen takia huonoja numeroita kun on vain ujo. Entä sitten kun ei ole vain ujo vaan on muutakin vikaa päässä??
Lääkäreissä on ravattu jo useampi vuosia. Kiitos lääkäreiden olen kärsinyt vain miljoona kertaa enemmän kun olen väkisin yrittänyt. Olen pistänyt itseni siihen pisteeseen että sairastuin psykoosiin kun sanottiin että ei saa luovuttaa kun sitten sen asian uudelleen kohtaaminen on vieläkin vaikeampaa.
Ei jaksa enää, rukoilen joka ilta että kuolen nukkuessani, ettei mun tarvi enää jaksaakkaan.

3

800

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • erherhyer

      Mäkin toivon usein, että kuolisin nukkuessani. Kuolema tuntuu tervetulleelta, ylimääräinen kipu ei, joten mitäpä siinä sitten muuta kuin ihmettä toivomaan.

      Mäkin voin todella huonosti. Niin huonosti että oma veli alkaa jo vituttamaan silmissä, vaan sen takia että sen elämä on niin täydellinen ja elämänkatsomus niin yksinkertainen. Perhe muistuttelee että en mä voi / saa tappaa itseäni, ''ajattele vähän muitakin kuin itseäsi''.

      Totuudessa jos olisin poissa ne pääsis jatkuvasta huolehtimisesta ja stressistä irti. Ne ei vaan oo vielä uskaltanut myöntää sitä mulle sillä ei ne muo menettääkkään haluais. On vaan ajan kysymys että niiltä loppuu puhti. Oon jo jotain tuohon loppuunpalamiseen olevia kommentteja saanut, en kuitenkaan täysin suoraa ´´Parempi jos oisit kuollut´´ kommenttia. Tosin oma isä valitti jo että hän ´´kuolee jos en muuta mun ajattelutapaa´´ yms. Joka siis on kyllä vihjaus siihen, että on ajan kysymys että hänkään ei enää vain jaksa. Koskaan ne ei voi musta ylpeitä voi tulla olemaan, mutta ainakin muuttamalla pois voisin kitua itsekseni jolloin mun stressi ei pyöris kokoajan niidenki ympärillä... Yhteiskunnan loisena eläminen.. Ei houkuta. Luultavasti yksin asuessani vedän itseltäni hengen kuiteski kun ihmisiä ei ole siinä paikalla muuttamassa mieltä. :-]

    • GodIsLove

      Minä voin kertoa oman kokemukseni: sain apua pahimpaan masennukseeni rukoilemisesta. Pyysin että Jumala auttaisi minua ja antaisi voimaa selvitä pahasta masennuksestani. Joku voi saada avun jostain muualta, minulla toimi tämä keino.
      Lisäksi lainasin kirjastosta hengellisiä kirjoja, mm. Benny Hinn, Kalevi Lehtinen, Riku Rinne, heidän kirjat auttoivat minua jaksamaan. Merlin Carothers/Kiitä sittenkin - kirja oli huippuhyvä.
      Jos en saanut unta iltaisin kun ajatukset kiersivät kehää (kärsin kovasti univaikeuksista ja painajaisista), luin Raamatun Uutta Testamenttia tai edellä mainittuja kirjoja. Itselleni tuli rauhallinen olo näistä ja nukuin yöni paremmin.
      Mulla oli kans paniikkikohtauksia, punastelin pienimmästäkin asiasta, olin koulussa huono, kärsin ujoudesta, mua kiusattiin koulussa sekä henkisesti ja fyysisesti ym. Olin luokan pienin tyttö, jolloin olin helppo kiusattava.
      Tsemppiä teille ja jaksamisia!
      h a l i t t e i l l e m o l e m m i l l e

    • Anonyymi

      Minullakin meni nuoruus ja nuori aikuisuus niin sanotusti päin...(liian ruma sana tulisi tähän kohtaan ).
      Jälkeenpäin olen kuitenkin oppinut, että on turhaa rypeä itsesäälissä, ikää kun tulee, niin alkaa ajattelemaan, ettei tarvitse välittää, mitä muut ajattelevat, miten muut toivoisivat, että minun kuuluisi elää ja olla.
      Riittää, kun olen itse suurin piirtein tyytyväinen siihen mitä olen, ja mitä teen, tai en tee.
      Kohtalaisen hyvä itsetunto taitaa olla melkein avaintekijä siihen, millä jaksaa eteenpäin, vaikkakin saattaa tuntua, että yhteiskunta voi vaatia jos vaikka mitä.
      Elämme täällä itseämme varten, emme muita, vaikka toki muutkin on hyvä ottaa huomioon, että yhteiselo onnistuu.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1798
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      125
      821
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      118
      624
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      53
      575
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      541
    6. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      87
      525
    7. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      521
    8. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      40
      500
    9. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      59
      485
    10. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      267
      470
    12. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      34
      453
    13. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      8
      436
    14. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      31
      415
    15. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      412
    16. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      50
      405
    17. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      9
      399
    18. Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.

      Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as
      Ikävä
      27
      396
    19. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      396
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      6
      385
    Aihe