Avioeron vireille. Harkinta-ajan jälkeen varaatte lastenvalvojalle ajan ja sovitte lasten huollosta ja tapaamisista. Tietenki varmaan yhteishuoltajuus voisi olla paras ratkaisu, jos pystytte asumaan suht lähekkäin. Täten lapset voivat olla tasapuolisesti kummanki luona. Silloin kummankaan ei tarvitse maksaa elatusmaksuja.
Jos päädytte yksinhuoltajuuteen, niin silloin toinen joutuu valitettavasti maksamaan elatusmaksut, jos katsotaan, että hänellä on rahaa. Mikäli tuloja ei ole tarpeeksi, niin tämä yh saa elatusmaksun kelalta, joka on noin 147 e per lapsi ja yh korotus on joku 47 e per lapsi siihen lisäksi.
Jos päädytte yksinhuoltajuuteen, niin silloin toinen joutuu valitettavasti maksamaan elatusmaksut, jos katsotaan, että hänellä on rahaa. Mikäli tuloja ei ole tarpeeksi, niin tämä yh saa elatusmaksun kelalta, joka on noin 147 e per lapsi ja yh korotus on joku 47 e per lapsi siihen lisäksi.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Kylläpä siellä joku on kaiken valmiiksi aatellu, siis oikeesti?!?
Annoin vain pienen elämän oheistuksen eräälle ihmiselle :)
kiitos, mutta ei kiitos, minä hoidan omat asiani niinku haluan, omalla tavallani. sulta mä en neuvoja ota vastaan, ethän sä osaa huolehtia edes omista asioistasi.
perään. jotakin tapoja pitäisi kyllä löytyä aikuiselta ? ihmiseltä. kammottava viesti ja kommentti.
j..os kuitenkin voisi olla toinenkin tie? Asioita voi hoitaa ja tahtoa mmailmasta löytyy myös siihen, että asiat saa toisinkin järjestymään.Varsinkin, jos ei ole todellista syytä miksi?
No juurihan täällä joku käy jatkuvasti vollottamassa, että on ihan väärän ihmisen kanssa yhdessä ja niisk sitä ja niisk tätä ja rakastaa toista, niin eihän siihen ole muuta ratkaisua, kuin ero, tai salasuhde, viellä parempi UNOHTAMINEN.
Ystävä odottaa kohta mua. Sielunsisko. Ehkä on toinenkin tie... kuka tietää. Asioilla tapana unohtua, uusia asioita tulee tilalle. Tsemppiä. En enää häiritse rauhaanne... en tuu enää rikkomaan juttujanne vaan täällä. Mä koitan elää.
Piste.
Ei kukaan tuollaista edes huolisi, itkee kaikkien perään eikä kenenkään....ihan sairas tyyppi, pelkkä pelle. Sillä on päähänpinttymä ja monia addiktioita, jotka näkyy tossa sen käytöksessä. Kukaan normaalijärkinen ei vaan toimi noin.
EI KOSKAAN TÄMMÖSTÄ TEKSTIÄ TÄNNE, EI IKINÄ. HÄPEÄ: NETISSÄ EI KÄSKETÄ KETÄÄN PISTÄÄN EROA VIREILLE. OPETTELE MIES TAPOJA.
;)
kaikki loppuisi tähän. Tuollaisen ihmisen kanssa en haluaisi olla ikinä missään tekemisissä.
On asioita joita voi jauhaa täällä ja on asioita joista puhutaan kahdenkesken mutta ei ikimaailmassa tuoda tänne. Vielä kelan korvauksetkin laskettu.##
elämäsi virhettä tällä viestillä.
Hah hah haa. Se olin minä, joka sen laittoi ja minä olen nainen ja yksinhuoltaja. Taas kuvittelette, että joku teidän ihana rakastajanne täällä kehottaa teitä eroamaan.
kommenttien perusteella väänsi valheen.
yksinhuoltaja.
parempaa kuvaa ittestäs kun täällä ... tyhmyys suorastaan paistaa susta ..
Olipa typerä provo, vain sulta voi odottaa jotain tällaista.
Yhyyyy Miehellä on penis ongelmia.......Syö kohta viagraa...olenko niin epähaluttava?? Muut miehet panee minua kyllä,mutta oma mies vaan käy töissä firmassaan, isänsä kun paikka on ja hermot kireellä tosi paljon, Mies istuu koneella vaan ja mä omalla, syödään yhdessä, mutta ei muuta. Luen cosmopolitan lehtiä, ja sieltä saan neuvoja, Elämä on rankkaa kun olen seksinymfo, haluan koko ajan ja kiksautan työkaverin samalla siinä, Luen horoskooppeja kuka on sielunkumppani,ja sen takia otan avioeron, kun lehdessä oman miehen horoskooppi ei sovi kanssani. Mieheni saa päättää menot ja tulot, mä menen mukana ja en puhu asioista miehelle,vaan täällä palstoilla, olen surkea ja pelkään ihmisiä. Please auttakaa.
Kyllä on tosi kaveria tämä, kun oikein täällä uskaltaa neuvoa! Voisko tällaset poistaa tyystin, kun ei taida olla täällä tällasille sijaa! Sekä neuvoja, että neuvottava taitaa olla melko luusereita molemmat!
Nyttt sinä oot laittanu vika tietoa.. Lapsilisän summasta. Ekasta tokasta ja kolmannesta ja jne saa eri summaa. Summa kasvaa tehdessä :).
Ai että sitten voit viedä mieheni?
Tai sopiiko sulle että mä eroan, mutta emme muuta erilleen. Nukutaan samassa sängyssä, mutta vaan kavereina. Koska olemme hyvä kombinaatio näinkin lapsillemme.
Aloittaja taitaa odottaa pääsyä tuon naisen uudeksi mieheksi entisen tilalle. Mistäpä sen tietää vaikka se nainen olis jo eroamassa entisestä miehestään. Jotkuthan vaihtaa puolisoa kuin paitaa ja joillakin on jo uusi valmiiksi hankittuna vaikka olis vielä naimisissa.