Heti nousi polttoaine hinnat kun vain puhuttiinkin että voi nousta eteläisen puolen sodasta johtuen.Näinhän se käy aina Suomessa laskee kyllä tosi hitaasti jos ollenkaan kun markkinat rauhoittuu.Eli taas vedetään välistä lisää katetta muutenkin kallista hinnoista!
Heti nousi !
5
196
Vastaukset
- centtiriittää
Laskea eivoida siten ei millään, mutta hinnan nosto heti kun raaka aine kallistuu centinkin heilahtaa asemilla hinta ylöspäin.
- Sairas valtio!
On tää vi...tu kyllä ihme valtio. Täällä saa maksaa joka asiasta ittensä kipeeksi. Sitten ihmetellään kun bensavarkaudet asemilla on levinnyt jokapäiväisiksi tapahtumiksi ja toisten autoista imetään letkuilla bensat omiin kärryihin.
- Jaakko M.
Niinpä. Jos vaikka Buenos Airesissa poika vahingossa kaataa 4L öljykannun lattialle niin kyllä meillä pitää polttoaineen hintaa korottaa tuntuvasti. Ja ihan heti kunhan vain tieto "onnettomuudesta" saapuu tänne.
- Köyhä rutisija!
Joopa. Heti kun Suomi antoi lainarahaa näille persaukisille valtioille niin saman tien rupesi hinnat nousemaan monissa tavaroissa. Nyt sitten nostellaan taas ruuan hintaa kun on Amerikanmaalla niin kuivaa, tuli niitten vedet meille pohjanmaalle ja taas nousee ainakin perunoiden hinnat kun ehkä joudutaan tuomaan perunaa ulkomailta tai kyllä ne jotain keksii että saadaan hintoja hilattua ylöspäin.
Kunpa saisi jostain köyhä sen verran ison maa pläntin että voisi kasvattaa omat perunat ja vihannekset ja muutama elukka pihaan jotta olisi omavarainen määrätyistä tarvikkeista. - Luu Pird
Öly-yhtiöiden pamppujen ahneus on aivan käsittämätöntä. Viikon sisällä omalla paikkakunnalla mittarihinnat nousseet vaivihkaa 5-10 senttiä, aivan tosta noin hissun kissun. Silloin kun euro oli vahva ja öljyn maailmanmarkkinahinta alhaalla, ei hinta tosiaan meinannut laske, ei sitten millään. Ja Suomen kuuliainen kansa vain nielee kaiken.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka882503- 671455
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww841378EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje111192- 81923
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19900Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe33773- 54773
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta102771- 30706